Пред триесетина години дел од рекламите за компјутери наликуваа на денешните, со презентирање на можностите на компјутерите. Сепак дел од најдобрите реклами беа сосем поинакви и забавни. Пример се рекламите за Compaq со Џон Клиз.

Прочитај повеќе

Рекламите за Super Bowl секоја година стануваат сѐ подобри и посмешни, и секако исполнети со куп славни личности. Така е и оваа година со рекламата на Amazon. Alexa го губи гласот, а тимот на Џеф Безос веднаш наоѓа креативно решение за проблемот. На помош доаѓаат Ентони Хопкинс, Ребел Вилсон, Карди Би и Гордон Ремзи, кој […]

Прочитај повеќе

Промовирана со хаштагот #BePresent (биди присутен), празничната реклама на Huawei бара од сите нас за време на овие празници да ги спуштиме телефоните и да уживаме во времето поминато со семејството и пријателите… Генијалната порака на Huawei со која ја опишуваат рекламата гласи „знаеме дека е лесно да се занесете со нашите одлични паметни телефони, но еднаш […]

Прочитај повеќе

“Тоа е само храна, не е натпревар. Ајде да се опуштиме.” е пораката во одличната реклама на IKEA, во која компанијата упатува апел да се вратиме на едноставното уживање во готвењето, јадењето и поминување на време заедно со најблиските за време на оброците.  

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Ева Пиперевска, маркетинг менаџер во G6 Solutions. Ева се реши да напише серијал на блог постови за Google AdWords на Medium. Ги реобјавуваме со нејзина дозвола) Google Adwords е платена платформа за рекламирање, достапна за сите бизниси без разлика дали станува збор за мали бизниси или големи корпорации. Мит бр. […]

Прочитај повеќе

Можеби заради ПР причини, можеби пак навистина има нешто во тврдењата на HTC дека Apple им го украл дизајнот за One A9 телефонот, HTC го напаѓа Apple во својата најнова реклама…

Прочитај повеќе

Празници се ближат, а со тоа и сезона кога ќе се објавуваат најновите трејлери за најновите игри. Sony и EA веќе ја отворија сезоната со нова реклама за Start Wars Battlefield, која изгледа фантастично и се игра со чувството за носталгија по фантастичниот филм од 1977.

Прочитај повеќе

Билборд во Москва успешно се крие од полицијата. Станува збор за паметна огласна табла која се менува кога полицијата ќе се доближи до неа, јави Gizmodo. На билбордот се рекламира италијанска кујна, но бидејќи во Русија е забранет увоз на храна од Европската Унија, италијанскиот ресторан Don Gulio мораше да ја скрие содржина од властите. […]

Прочитај повеќе

Instagram воведе прилично голем новитет во начинот на функционирање, и за прв пат ќе дозволи постирање за линкови кои ќе водат до други содржини и локации. Сепак станува збор единствено за новите „карусел“ реклами во кои ќе биде дозволено додавање на линк кој ќе води до надворешни содржини, јави Instagram на својот блог. Промената најверојатно […]

Прочитај повеќе

Facebook наскоро ќе започне да го намалува рангот на постовите кои ќе бидат „премногу промотивни“. Друштвената мрежа овојпат ги послуша корисниците кои побараа помалку промотивни постови, а повеќе вести од пријателите и сајтовите кои ги интересираат. „Една од причините поради кои луѓето доаѓаат на Facebook е да го разгледаат својот News Feed. Наша цел со […]

Прочитај повеќе

Samsung речиси веднаш започна со кампања против Apple и iPhone 6 и iPhone 6 Plus, но за разлика од најголем дел од антирекламите, по последните вести за виткање на iPhone 6, Samsung има вистински брилијантен одговор „Curved. Not bent“, алудирајќи на Galaxy Note Edge. Заедно со ова на @GhostwritaMusic се појави и предлог реклама za […]

Прочитај повеќе

Twitch и Amazon се создадени едни за други, вели Емет Шир, директорот на Twitch. Тој објасни дека иако не изгледа дека Twitch презентира реклами, сервисот го прави токму тоа со презентација на куп игри и искуства од истите. Истовремено ова го прават корисниците, што доколку судиме по искуството на Facebook и Twitter е најдобрата промоција […]

Прочитај повеќе