Софтверот за блокирање на реклами најави дека започнува платформа на која ќе продава реклами што ќе поминуваат низ нивниот филтер. Прифатливи реклами ќе бидат сите оние чии издавачи ќе бидат дел од Acceptable Ads платформата. На платформата Eyeo работи заедно со AppNexuEyeos, Google и ComboTag. За среќа има ограничување, па овие реклами нема да можат да бидат преинтрузивни. […]

Прочитај повеќе

Со користење на AdBlock корисниците можат да отстранат дел од рекламите, но рекламите ќе си го пронајдат патот. Рекламите сега се во форма на “native” рекламирање, односно спонзорирани статии, кои не се секојпат одбележани, а сè почесто се и на друштвените мрежи. Сестрите Кардашијан, кои се прославија со реалното шоу, одлично заработуваат од рекламите, дури во […]

Прочитај повеќе

Иако неодамна најави, Facebook сепак нема да може да им прикажува реклами на корисниците на софтвер за блокирање. AdBlock веќе додаде филтер кој ќе овозможи блокирање на спонзорираните постови. Корисниците ќе треба единствено да ги подесат филтрите, а еве како да го направите тоа. AdBlock за Chrome Влезете во менито и од таму More Tools > Exstensions. Во […]

Прочитај повеќе

Гејмерите најчесто се првите кои прифаќаат нова технологија, а анализата на пазарот покажува дека се и значително позаинтересирани за купување на определени производи. Гејмерите се и поверни на брендовите и постраствени во рекламирањето на своите пријатели и познаници, па маркетинг експертот Ким Томсон ги советуваше колегите никако да не ги забораваат гејмерите во своите маркетинг кампањи. […]

Прочитај повеќе

Стив Хофман, ко-основачот на Reddit, вели дека нема дилeма околу монетизацијата на сервисот. Таа мора да биде преку реклами, но предноста на Reddit е што знае како да ги таргетира тие реклами. Г. Хофман беше говорник на неодамнешната TNW конференција, на која освен финансирањето, зборуваше и за дизајнот на Reddit и за предизвиците кои сега […]

Прочитај повеќе

Последната новина на YouTube сигурно нема да ве израдува. Видео платформата која беше позната по непрекинатото прегледување на видеа, најави дека ќе додаде видео реклами кои нема да може да ги скокнете. Рекламите доаѓаа под името Bumper Ads и ќе бидат достапни во AdWords. Пред да се откажете од YouTube, рекламите ќе траат само 6 […]

Прочитај повеќе

Нов прелистувач кој блокира реклами сака да им плаќа биткоини на корисниците кои го користат. Brave ќе ги замени рекламите на медиумите кои корисникот ги чита со сопствени реклами, а потоа ќе го исплаќа во биткоини за гледањето на реклами. Brave е прелистувач креиран од Брендан Ајх, ко-основач и поранешен директор на Mozilla. Планот е […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Ева Пиперевска, маркетинг менаџер во G6 Solutions. Ева се реши да напише серијал на блог постови за Google AdWords на Medium. Ги реобјавуваме со нејзина дозвола) Google Adwords е платена платформа за рекламирање, достапна за сите бизниси без разлика дали станува збор за мали бизниси или големи корпорации. Профилите на […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Ева Пиперевска, маркетинг менаџер во G6 Solutions. Ева се реши да напише серијал на блог постови за Google AdWords на Medium. Ги реобјавуваме со нејзина дозвола) Поради големиот интерес за минатата тема поврзана со митови за AdWords решив да ја продолжам темата со уште неколку гласини и факти. Мит бр. […]

Прочитај повеќе

Google започнува со експериментaлен проект со кој на ѕвездите и некои бизниси им овозможи рекламирање директно преку картички кои се појавуваат во пребарувањето. Засега станува збор за ограничен број на партнери на компанијата кои можат да огласуваат на овој начин, но доколку се покаже успешно, компанијата можеби ќе им ја понуди оваа функционалност и на […]

Прочитај повеќе

По неколку месеци поминати во тестови, Facebook е подготвен да ја презентира новата алатка за рекламирање Canvas. Canvas е креиран за паметните уреди, поточно оние корисници кои ја користат мобилната апликацијa на Facebook. Она што го овозможува Canvas е создавање на нов вид реклами кои ќе и овозможат на социјалната мрежа зголемена заработка од мобилните […]

Прочитај повеќе

Facebook продолжува со определбата да го замени целиот интернет. Најново од социјалната мрежа е обид за привлекување на креаторите на видео содржина со промена во броењето на видеата. Наместо „views“ сега ќе се бројат изгледани секунди. Page Insights for videos сега ќе вклучува метрика за прегледани минути, прегледи подолги од 10 секунди, прегледи, број на […]

Прочитај повеќе