Најновиот експеримент на Twitter да ги прикажува „favorites“ во тајмлајнот наиде на критики од корисниците. Голем дел од корисниците со право негодуваат бидејќи повеќе речиси и нема разлика помеѓу „retweet“ или „favorite“, a тајмлајнот им е преполн со „favorite“ од луѓето кои ги следат. Заедно со оваа промена Twitter започна да прикажува и кога некој […]

Прочитај повеќе

Победничката порака на американскиот претседател Барак Обама, кој го доби својот втор мандат, ги сруши рекордите на најсподелуван твит на друштвената мрежа. Пораката која гласи „Уште четири години“ е споделена над 559.889 пати. Овој твит г. Обама го сподели во моментот пред да се појави на сцената и да и се обрати на американската нација. […]

Прочитај повеќе

(Текстот е преземен од блогот на Александар Ниневски. Го реобјавуваме бидејќи е информативен за секој нов твитерџија, и може да им помогне да се вклучат во активната македонска Twitter заедница.) Можеби многумина ќе речат дека можеби и не сум некој си „влијателен“ твитерџија за да солам памет за некаков си Тwitter бон-тон, или за тоа […]

Прочитај повеќе

Заедно со новиот редизајниран интерфејс, Twitter го претстави новиот кориснички профил и новиот профил за брендовите, две новини со кои сега се повеќе наликува на Facebook. Новиот Twitter ќе стартува за сите корисници во следниве неколку недели, но веднаш се достапни новите мобилни верзии за Android и iPhone. Нов изглед доби и почетната страна twitter.com. […]

Прочитај повеќе

Денес презедов музика од интернет. Го сторив тоа законски, бидејќи делото е ставено на интернет од страна на издавачот и е слободно за преземање. Но, таквата негова одлука и воопшто достапноста на делото сама по себе, не беа доволни за јас да искликам од конечниот zip. Со оглед на ограниченото внимание што може да се […]

Прочитај повеќе

Twitter во август ја најави опцијата Activity, која после три месеци конечено е достапна за користење за сите твитерџии, вклучувајќи ги и македонските. Оваа опција им овозможува на Twitter корисниците да ги следат пријателските активности на друштвената мрежа, односно е скоро иста опција како Facebook News Ticker. Целта на оваа опција е да им овозможи […]

Прочитај повеќе

Исто како на Facebook што се следат активностите на пријателите, пример кој со кого станал пријатели или кој кликнал Like на нешто, така сега и на Twitter ќе се следите активностите како кој одбележал омилен твит, кој ретвитуват чиј твит, кој кога започнал да следи… Првата новина е врзана со вас, како корисник. Претставен е […]

Прочитај повеќе

Протестите против полициска бруталност станаа тема на дискусија на катарската Al Jеzeera телевизијата, која е арапски еквивалент на западните модерни телевизии како CNN. „Протестантите веруваа дека дечкото е убиен од озогласената ‘Тигар’ единица. Властите на почеток велеa дека телото е најдено без повреди, а со денови владини медиуми одбиваа да го покријат убиството на Мартин. […]

Прочитај повеќе

Twitter ќе почне да праќа имејл нотификации за сите ретвитови, спомнувања, фаворизирање на вашите твитови и продукти и надоградби на сервисот, покрај досегашниве имејл пораки кога некој ви праќа директна порака (DM) или доколку некој започне да ве следи.

Прочитај повеќе

Како нов и неискусен твитерџија, пред да си го направам профилот се одлучив да прочитам по некој совет од веќе искусните. Наидов на некои доста добри и корисни совети, било да сте компанија или твитате само за себе, како да ги следите правите луѓе и како да привлечете следбеници. Во суштина, Twitter има смисла само ако има кој да твита, нели?

Прочитај повеќе