Финската компанија Rovio неодамна објави дека нивната најпопуларна игра Angry Birds до сега е преземена 400 милиони пати, а сега веќе објавува дека оваа бројка рипнала на 500 милиони преземања. Одговорното лице за маркетинг на Rovio, Питер Вестербачка, изјави дека Angry Birds е најпреземаната игра до сега и е на врвот веќе две години откако […]

Прочитај повеќе

Најголемата вест од овогодинешното издание на MTV Video Music Awards беше изјавата на Бијонси дека е бремена, вест која молскавично се рашири низ сите можни медиуми, и македонски портали само за тоа пишуваа во текот на вчерашниот ден. Веста беше хит на друштвените мрежи, каде Тwitter забележа рекордна твитаност за веста. Според официјалниот глобален ПР […]

Прочитај повеќе

Samsung на CeBit се пофалија со новата серија хард дискови, со кои поставуваат нов рекорд во капацитетот на еден диск, поточно 1 ТB.

Прочитај повеќе

Oreo официјално го завршија својот предизвик за да го соборат Гинесовиот рекорд на над 25.000 „лајкови” на Facebook за 24 часа. Иако овој потфат беше ризичен и храбар, сигурно компанијата не ни претпоставуваше дека нивниот успех ќе го преземе некој друг, поточно раперот Лил Вејн.

Прочитај повеќе

Cataclysm, третото продолжение на масовната онлајн игра World of Warcraft, стана и најпродаваната PC игра во првиот месец со над 4.7 милиони продадени копии секоја по 40 долари што резултира во 188 милиони долари. Интересно само во првиот ден се продадоа рекордни 3.3 милиони парчиња.

Прочитај повеќе

Call of Duty: Black Ops е во друштво на филмот Tитаник, Аватар и албумот Трилер на Мајкл Џексон, кои се ретките забавни дела чии приходи од продажбата надминаа 1 милијарда долари.

Прочитај повеќе

Огромниот успех на Аватар, кој е најуспешниот филм во 2010 година со 3 Оскари, резултираше и со рекордно пиратирање.

Прочитај повеќе

Третото продолжение на масовната онлајн игра World of Warcraft се продаде над 3.3 милиони парчиња во првите 24 часа од стартувањето на продажбите, објави Blizzard додавајќи дека Cataclysm сега е најбрзо продаваната видео игра за PC на сите времиња надминувајќи го рекордот од ноември 2008 на… изненадување?… на Wrath of the Lich Kings, претходното продолжение на World of Warcraft.

Прочитај повеќе

Дарен Марфи, блогерот на Engadget, влезе во книгата на рекордер како „најпродуктивен професионален блогер кој склопи 17.212 индивидуални блог постови за engadget.com од 29 јули 2010“.

Прочитај повеќе