Најпопуларната крипто валута Bitcoin за првпат во историјата надмина 20 000 долари. Ова е нов рекорд, а во моментов крипто-валутата се тргува за околу 23 000 долари. Максималната забележена вредност е 23770 долари, но оттогаш вредноста се коригира и сега на Coindesk е 22 600 долари. Само во последните 24 часа вредноста на валутата рипна […]

Прочитај повеќе

Space X испрати во орбита сателит тежок 7.076 килограми. Ова е досега најтешкиот сателит испратен во вселената. Ова е само втора мисија на „Block 5“ Falcon 9 ракетата, но досега и двете мисии се успешни. Сателитот Telstar 18 Vantage е во сопственост на канадски провајдер. Во следните 15 години со сателитот ќе се обезбеди Wi-Fi пристап […]

Прочитај повеќе

Кинеската компанија, пандан на Amazon, Alibaba во само само еден ден продаде производи во износ од 25.3 милијарди долари. Ова е нов рекорд и е 32 отстотен раст во одност на минатата година. Рекордите се поставени на 11 ноември, позант како Ден на самци. Кога продажбите се во прашање, овој ден е споредлив со „Black […]

Прочитај повеќе

Иако Tesla Motors вели дека Model S може со едно полнење на батеријата да помине 425 километри, програмерот Бјорн Ниланд успеа да пројде 728 километри со единствено полнење на батеријата. Се разбира за потфатот на г. Ниланд требаше да бидат исполнети некои услови. Тој речиси постојано возеше со најекономичната брзина од 40 km/h на пат […]

Прочитај повеќе

Вчера Германија постави неколку нови рекорди на светските фудбаски првенства. Првин го остварија најголемиот резултат од 7:1 во полуфинале на Светски Куп. Втор рекорд е што го понижија Бразил, една од најголемите светски фудбалски сили, и што го победија токму во Бразил, каде се одржува првенството, на домашен терен каде бразилската репрезентација немаат забележано пораз […]

Прочитај повеќе

Со 828.773 продадени копии на iTunes Store новиот албум на Beyonce постави рекордна неделна продажба само три дена откако се најде во продавницата, вели Apple. Новиот албум е наречен едноставно Beyonce и е прв нејзин „визуелен албум“. Интересно албумот доаѓа единствено во дигитална форма, а успехот е уште поизненадувачи имајќи во предвид дека дојде без […]

Прочитај повеќе

Новата панорамска фотографија на Лондон е 320 гигапиксели и е составена од 48.640 фотографии, што е нов рекорд за најголема фотографија во светот. Да ја ставиме големината во перспектива, ако се обидете да ја испринтате фотографијата ќе биде со големина од 98 на 23 метри што е речиси колку Бакингемската палата. Зумот може да прикаже […]

Прочитај повеќе

Популарниот мобилен месинџер, WhatsApp, објави дека во последниот ден од претходната година е забележано рекордно испраќање на пораки. Бројката на испратени пораки тој ден е 18 милијарди, што е за 8 милијарди повеќе отколку претходниот рекорд. Сервисот вели дека 7 милијарди пораки се испратени, додека 11 милијарди се испорачани. Разликата помеѓу овие две категории е […]

Прочитај повеќе

Јужнокорејскиот феномен Psy успеа да сруши уште еден рекорд и да го направи тоа што мислевме дека е недостижно, барем не во период од само неколку месеци. Неговото видео Gangnam Style само што надмина неверојатни 1.000.000.000 прегледи на YouTube. Видеото на Psy e закачено на YouTube на 15 јуни годинава, што значи дека стигна до […]

Прочитај повеќе

Првин Gangham Style сруши Гинисов рекорд за најлајкнувано видео, а сега со 824 милиони прегледи стана и најгледаното YouTube видео на сите времиња, надминувајќи го со 20 милиони прегледи видео спотот Baby на тинејџерската ѕвезда Џастин Бибер. Видеото го исмева конзумеризмот на Гангам, предградие на Сеул, главниот град на Јужна Кореја. Psy, неговото право име […]

Прочитај повеќе

Јужнокорејската поп ѕвезда Psy или Park Jae-Sang денес го прими сертификатот од Гинесовата книга на рекорди за неговата Gangnam Style песна која стана рекордер како најлајкуваното видео на YouTube. Како појаснување, ова видео не е најгледаното, туку најмногу им се допаднало на корисниците кои го „лајкнале“ 4.911.081 пати. За споредба, втор на листата се наоѓа […]

Прочитај повеќе

За прв пат во само една недела, од 25 до 31 декември, се симнати неверојатни 1,2 милијарда мобилни апликации за iOS и Android, вели Fluffy, компанија за анализа на мобилниот пазар која го подготви извештајот следејќи податоци од над 140.000 апликации кои работат на двете мобилни платформи. Рекордот е поставен во неделата пост-католичкиот Божиќ и […]

Прочитај повеќе