Yamaha го има најдобриот начин да ги привлече посетителите на Tokyo Motor Show на својот штанд. Покрај моторите, Yamaha го донесе и Motobot, робот со кој компанијата се надева дека ќе може да ги предизвика и најдобрите возачи во мотоспортот. „Постојано се подобрувам. Јас сум Motоbot, создаден сум да ве надминам,“ вели роботот предизвикувајќи го […]

Прочитај повеќе

Веста дека Google станува Alphabet можеби го изненади ИТ светот кој не очекуваше такви драматични промени во една од најуспешните компании. Но, реорганизацијата сега звучи логично и интересна бидејќи ќе му дозволи на Google, oдносно на новиот ентитет Alphabet да внесе откачени проекти на пазарот – од очила со проширена реалност до автономни автомобили и […]

Прочитај повеќе

Star Wars од секој пат биле популарни не само кај фановите, туку и кај колекционерите. Бројот на куклички, светлосни мачеви, наметки кои компаниите ги продаваат најверојатно е доволно голем за сопствена индустрија. Но како што напредува технологијата, и интерес за роботиката, така се појавуваат нови и откачени играчки. Новите филмови допринесоа за креирање на нови […]

Прочитај повеќе

Веста дека Google станува Alphabet можеби го изненади ИТ светот кој не очекуваше такви драматични промени во една од најуспешните компании. Но, реорганизацијата сега звучи логично и интересна бидејќи ќе му дозволи на Google, oдносно на новиот ентитет Alphabet да внесе откачени проекти на пазарот – од очила со проширена реалност до автономни автомобили и […]

Прочитај повеќе

Роботот Myon е новата ѕвезда на Komische Oper, театарот во Берлин. Myon учествува во операта My Square Lady која е остварена во соработка на Komische Oper, Gob Squad и Neurorobotics Research Lab од Humboldt универзитетот, јави Quartz. Движењето и однесувањето на сцена на роботот е автономно, односно никој не го контролира зад сцената во текот […]

Прочитај повеќе

Првиот „емотивен“ робот Pepper имаше неверојатна продажба – се распродаде за само неколку минути во Јапонија. Роботот беше достапен во ограничена количина од 1.000 примероци по цена од 1.600 долари и дополнителни 200 долари за месечно за податоци и осигурување, јави CNN. Но, високата цена не ги спречи фановите веднаш да ги купат сите примероци […]

Прочитај повеќе

Роботот Hubo е победник на DARPA Robotic Challenge 2015. Натпреварот започна откако земјотресот, цунамито и нуклеарна катастрофа покажаа дека тимови од луѓе не се секојпат најпожелното решение на локации кои се опасни. Место луѓето, планот е да се испраќаат роботи кои ќе умеат да завршат основни задачи. Токму тоа е и идејата зад натпреварот кој […]

Прочитај повеќе

Веќе традиционално, шеста година по ред ќе се одржи Robomac 2015, меѓународен натпревар на полето на роботиката организиран од IEEE студенти од Македонија. Robomac оваа година ќе се одржи од 9 до 14 јуни, во просториите на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). „Визијата зад настанот е да ја популаризира роботиката кај студентите и […]

Прочитај повеќе

Најголемите иноватори и научници на полето на технологијата оваа година се гласни кога се во прашањето роботите и паметните машини. Голем број од нив како Илон Маск и Стивен Хокинг предупредуваат на опасностите од „паметни“ машини кој ќе можат самостојно да носат одлуки.Најверојоатно двата најстрашни роботи во моментов доаѓаат под покровителство на DARPA, а станува […]

Прочитај повеќе

Дали сте сигурни дека можете да разликувате робот од човек? New York Times има одличен тест во кој преку статии и текстови напишани од новинари и од алгоритам ќе може да видите дали баш секојпат може да ги разликувате компјутерите од луѓето. Тестот е составен од новинарски статии, поеми креирани од апликации и други пасуси […]

Прочитај повеќе

На почетокот на февруари Boston Dynamic, компанија во сопственост на Google, го претстави најновиот робот во својата серија Spot. Наизглед Spot наликува на помала верзија на BigDog, што не е изненадување со оглед на тоа дека Spot тежи 72,5 килограми, наспроти BigDog кој тежи 240 килограми. Недостаток на ова е намалената тежина која може да […]

Прочитај повеќе

Американскиот Пентагон ја претстави својата редизајнирана играчка – хуманоидниот робот Atlas кој сега има батерија, што му овозможува да се движи слободно без дополнителни електрични кабли. Поради ова, новата верзија е наречена „Atlas Unplugged“. Самата појава на Atlas е фасцинантна. Хуманоидот тежи над 150 килограми и е висок околу 188 сантиметри. Но, тоа што го […]

Прочитај повеќе