Заедно со новиот редизајниран интерфејс, Twitter го претстави новиот кориснички профил и новиот профил за брендовите, две новини со кои сега се повеќе наликува на Facebook. Новиот Twitter ќе стартува за сите корисници во следниве неколку недели, но веднаш се достапни новите мобилни верзии за Android и iPhone. Нов изглед доби и почетната страна twitter.com. […]

Прочитај повеќе

YouTube тестира нова страна која иако во моментов не е достапна за корисниците, сепак може да се активира со додавање на „колаче“ во прелистувачот, открива GHacks. Да го внесете колачето отворeте го YouTube.com на вашиот прелистувач, потоа на Chrome отворете Developer Tools, односно притиснете CTRL + SHIFT + J или на Firefox CTRL + SHIFT […]

Прочитај повеќе

Стартувавме нов дизајн! Се надеваме дека ви се допаѓа? Да? Супер, тоа ни е најважно. Учејќи од искуството и новите трендови се решивме да го подновиме порталот со поелегантен, помодерен и секако покул дизајн. Ги прераспоредивме старите елементи, ги отфрливме тие што не беа потребни, и додадовме нови опции. Сајтот ќе биде досредуван во текот […]

Прочитај повеќе

Редизајнот на Gmail беше најавен уште во јули, а од денес тој дизајн станува активен. Корисниците во текот на наредниве неколку дена ќе можат да кликнат на Swtich to the new look на десниот долен агол од Gmail за да се префрлат на новиот интерфејс. Новиот Gmail ќе има комплетно редизајниран конверзациски мод за следење […]

Прочитај повеќе

Google продолжува да ги освежува сите свои сервиси, па така сега дојде на ред и Google Reader. Претходно пишавме за планот на Google да го редизајнира Google Reader, а од оваа недела споменатите промени веќе почнаа да се појавуваат. Како и повеќето Google сервиси , така и Google Reader сега има нов интерфејс, почист и […]

Прочитај повеќе

Google работи на нов подобрен кориснички интерфејс на нивниот најдобар производ, Gmail. Демонстрацијата на новиот интерефејс беше по грешка закачена на YouTube, и сега е веќе тргната. Станува збор за HTML5 трансформација, каде ќе има нови начини како да го подесите вашиот Gmail според вашите потреби. Во август, Google ја претстави опцијата Preview Pane, која […]

Прочитај повеќе

На својата F8 конференција за програмери, Facebook ќе претстави нов „голем“ редизајн на корисничките профили со цел да овозможи повеќе конзумирање на содржина, пишува Mashable повикувајќи се на два анонимни извори блиски до Facebook. Facebook веќе направи доста промени пред F8. Го „закачи“ синиот навигацискио тулбар да стои секогаш горе на страната без врска колку […]

Прочитај повеќе

Windows 8 ќе биде комплетно нов Windows наменет за новата генерација на уреди, вели Microsoft на својот нов блог „Развивајќи го Windows 8” во кој софтверскиот гигант ќе се обиде постепено да ги претстави промените и новините во новиот оперативен систем. „Денеска ќе започнеме отворен дијалог со тие што ќе ја тестираат верзијата пред објавување […]

Прочитај повеќе

Google тестира нов кориснички интерфејс за пребарување кој ќе биде наменет за таблет компјутери, открива Digital Inspiration. Новиот кориснички интерфејс го следи новиот естетски тренд кој Google веќе го имплементираше кај Gmail, Google+ и Calendar. Страничната навигациска лента сега се наоѓа помеѓу полето за пребарување и резултатите, а филтрите се направени како паѓачко мени. Уште […]

Прочитај повеќе

Gmail си доби комплетно нов изглед што се наликува со Google+ дизајнoт. Новиот изајн ќе се пушта постепено во наредните месеци, но Google објави две теми, достапни од Тhemes табот во Gmail, кои ќе го прикажат новиот дизајн.

Прочитај повеќе

Mинистерството за внатрешни работи стартуваше нов редизајниран веб сајт на кој ги вклучи опциите граѓаните да можат преку веб страната да закажат термин за аплицирање за биометриски лични документи. Во новиот сајт е додадена е и статистика за криминалот во последните 10 години.

Прочитај повеќе

Корисничкиот агрегаотор на популарни вести Ping.mk доби комплетно нов редизајн станувајќи повеќе како сајт со вести, категории, популарни и последни написи, отколку како што беше претходно само листа од соберени линкови. Всушност, листата со линкови останува во делот „агрегатор“, но почетната страна е направена да наликува на веб сајт за брзо прегледување на популарни вести. Опциите за лајкување и коментирање остануваат покрај секој пост.

Прочитај повеќе