Џулиос Јего од Кенија е еден од ретките натпреварувачи од оваа држава кој не се натпреварува во тркачките дисциплини. Тој се прослави минатата година, кога на Светското првенство во атлетика кое се одржуваше во Пекинг го освои златниот медал. Сепак она по што го помните е тоа што г. Јего научи да фрла копје од YouTube видеа. Поради ова […]

Прочитај повеќе

Затворањата на Олимписките игри вообичаено се здодевни паради. Церемонијата во Рио беше без изненадувања, сѐ до моментот на предавањето на игрите на следниот домаќин. Од зелена цевка на средина на стадионот, излезе Супер Марио за да ги најави игрите во Токио. Во улогата на популарниот карактер од игрите на Nintendo беше премиерот на Јапонија, Шинзо Абе. Super Mario […]

Прочитај повеќе