Канадскиот производител на паметни телефони BlackBerry се продава. Компанијата, која претходно беше позната како Research In Motion, во соопштение најави дека e формиран специјален комитет за да разгледа „стратешки алтернативи“ кои се или продажба на компанијата или партнерство. Според директорот Торстен Хејнс, новиот оперативен систем BlackBerry 10 има „долгорочна вредност и можности“ и затоа ќе […]

Прочитај повеќе

Research in motion го претстави новиот, редизајниран BlackBerry World кој сега ќе има мобилни апликации, музика, филмови и популарни телевизиски серии кои можат да се изнајмат на новиот BlackBerry 10 кој ќе биде претставен за неколку дена, на 30-ти јануари. RIM вели дека мултимедијалната продавница ќе ги има сите популарни серии, филмови и песни веднаш […]

Прочитај повеќе

Само неколку дена пред 30-ти јануари кога и официјално ќе биде претставен новиот оперативен систем на Research in Motion, ИТ блогот BoyGeniusReport ги објави првите слики од BlackBerry 10 кој ќе се најде првин на новиот телефон Z10. Новиот ОС доаѓа со гласовен асистент, налик на Siri на iPhone, нова NFC поддршка, BlakBerry Hub, и […]

Прочитај повеќе

Reseach in motion можеби ќе дозволи други производители да го изнајмуваат BlackBerry 10 оперативниот систем, како што тоа го прави Microsoft со Windows Phone 8. Платформата ќе биде претставена на 30-ти јануари. „За да го лиценцираме софтверот ќе треба да покажеме дека платформата има потенцијал. Првин ќе треба да го исполниме тоа ветување, а потоа […]

Прочитај повеќе

Новиот модел на BlackBerry 10 ќе доаѓа во два модели едниот со целосна посветеност кон екраните на допир наследник на „линијата“  Torch и телефон со QWERTY-тастатура наследник на Bold. Веста заедно со првиот објавен маркетинг материјал ја објави Unwired. Blackberry ќе го напушто досегашното четирицифрено именување на телефоните и новиот модел ќе биде наречен поедноставно […]

Прочитај повеќе

Патент војната продолжува со судир на Nokia и RIM. Финскиот гигант побара од властите во Канада, САД и Велика Британија да ја забранат продажбата на Blackberry телефоните, пишува Computer World. “RIM и неговите подружница од САД, RIM Corporation сепак продолжуваат да го нарушуваат патентот и основниот договор, преку дејства, вклучувајќи, но не и ограничувајќи се на […]

Прочитај повеќе

Research in Motion на 30-ти јануари 2013 ќе го претстави најновиот редизајниран BlackBerry 10 оперативен систем заедно со два нови BlackBerry 10 телефони, еден со екран на допир и еден со тастатура. Настанот е возбудлив не само за фановите на BlackBerry, туку за целата мобилна индустрија бидејќи оваа нова платформа ќе ја одреди судбината на […]

Прочитај повеќе

Балканската група на Blackberry програмери ќе го одржиот првиот Mini Blackberry 10 Jam на 24 ноември во просториите на Факултетот за Електроинженерство и Компјутерски науки (FERI) во Марибор. Mini BlackBerry 10 Jam е прв настан од ваков тип во Словенија и на Балканот. Најзабележителен гостин ќе биде Арон Ардири кој е Senior Тechnical Еvangelist на […]

Прочитај повеќе

Еден од првите луѓе на маркетинг одделот на RIM, Френк Булбен, најави дека за новиот Blackberry 10 заинтересираните ќе мора да почекаат до следната година. Во интервју за CNет тој открива дека компанијата нема да ги покаже двата нови Blackberry 10 уреди оваа година. Компанијата ќе објавува делови од функционалноста на телефоните, но целосна презентација нема […]

Прочитај повеќе

BlackBerry Italia објави фотографии од најновиот BlackBerry телефон, со работни име London, кој би требало да ја поврати репутацијата на Research in Motion како конкурентна компанија која може да произведе телефон кој ќе е хит меѓу бизнис корисниците. Објавени се само слики како изгледа телефонот, но нема детали за хардверските перформанси. Има NFC технологија за […]

Прочитај повеќе

Research in Motion излезе на BlackBerry DevCon Europe конференцијата со став дека треба „да се срушат некои митови“ врзани со BlackBerry апликациите и нивно користење. Митот дека околу 75 милиони BlackBerry корисниците не користат апликации е лажен, вели RIM, бидејќи се симнуваат по 6 милиони апликации 174 милиони апликации месечно, или во просек по 30 […]

Прочитај повеќе

Research in Motion, компанијата зад BlackBerry паметните телефони, ги тргна Мајк Лазаридис и Џим Балсиле од директорската позиција на која сега ќе седи досегашниот шеф за операции Торстен Хејнс. „Доаѓа време во растот на секоја успешна компанија кога основачите ја препознаваат потребата да ја предадат палката на ново раководство. Џим и јас му рековме на […]

Прочитај повеќе