Windows 10 дојде како бесплатна надградба на оперативниот систем за сите кои имаа Windows 7 или Windows 8.1, но Microsoft има план како да монетаризира дел од услугите. Дел од корисниците веднаш забележаа дека нивната омилена игра Solitaire повторно доаѓа преинсталирана на оперативниот систем, но овојпат со опција за отклучување на премиум верзија на играта. […]

Прочитај повеќе

Google објави дека на YouTube ќе можат да се презинтираат нови реклами со можност разгледување во 360-степени. Компанијата се надева дека со ова ќе овозможи реклами со кои огласувачите ќе обезбедат подобро искуство, а и на корисниците ќе им биде позабавно, со оглед на тоа дека рекламите ќе бидат интерактивни.За рекламите е потребен или Chrome […]

Прочитај повеќе

Ad Filter е ектензија за Mozilla Firefox и Google Chrome која не е класичен блокатор на реклами, како популарниот AdBlock Plus. Наместо блокирање на рекламите, екстензијата ги заменува лошите и здодевни реклами со реклами кои се најдобри, велат креаторите, рекламната агенција D&AD! „Сите здодевни реклами се блокирани“, е мотото на D&AD, иако сите кои инсталираат […]

Прочитај повеќе

Десктоп ја надминува четирикратно мобилната платформа кога е во прашање онлајн рекламирањето преку пребарување, покажа анализата на IAB за 2014. Барем во САД, за каде се однесува извештајот, заработката од реклами и огласи е во постојан пораст и во 2014 година достигна 49,5 милијарди долари. Сепак мобилното рекламирање има пораст од 76 отсто во 2014-та, […]

Прочитај повеќе

AdBlock Plus, популарната екстензија која блокира банери, е победник во судскиот спор со германските издавачи кои бараа екстензијата да не блокира реклами на нивните сајтови. Одлуката на Судот во Хамбург е дека корисниците имаат право да го користат плагинот, иако ги загрозува можностите на издавачите Die Zeit и Handelsblatt за заработка. „Одлуката на судот во […]

Прочитај повеќе

Друштвeното рекламирање во 2014 година порасна за 41 отсто, а на крајот на годината беше забележана заработка од 15,3 милијарди долари. Не изненадува дека листата ја предводи Facebook, но изненадуваат 75 отсто од пазарот за кој е заслужна најголемата друштвена мрежа. Facebook лани инкасира дури 11,4 милијарди долари. Второто место е за Twitter со 1,2 […]

Прочитај повеќе

Google наскоро ќе додаде реклами на Google Play, односно збор за слична функција која корисниците веќе ја знаат од пребарувачот, односно препорачани апликации кога корисникот пребарува во Google Play. „Постојано разгледуваме решенија кои ќе овозможат да ги презентирате апликациите пред нови потенцијални корисници. Затоа во следните неколку недели ќе започнеме со пилот-проект со спонзорирани резултати […]

Прочитај повеќе

Google започна со автоматска промена на Flash рекламите во HTML5 банери. Станува збор за сите рекламни банери кои ќе бидат објавени преку AdWords, AdWords Editor, но и останатите алатки. Дел од рекламите кои нема да можат да се променат, ќе останат Flash, но сепак добар дел од промената доаѓа за најголем дел од кампањите, јави […]

Прочитај повеќе

Крис Санчез има само 23 години, а веќе заработува 500.000 долари благодарение искллучиво на својот Twitter профил. „Го отворив мојот Twitter профил бидејќи сакав да ја следам Бритни Спирс. Навистина сум огромен фан“, вели тој во интервју за Business Insider. Како што поминувало времето Крис се заинтересира за повеќе работи, а со оглед на тоа […]

Прочитај повеќе

Adblock Plus, можеби најпопуларната екстензија за блокирање на рекламни банери, има договор со дел од огласувачите кој овозможува нивните реклами да го поминат филтерот и да му бидат презентирани на корисникот, јави Financial Times. Според FT, огласувачите во индустријата на онлајн реклами која вреди околу 120 милијарди долари, се загрижени дека AdBlock и другите слични […]

Прочитај повеќе

Twitter има нов план како да заработи од сите кои ги гледаат твитовите, а не се корисниците на платформата за микро-блогирање. Доколку се оди според најавите, Twitter ќе вметне реклами во твитовите кои се прикажуваат на други веб сајтови и мобилните аликации, вели Wall Street Journal. За сега е непознато кои од издавачите се согласни […]

Прочитај повеќе

Објавни се нови реклами за паметните уреди на Nest кои се забавни, смешни и сите четири имаат уште една особина – во текот на целата реклама не се споменува Google. Доколку не знаете, Nest од неодамна е во сопственост на Google нема никакви наговестувања за ова, па ова нема да го дознаете од рекламата. Сепак […]

Прочитај повеќе