Малку кој очекуваше на 15-ти јануари 2001-ва година дека еден веб сајт кој го едитираат волонтери ќе стане и најголемата светска енциклопедија на знаење. Но, 15 години подоцна, денес сите зависиме од овој фантастичен проект. Најдобар пример за тоа е Википедија на македонски која во моментов брои над 84.690 статии. Енциклопедијата ќе го слави својот […]

Прочитај повеќе

Microsoft наполни 40 години! Oва е фантастична возраст за компанија која од самиот почеток е една од највлијателните ИТ компании во светот, иако во модерниот мобилен свет како да не знае што да направи прво. Затоа, кога беше назначен како новиот директор, Сатја Надела веднаш ја најави „mobile first” ерата на Microsoft. Но, нема да […]

Прочитај повеќе

Од година за година Grouper.mk продолжува да расте. Статистиката објавена за четвртиот роденден ни открива дека Grouper лани имал 33 отсто повеќе продадени купони од 2013-та година, или 20.000 нови корисници, над 3.200 нови зделки од 500 нови компании, и 20.000 симнувања на мобилните верзии кои беа објавени годинава. Растот на Grouper.mk се должи на […]

Прочитај повеќе

Македонската заедница на Mozilla најави дека вечерва, а 17-ти ноември, ќе прави забава по повод 10-тиот роденден на Firefox. На настанот, кој е закажан во Concept 37, Скопје, со почеток во 19 часот, ќе се зборува за развојот на Firefox низ годините, за неговата улога во оддржување на „отворениот интернет“, за изборот и приватноста која […]

Прочитај повеќе

Денес ги знаеме Duna Computers како официјален претставник на Apple во Македонија, нивните продавници се во стилот на компанијата од Купертино, исполнити со iPhone и iPad-и. Но во 1994-та години, кога беше основана компанијата кога Apple не беше на врвот, Duna имаше за цел да ги понуди најдобрите технологии во земјава и на интернационалниот пазар. […]

Прочитај повеќе

Звучи неверојатно, но 29-годишниот Марк Закерберг го прославува десетиот роденден на својата компанија која започна како студентски дневник во 2004-та, а денес е најголемата друштвена мрежа во светот со над една милијарда корисници. За да го прослави својот роденден со корисниците, мрежата стартува „A look back“ видео со кое може да си ги прегледате најубавите […]

Прочитај повеќе

Apple продолжува да го слави 30-тиот роденденот на Mac, овојпат со кратко филмче за „како ја ставаме технологијата во рацете на луѓето“, снимено исклучиво со камерата на iPhone. Квалитетот на видеото е одличен земајќи предвид дека телефонот има квалитетна камера, како и сите други паметни телефони. Но, Apple се разликува од другите бидејќи секогаш знае […]

Прочитај повеќе

Поминаа 30 години од кога Apple ја објави епската реклама во 1984-та година, најавувајќи го Macintosh. Како што напрадување развојот на ИТ, така и персоналниот компјутер доживеа еден куп промени за денес да биде еден од помоќните компјутери со поуникатен дизајни. Но, и покрај сите редизајни, Mac останува како што беше првично замислен – едноставен […]

Прочитај повеќе

Google денес го одбележува роденденот на Шакунтала Деви, индијката која ќе остане запаметена како „човек-калкулатор“. Г-ѓа. Деви е родена во Индија на 4 ноември 1929 година со способноста за помнење на броеви и сложени математички операции кои ги покажала во рано детство, кога заедно со нејзиниот татко била дел од циркус. Од 1950 до 1970 […]

Прочитај повеќе

По повод 16 години од стартувањето на мејл сервисот на Yahoo, компанијата објави нов изглед и подобрување на корисничкото искуство. Преку своето соопштение, Yahoo го претстави новиот интерфејс за корисниците кои го користат овој сервис преку веб, Android, iOS и Windows 8. Yahoo смета дека оваа промена е ефикасна и елегантна, и стремејќи се да […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите пиратски сајтови овие денови наполни 10 години, што е неверојатно достигнување ако се земе обзир дека до сега поминаа низ стотина судови за прекршување на авторски права, а неговите основачи уште пред две години беа осудени на затвор и оштета вредна милиони долари. Во текот на овој викенд, The Pirate Bay го […]

Прочитај повеќе

По повод петиот роденден на App Store, неколку одлични iOS апликации и игри сега се бесплатни за симнување. Од денес бесплатни се апликациите Day One, Over, Barefoot World Atlas и Traktor DJ, но и игрите Infinity Blade II, Superbrothers, Where is my Water?, Badland и Tiny Wings. Цените на овие апликации досега се движеа од […]

Прочитај повеќе