Во време кога дроновите и роботските уреди се широко достапни и присутни за лична употреба, секако дека комерцијалниот сектор е чекор понапред. Во видеото може да се погледне како кинеска компанија го има организирано својот дистрибутивен центар за испорака на над 200.000 пакети дневно. Скоро целиот процес е автоматизиран. Слично е и во магицините на Amazon: […]

Прочитај повеќе

Роботиката, вештачката интелигенција и паметните алгоритми се една од најактуелните теми овој период, а се теми кои ќе ги гледаме и во 2017. Иако има време додека сето ова стане уште позастапено и вистински имплементирано во општеството, сепак дел од експертите навреме предупредуваат на негативните страни. Сепак главниот дел од предупредувањата кои се однесуваат на […]

Прочитај повеќе

AxiDraw V3 е робот кој пишува и црта со молив или пенкало. Оставањето на простор за додавање на средство за пишување по избор не е неопходно, но токму тоа го прави поинтересно. Видеото не е премногу долго, но е изненадувачки смирувачко и заразно.

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте се запрашале како се прават крилјата на авионите? Блaгодарение на Wired сега знаеме дека авионите ги прават џиновски роботи! Powel е роботот кој го користи Boeing во изработката на авионите. Како и крилјата и авионот, и роботот е огромен. Ова овозможува едноставен пристап до точки кои вообичаено беа непристапни и значително ја […]

Прочитај повеќе

Роботот Pepper кој може да ги прочита емоциите на луѓето, сега научи и да си игра. Станува збор за едноставна игра со топче во која роботот треба топчето кое е врзано да го заврти и да ја погоди чашата. На почеток изгледаше дека Pepper залудно се обидува, но по стотина обиди ситуациајта се промени и […]

Прочитај повеќе

По Олимписките и Параолимпискиоте игри во Рио, следниот месец ќе се одржи и првата киборг олимпијада. На настанот ќе учествуваат луѓе со егзоскелет, електронски раце, инвалидски колички со сопствен погон и друга асистивна технологија. Натпреварите во Cybathlon ќе се одржат во близина на Цирих на 8 октомври. На натпреварите ќе учествуваат 50 тимови кои ќе се натпреваруваат […]

Прочитај повеќе

Pepper, роботот кој може да ги разбере емоциите на луѓето, успеа да најде работа во две болници во Белгија, јави BBC. За почеток неговата употребливост ќе биде тестирана во CHR Citadelle болницата во Лиеж, и во AZ Damiaan болницата во Остенд. Везијата на роботот која се користи во болниците не е иста со онаа за домашна употреба, и поради […]

Прочитај повеќе

Asus нѐ изненади и воодушеви со новиот домашен робот Zenbo. Ако до неодамна изгледаше дека за да имаме робот како член на семејството ќе треба да причекаме уште некоја декада, последните неколку години се чини дека иднината е поблиску од било кога. Љубителите на цртаниот Jetsons најверојатно се сеќаваат на Rosie the Robot, роботот-домаќинка која […]

Прочитај повеќе

Новиот светски шампион во традиционалната кинеска игра на табла – Go e AlphaGo! Вештачката интелегенција на Google во октомври минатата година го победи европскиот шампион во Go, па се чини дека беше единствено прашање на време кога и светскиот шампион ќе ја дочека истата судбина. Go е кинеска игра на табла која е посложена од […]

Прочитај повеќе

Започна пријавување за најверојатно еден од најинтересните ИТ настани во Македонија, RoboMac 2016. Натпреварот по роботика ќе се одржи од 7-ми до 13-ти март во просториите на Факултет за електротехника и информациски технологии. Натпреварот е организиран од студентскиот огранок на македонска секција на IEEE и Студентскиот парламент при ФЕИТ. Организаторите на RoboMac ги покануваат сите […]

Прочитај повеќе

Димитри Хацис од Грција со само петнаесет години стана најмладиот креатор на робот со човечка големина висок 1,85 сантиметри. Младиот Димитри е еден од учесниците на проектот за роботика со отворен код InMoov , чија цел е да овозможи на секој да може да креира својот робот во сопствениот дом со помош на 3Д принтер. Хуманоидниот […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот хотел Henn na, или во превод „чуден“, е хотел во кој исклучиво работат роботи. Тие ги пречекуваат гостите, тие ги служат гостите, и тие им кажуваат чао на крајот на посетата. Повеќе информации за јапонското хотелиерство со роботи ќе најдете на Motherboard.

Прочитај повеќе