Ако некогаш сте за запрашале како од старите CRT монитори стигнавме до 4К, ова е видеото за вас. Можеби најголемото изненадување од видеото е влијанието кое го имаат конзолите последните неколку години. Во видеото има и куп податоци за тоа како и колку гледаме и дали навистина ни е потребен 4К монитор на 140Hz.

Прочитај повеќе

Самсунг денес во рамки на прес-конференцијата која ја одржа на ИФА 2018 во Берлин го претстави новиот Q900R QLED 8K телевизор со 8K AI зголемување на резолуцијата. Достапен во четири ултра-големи различни димензии на екранот (65”, 75”, 82” и 85”), Самсунг QLED 8K телевизорот ќе има неколку 8К подобрувања, вклучувајќи QLR8K, Real 8К резолуција и […]

Прочитај повеќе

Нова метода создадена од тимот на Google Research ќе им помогне на корисниците да заштедат интернет сообраќај. Ова се однесува на сликите кои со помош на вештачката интелигенција може значително да се намалат. RAISR: Rapid and Accurate Image Super Resolution е решение кое со помош на вештачката интелигенција може да се рекреираат фотографии со висока резолуција […]

Прочитај повеќе


Dell претстави неверојатен монитор кој има вкупно 14,7 милиони пиксели сместени во 27-инчи, или со резолуција од неверојатни 5120×2880 пиксели. Екранот е своевидно чудо на пазарот бидејќи го наговестува доаѓањето на 5K мониторите, иако 4К резолуцијата, со „само“ 8,3 милиони пиксели сè уште не се мејнстрим. Но, цената на овој Ultrasharp монитор е исто толку […]

Прочитај повеќе

Razer ја претстави најновата верзија на гејминг лаптопот Blade, кој покрај моќните перформанси за да се играат сите high-end игри на најдобра графика, и покрај тоа што е само 1,7 сантиметри тенок, доаѓа со 14-инчен екран на допир со досега-нечуена-резолуција-за-лаптопи од 3200 x 1800 пиксели. За споредба ланската верзија на Blade имаше само половина од […]

Прочитај повеќе

HTC Droid DNA е 5-инчен паметен телефон кој во моментов е единствениот уред со Super LCD3 1080p Gorilla Glass екран со 1920×1080 резолуција, или 440 пиксели на инч. Ова е најголемата густина на пиксели на паметен телефон. За споредба најновиот iPhone 5 има 326 пиксели на инч (PPI). Повеќе пиксели има и од таблет компјутерите […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа ја зголеми резолуцијата на која се гледаат сликите од 720p до 960p и овозможи да се вчитуваат двапати побрзо. На Facebook се закачуваат 250 милиони слики секој ден!, правејќи го сервисот најголемиот фото сервис на Веб, и затоа Facebook сака да ги претвори сите тие слики во квалитетни галерии давајќи им слобода и […]

Прочитај повеќе

(oваa рецензија на #newtwitter e дело на Даниел Јанев. Даниел е графички дизајнер, фриленсер, фотографи и лого нинџа… повеќе за неговата работа ќе најдете на неговиот сајт и на неговиот блог dezen.mk, а него ќе го најдете на Facebook и Twitter)

Прочитај повеќе