Пристигна BlackBerry 10. Овој редизајниран оперативен систем е последната шанса на канадскиот Research in Motion да се врати меѓу конкурентите на пазарот на паметни телефони кој еднаш го владееја, а сега имаат удел од само 6 отсто. Заедно со оперативниот систем пристигнаа и два нови телефони BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10. „Направивме платформа која може […]

Прочитај повеќе

Research in motion го претстави новиот, редизајниран BlackBerry World кој сега ќе има мобилни апликации, музика, филмови и популарни телевизиски серии кои можат да се изнајмат на новиот BlackBerry 10 кој ќе биде претставен за неколку дена, на 30-ти јануари. RIM вели дека мултимедијалната продавница ќе ги има сите популарни серии, филмови и песни веднаш […]

Прочитај повеќе

Само неколку дена пред 30-ти јануари кога и официјално ќе биде претставен новиот оперативен систем на Research in Motion, ИТ блогот BoyGeniusReport ги објави првите слики од BlackBerry 10 кој ќе се најде првин на новиот телефон Z10. Новиот ОС доаѓа со гласовен асистент, налик на Siri на iPhone, нова NFC поддршка, BlakBerry Hub, и […]

Прочитај повеќе

Reseach in motion можеби ќе дозволи други производители да го изнајмуваат BlackBerry 10 оперативниот систем, како што тоа го прави Microsoft со Windows Phone 8. Платформата ќе биде претставена на 30-ти јануари. „За да го лиценцираме софтверот ќе треба да покажеме дека платформата има потенцијал. Првин ќе треба да го исполниме тоа ветување, а потоа […]

Прочитај повеќе

Како што наближува 30 јануари и презентирањето на новите Blackberry телефони, дознаваме повеќе и за опциите кои ќе доаѓа новиот телефон. Најновите телефони на Research in Motion ќе доаѓаат со интегрирани видео раговори во BBM (Blackberry Messenger). Информациите најпрво протекоа на форумот на Crackberry, но сликите набрзо беа отстранети од форумот. Сликите доаѓаат со RIM […]

Прочитај повеќе

Новиот модел на BlackBerry 10 ќе доаѓа во два модели едниот со целосна посветеност кон екраните на допир наследник на „линијата“  Torch и телефон со QWERTY-тастатура наследник на Bold. Веста заедно со првиот објавен маркетинг материјал ја објави Unwired. Blackberry ќе го напушто досегашното четирицифрено именување на телефоните и новиот модел ќе биде наречен поедноставно […]

Прочитај повеќе

Патент војната продолжува со судир на Nokia и RIM. Финскиот гигант побара од властите во Канада, САД и Велика Британија да ја забранат продажбата на Blackberry телефоните, пишува Computer World. “RIM и неговите подружница од САД, RIM Corporation сепак продолжуваат да го нарушуваат патентот и основниот договор, преку дејства, вклучувајќи, но не и ограничувајќи се на […]

Прочитај повеќе

Research in Motion на 30-ти јануари 2013 ќе го претстави најновиот редизајниран BlackBerry 10 оперативен систем заедно со два нови BlackBerry 10 телефони, еден со екран на допир и еден со тастатура. Настанот е возбудлив не само за фановите на BlackBerry, туку за целата мобилна индустрија бидејќи оваа нова платформа ќе ја одреди судбината на […]

Прочитај повеќе

Балканската група на Blackberry програмери ќе го одржиот првиот Mini Blackberry 10 Jam на 24 ноември во просториите на Факултетот за Електроинженерство и Компјутерски науки (FERI) во Марибор. Mini BlackBerry 10 Jam е прв настан од ваков тип во Словенија и на Балканот. Најзабележителен гостин ќе биде Арон Ардири кој е Senior Тechnical Еvangelist на […]

Прочитај повеќе

Еден од првите луѓе на маркетинг одделот на RIM, Френк Булбен, најави дека за новиот Blackberry 10 заинтересираните ќе мора да почекаат до следната година. Во интервју за CNет тој открива дека компанијата нема да ги покаже двата нови Blackberry 10 уреди оваа година. Компанијата ќе објавува делови од функционалноста на телефоните, но целосна презентација нема […]

Прочитај повеќе

BlackBerry Italia објави фотографии од најновиот BlackBerry телефон, со работни име London, кој би требало да ја поврати репутацијата на Research in Motion како конкурентна компанија која може да произведе телефон кој ќе е хит меѓу бизнис корисниците. Објавени се само слики како изгледа телефонот, но нема детали за хардверските перформанси. Има NFC технологија за […]

Прочитај повеќе

Research in Motion планира да си го подели својот бизнис на два дела, еден за комуникациската мрежа со пораки и другиот во компанија која прави мобилни телефони BlackBerry, пишува Sunday Times. Планот на RIM е да го лиценцира и одржува системот за пораки, вклучувајќи го и BlackBerry Messenger, и да го издава на трети компании. […]

Прочитај повеќе