Можеби забележавте дека во последниве неколку месеци на Facebook е тешко да пропуштите кога некој ќе сподели фотографии кои сега се поголеми. Тоа е намерен дизајн бидејќи сликите се тоа што не привлекува на друштвените мрежи и Facebook го знае тоа многу добро. Затоа и започна да тестира нова функционалност со фид за вести на […]

Прочитај повеќе

Веќе пишувавме дека LinkedIn подготвува нов дизајн и подобрена LinkedIn Today страница, а сега тој дизајн веќе официјално стартува, и за брзо време, можеби во текот на неделава, треба да го добијат сите корисници. Новиот дизајн на LinkedIn кој е помодерен опфаќа целосна промена на почетната страница која е многу едноставна, и лесно ќе можете […]

Прочитај повеќе

Пред скоро време пишувавме дека LinkedIn подготвува нов дизајн, a сега компанијата го објави редизајнираниот LinkedIn Today. Ова е дел од сајтот преку кој сега ќе понудат подобар преглед на новостите за своите корисници. Една од поголемите новини е можноста корисниците директно да коментираат и споделуваат содржини во својата мрежа. „Овие можности, заедно со веќе […]

Прочитај повеќе

LinkedIn, најголема светска друштвена мрежа која на едно место ги собира луѓето кои бараат работа и компаниите кои бараат луѓе за работа, наскоро ќе претстави нов редизајниран сајт. Компанијата која има над 160 милиони корисници, за TechCrunch вели дека „Секогаш ги бараме најдобрите начини за нашите корисници да добијат што поголема вредност од нашите услуги […]

Прочитај повеќе

Како што беше очекувано, Foursquare претстави нов дизајн на својата мобилна апликација за iOS и Android, наскоро и за BlackBerry. На прв поглед ќе забележите дека е поместеното копчето за чекирање кое сега е горе десно и побрз систем кој ги бележи чекирањеата. Сега се и поголеми сликите во табот на пријатели кој има листи […]

Прочитај повеќе

Според информациите кои кружат на интернет, изгледа дека најпопуларниот сервис за споделување на локација – Foursquare, во текот на оваа недела ќе добие нов дизајн. „Во основа ќе се промовираат „Specials“ локациите со помош на истата технологија на која работи „Explore“ и некои дополнителни премиум можности“, изјави портпаролот на Foursquare за Mashable. Овој нов дизајн, […]

Прочитај повеќе

Microsoft претстави нов голем редизајн на својот пребарувач Bing, во обид да привлече повеќе корисници и да се спротистави на доминацијата нa Google. Новиот Bing сега има три колони. Во првата се прикажуваат стандардните резултати од пребарувањето. Или како што вели Bing, „во оваа колона ви ги прикажуваме резултатите кои ги очекувате“. Втората е нова […]

Прочитај повеќе

Google ја редизајнираше својата друштвена мрежа со цел да ги заинтересира и привлече сите 170 милиони корисници. Иако оваа бројка е феноменална, треба да се има во предвид дека тоа се само регистрирани корисници, не и активни корисници. Според Google сега новиот редизајн „е поедноставен, и поубав“. Искрено, мислам дека се во право, посебно што […]

Прочитај повеќе

Сервисот за складирање фајлови во облакот, Dropbox, стартува нов интерфејс кој ќе овозможи поедноставно користење и прегледување на фотографии и видеа. Функционалноста на сервисот останува иста. Со Dropbox може да зачувување фајлови на веб од вашиот компјутер до кои потоа може да пристапите од било каде. Тоа што е ново е редизајнираниот интерфејс кој овозможува […]

Прочитај повеќе

Типично за Flickr се големи бели простори, мали фотографии (иако тоа е главниот медиум на Flickr), и многу текстуални информации. Кога го посетуваме Flickr, не се фокусираме на фотографиите толку, колку што можеме да се фокусираме на фотографиите кога се работи за Google+ или Facebook фотографии. Но, ограничениот простор на екранот на мобилните уреди започна […]

Прочитај повеќе

Од пред два месеци Google реши да го смени начинот на кој се врши навигација низ сервисите на Google, и ја замени лентата со менија, со мени што реагира кога ќе поминете врз него, без воопшто да кликнете. Менито се отвараше кога корисникот ќе помине со глувчето преку логото на Google при што се отвараше […]

Прочитај повеќе

Мелницата на гласини кулминираше пред официјалната презентација на iPhone 4S, со фантастични предвидувања дека iPhone 4S ќе биде поѕирен до некои по нормални шпекулации дека iPhone 4S ќе има поголем 4-инчен екран и некои точни претпоставки како тоа дека новиот iPhone ќе има 1080p HD камера и гласовен асистент сега познат (или позната) како Siri. […]

Прочитај повеќе