Новиот iMac со 27-инчен Retina 5K дисплеј дојде до рацете на iFixit кои имаа можност да го расклопат и да го презентираат на препознатлив начин. Во „кутијата“ од 65х51.6cm и тежина од малку под 10 килограми е сместена целата опрема. Едно од прашањата кое остана неодговорено на пресконфернцијата на Apple е „кој е производителот на […]

Прочитај повеќе

Новиот 27-инчен iMac е со речиси идентичен изглед со актуелната верзија на iMac. Тоа што е ново е Retina дисплејот кој има 5K резолуција oд 5120х2800 пиксели, или 14,7 милиони пиксели. Ова е дури седум седум пати повеќе од Full HD резолуцијата од 1080р. Не само што iMac со Retina 5K дисплеј е поубав однадвор, […]

Прочитај повеќе

iPad Mini, втората генерација на помал iPad, ќе се појави до крајот на ова година, и, како што се очекуваше, ќе биде со Retina дисплеј. Интересно, тој Retina дисплеј ќе биде произведуван од Samsung. Јужнокорејската компанија е главен конкурент на Apple за паметни телефони, но нејзините Galaxy Tab таблет компјутер сè уште заостануваат зад iPad. […]

Прочитај повеќе

Несомнено e дека новиот Nexus 7 доаѓа освежен со голем број подобрувања, но прашањето кое ги интересира сите е како овој нов таблет компјутер на Google се споредува со најсериозниот конкурент – Apple iPad Mini. Во ова споредба ќе ги изоставиме оперативните системи бидејќи и Android и iOS (кој наскоро ќе биде комплетно редизајниран) може […]

Прочитај повеќе

Иако iPad 4 и iPad mini се на продажба помалку од два месеци, Apple веќе работи на наследниците на овие модели. Новиот iPad е најавен за март на следната година, јавува 9 to 5 mac кој вообичаено се добро информирани за уредите на Apple. Таблет компјутерот iPad 5 ќе биде полесен и потенок, задржувајќи го […]

Прочитај повеќе

Mozilla ja објавија бета верзија на својот прелистувач Firefox за десктоп и Android мобилниот оперативен систем. Во новата верзија на Firefox која е достапна за тестирање, се вклучени IonMonkey за да ги подобри перформансите на JavaScript, со што би се добило подобро извршување на веб апликациите и игрите, како и подобра поддршка за W3C Touch […]

Прочитај повеќе

Вниманието беше свртено кон iPad Mini и четвртата генерација на iPad, но не треба да испуштиме дека Apple ги потврди шпекулациите и го претстави 13-инчниот MacBook Pro со Retina дисплеј. Како и кај 15-инчниот Macbook Pro, овој нов 13-инчен модел доаѓа со Retina екран кој има 227 пиксли по инч, што е четири пати повеќе […]

Прочитај повеќе

Apple ќе претстави 13-инчен MacBook Pro со Retina екран, пишува 9to5mac. Официјално од Apple најавата треба да пристигне на прес конференцијата закажана за подоцна во октомври. Се очекува 13-инчниот MacBook Pro да биде претставен заедно со помалата верзија на iPad. Тринаесет инчниот лаптоп ќе доаѓа во две конфигурации, со различни процесори и простор, а ќе […]

Прочитај повеќе

На вчерашниот WWDC покрај новиот iOS 6, Аpple ја претстави и следната генерација на MacBook Pro лаптопи со Retina дисплеј со висока резолуција, тенки се само 1,8 сантиметри, тежат 2 килограми, но за жал чинат околу 2.000 долари. Retina дисплејот поддржува резолуција од 2880 x 1800 пиксели, и според Apple има подобри агли за гледање, […]

Прочитај повеќе

Новиот iPhone 5 или 4S, зависно кое име ќе му го даде Apple, ќе се појави во септември, и според традицијата на Apple ќе биде претставен заедно со iOS 5 оперативниот систем на кој што ќе работи телефонот, пишува Bloomberg повикувајќи се на анонимни извори кои се блиски со плановите на компанијата.

Прочитај повеќе

Технолошкиот напредок на медицината е особено значителен во последните неколку години. Сега, има надеж и за оние кои одамна го изгубиле видот, повторно да можат да го видат светлото на денот. Се работи за вештачка ретина (очна мрежница) преку која лицето на кое му е вградена може да гледа „груба“ слика од 60 светлосни точки, споредено со милионите кои ги гледаат здравите. Но, сепак е нешто нели?

Прочитај повеќе

Аpple испрати покани до медиумите за да присуствуваат на специјален настан на 2-ри март да видат „на што ќе биде посветена 2011-та“. Според сликата од поканата јасно е дека Apple ќе го претстави iPad 2, нивниот втор таблет компјутер.

Прочитај повеќе