Pokemon Go ни покажа дека проширеанта реалност може да биде многу, многу забавна. Сепак стартапот Reach Robotic и нивната платформа MekaMon ќе се обидат да надминат она што го направи Pokemon Go. Компанијата креираше комбинација од роботи и проширена реалност која изгледа многу забавна. Роботите се управуваат преку таблет компјутер или паметен телефон. Истите можат […]

Прочитај повеќе

Оддржувањето на акцелераторот во Церн е во „рацете“ на роботот TIM. TIM е акроним од Train Inspection Monorail и како што името ви кажува станува збор за робот прикачен на шина. Освен за надзор, TIM се користи и за мерење и дополнителни проверки. Роботот може да се движи со брзина до 6 km/h. Дел од […]

Прочитај повеќе

Новиот робот на Anki, Cozmo е нешто што наликува дека излегло од анимиран филм за роботи. Роботот наликува како да припаѓа во Wall-E и е најверојатно најсимпатичниот робот кој сте го виделе досега. Дури и реклмата за роботот е направена да ги потсети гледачите на цртаните филмови. Најверојатно од компанијата се надеваат дека благодарение на сентименталноста […]

Прочитај повеќе

Дечките од MegaBots Inc., компанијата која произведува интересни роботи кои потоа ги става во арени за борба, на својот YouTube профил споделија 7 минутно видео во кое се обидуваат да уништат еден од нивните роботи кој вреди 200.000 американски долари, тежи 6 тона и е висок 4.5 метри. Забавното уништување на роботот сепак има цел, […]

Прочитај повеќе

Како да не е доволно што автономни возила сами ќе возат по улиците; Alpha Go го победи шампионот; Watson победи во Jeopardy; а сега тим од Швајцарија креираше робо-маса за фудбалче. Масата е креирана од студенти на универзитетот во Лозана, кои продолжуваат со развојот. Рачките се поместуваат со линеарен електричен мотор, а друг мотор се користи за нивно […]

Прочитај повеќе

Компанијата која ја најави првата тепачка со роботи, MegaBots Inc, успеа да собере 2,4 милиони долари за реализација на тепачките на роботи. Стартапот сака да овозможи борби на роботи кои сме ги виделе единствено во филмовите или видеоигрите. Борбите со џиновските роботи би бил исклучително атрактивен спорт за гледање, иако треба да се направат повеќе […]

Прочитај повеќе

До 2025 година пазарот на труд ќе се промени драматично, а најголем дел од физичката и некреативната работа ќе ја извршуваат роботи и компјутери. Светскиот економски форум излезе со предвидување кои ќе бидат најпопуларните професии, но и најбараните вештини кои треба да ги има секој кандидат. Според извештајот, за само неколку години од сега 5 […]

Прочитај повеќе

Што ќе се случи кога вештачката интелигенција ќе биде попаметна од луѓето? Ќе бидат супериорни, но нема да го уништат светот, велат Митко Цабевски и Дарко Булдиоски во најновата епизода на #Kомкаст. #Комкаст е видео подкаст за најразлични дискусии за технологија, дигитален маркетинг и нови медиуми.

Прочитај повеќе

Најголем дел од жителите на САД сметаат дека роботите ќе ги заменат луѓето во најголем дел од работните места. Но, исто така веруваат дека тоа нема да биде нивното работно место. „Две третини од Американците сметаат дека за 50 години роботите и компјутерите најверојатно или дефинитивно ќе ги преземат работните задолженија на луѓето“, вели анкетата […]

Прочитај повеќе

Нова одлука на американското Федералното истражно биро овозможува автономните возила да бидат третирани како обични возила, а наместо оператор на возило, зборовите се сменети во оператор на сигнали. Мерката значи дека наместо да се третираат како роботи, што и се, одговорниот за автономните возила ќе биде човекот кој се вози во нив. Одлуката е одговор […]

Прочитај повеќе

Започна пријавување за најверојатно еден од најинтересните ИТ настани во Македонија, RoboMac 2016. Натпреварот по роботика ќе се одржи од 7-ми до 13-ти март во просториите на Факултет за електротехника и информациски технологии. Натпреварот е организиран од студентскиот огранок на македонска секција на IEEE и Студентскиот парламент при ФЕИТ. Организаторите на RoboMac ги покануваат сите […]

Прочитај повеќе

Роботите дефинитивно ќе ни ги украдат работните места. Но, тие ќе отворат нови позиции кои сега не постојат, вели Џ. П. Гаундер, аналитичар на Forrester, за Wired. Она што е евидентно е дека најпрво ќе бидат заменети професиите за кои не се потребни вештини за извршување, а ниту е потребно некакво посебно образование. Можеби најдобар […]

Прочитај повеќе