Research in Motion најaви дека претплатниците кои четири дена немаа пристап до BlackBerry сервисите ќе добијат бесплатен пристап до премиум платени апликации од вкупен износ од 100 долари и еден месец бесплатна техничка поддршка за своите бизнис корисници, зависно од достапноста на понудата, видот на уредот, пристап до BlackBerry App World и локалните услови и […]

Прочитај повеќе

Research in Motion претстави три нови паметни телефони кои ќе бидат наменети за помладите корисници кои сакаат да пишуваат SMS пораки и да четуваат преку мобилните сервиси и друштвени мрежи. Според RIM, уредите ќе бидат „со пристапна цена, лесни за користење, со многу опции и друштвено поврзани“. Сите три модели на BlackBerry Curve 9350, 9360 […]

Прочитај повеќе

Research in Motion, или познати како RIM, планираат на корисниците на Blackberry уредите да им понудат музички сервис. Музичиот сервис ќе биде дизајниран да работи со BlackBerry Messenger, сервисот на Blackberry за инстант пораки. Според најавите, се предвидува музичкиот сервис да биде стартуван идната недела. Според Wall Street Journal, музичкиот сервис ќе биде базиран на […]

Прочитај повеќе

Research In Motion со нов оперативен систем и со три нови модели на Blackberry паметните телефони ќе се обиде да се рехабилитира по неуспешните месеци. Два од трите нови телефони, моделите Bold 9900 и Torch 9810 се со екран на допир и со физичка тастатура, што е препознатливa карактеристика за Blackberry уредите, додека третиот нов […]

Прочитај повеќе

Ако не може да се игра Angry Birds, тогаш кажете му чао на паметниот телефон, пишува Александра Петри од Washington Post коментирајќи ја последната вест дека Research in Motion отпушти 2.000 луѓе, 10 отсто од вработените, по лошите резултати во последниот фискален период. RIM пријави 695 милиони долари прoфит, што е голем пад од 935-те […]

Прочитај повеќе

Blackberry уредите на Research in Motion (RIM) ќе користат Bing како избран интернет пребарувач во прелистувачот и Bing ќе биде зададен (default) пребарувач и апликација за мапи за новите уреди. Bing ќе биде и избран пребарувач и апликација за мапи со нормалното место и промоција на BlackBerry App World.

Прочитај повеќе

На YouTube се појави видео од Blackbarry Bold Touch 9930 Montana кој официјално се очекува да биде претставен во мај на BlackBerry World настанот на Research in Motion.

Прочитај повеќе

Research in Motion најверојатно ќе ја одбере Dalvik виртуелната машина за своите PlayBook и QNX уреди, пишува Boy Genious Report повикувајќи се на неколку извори.

Прочитај повеќе

Research in motion (RIM) го претстави својот прв таблет компјутер Blackberry Playbook. Playbook би требало да се појави во САД до крај на годините, а во други земји на пролет и можеби ќе се обиде да му конкурира на Apple iPad.

Прочитај повеќе

Reseach In Motion ги претстави новиот Blackberry телефон Torch и Blackberry OS 6, новата надоградба на оперативниот систем.

Прочитај повеќе

Research in Motion, креаторите на Blackberry телефонот, се согласија да ги блокираат порно сајтовите и да дозволат владите да ги шпионираат корисниците, откако Обединатите Арапски Емирати, Кувајт, Саудиска Арабија и Индиа се заканија дека ќе го забранат телефонот и неговите сервиси.

Прочитај повеќе

Research In Motions (RIM) го објави првото официјално видео од најновиот BlackBerry OС 6. Објавувањето на ОС 6 се поклопи со вчерашното објавување на два нови модели BlackBerry Bold 9650 и BlackBerry Pearl 3G.

Прочитај повеќе