Нов робот во форма на сурла на слон може да научи и да ги тренира своите движења на сличен начин како бебињата. Дизајнот на роботот овозможува контрола и прецизност како сурлата на слоновите, а со тренинг може да се научи да собира јаболка или да замени електрични светилки, известува New Scientist. Роботот е креација на […]

Прочитај повеќе

Саемот CeBIT во Хановер без сомневање ќе ги претстави новитетите во технологијата и индустријата. Овојпат се чини дека во фокусот на саемот се уреди отпорни на NSA, автономни возила, интернет на нештата и 5G мрежата во В. Британија. Сепак фестивалот не може да помине без нешто забавно, а се чини изборот на роботските стриптизети е […]

Прочитај повеќе

Над 100 студенти, повеќето од македонските технички факултети и 34 студенти од различни европски држави, ја славеа роботиката натпреварувајќи ги своите роботи во борби на сумо роботи, трки, играње и прецизност на натпреварот за роботика и вештачка интелигенција RoboMac 2014, кој се одржа викендов во Скопје. „Со овој настан овозможивме студентите да се запознаат со […]

Прочитај повеќе

uArm е робот креиран од ентузијасти и уште еден успешен проект кој стартува со краудфандинг поддршка од Kickstarter. Идејата зад проектот е студентите и ентузијастите да имаат евтина алатка со која ќе можат да започнат свое изучување на роботиката, велат Еван Денг, Алер Гу, Лоеве Ли и Ерик Вонг, креаторите на роботската рака. Стартер пакетот […]

Прочитај повеќе

Роботите ќе ја заземат централната сцена во Скопје од 2-ри до 9-ти март. За тогаш е закажана интернационалната работилници во роботика и вештачка интелигенција Robomac 2014-та. Организиран од EESTEC Скопје, IEEE Macedonia и ФЕИТ, на настанот се поканети сите студенти од македонските технички факултети кои ќе си ги одмерат роботите наспроти учесници од 24 европски […]

Прочитај повеќе

Со неодамнената аквизиција на DeepMind Technologies се чини дека Google започнува да го комплетира одделот за роботика во Google X лабораторијата. Иако засега е непознато точно која ќе биде функцијата на DeepMind дел од шпекулациите веќе се во насока дека последната аквизиција ќе биде задолжена за „мозокот“ на Google роботите. Претходно во Google X тимот […]

Прочитај повеќе

Првиот шут на Светското фудбалско првенство во Бразил нема да го изведат ниту Пеле, ниту Ромарио, ниту Роналдо, туку егзоскелет со кој ќе управува парализиран тинејџер со мозочните бранови, јавува New Scientist. Проектот со кој ќе започне Светскиот куп е дело на Walk Again Project, а доколку се оди според планот првиот удар ќе го […]

Прочитај повеќе

Роботот на Google, Schaft, е единствниот робот кој успеа да ги помине сите осум препреки на DARPA натпреварувањето и од пол позиција ќе го дочека финалето кое ќе се одржи во 2014 година. Јапонскиот тим кој е креатор на роботот и од неодамна дел од Google, може самоуверно да го чека финалето откако Schaft освои […]

Прочитај повеќе

Овој викенд во Флорида се одржа еден од најинтресните натпревар во полето на роботиката, DARPA Robotics Challenge Trial, на кој 16 тима од целиот свет одговараа на предизвиците преку кои го демонстрираа нивото до кое е стигната роботиката. Задачите кои се натпреваруваа роботите беа најразлични, од управување со возило, движење по различен терен, качување на […]

Прочитај повеќе

Boston Dynamics, една од најголемите и најиновативните компании кога е во прашање роботикатa, му се приклучува на Google. Тимот на Boston Dynamic ќе влезе во склоп на Project X одделот за роботика на чие чело од неодамна е креаторот на Android платформата, Енди Рубин. The future is looking awesome! http://t.co/iFA53b9qDC — Andy Rubin (@Arubin) December 14, […]

Прочитај повеќе

Денеска официјално беше отворен четвртиот по ред семинар и натпревар за роботика Робомак 2013, организиран од EESTEC LC, IEEE и Студентскиот парламент на ФЕИТ. Саемот за роботика ќе се трае до 15-ти март и ќе се одвиваат различни работилници со студенти, асистенти и професори на ФЕИТ. Исто така на РобоМак 2013 се пријавени и околу […]

Прочитај повеќе

Викендов се одржа Робомак 2012, една од најголемата работилница за роботика на Балканот. Настанот кој е организиран од студентската организација EESTEC и македонската секција на IEEE, привлече над 110 студенти од Македонија и други земји кои на последниот ден од работилницата учествуваа во „битка меѓу роботите“. Подолу се фотографии од натпреварот, сликани се од Кристијан […]

Прочитај повеќе