Google веќе неколку денови полека го стартува новиот дизајн на YouTube, а од денес веќе истиот им е на располагање на сите корисници. Во овој нов дизајн, кој е доста голема промена, YouTube во фокусот на својата страница ги става каналите на кои сте претплатени. Покрај поедноставувањето на дизајнот, YouTube го има променето и плеерот […]

Прочитај повеќе

Apple го објави новиот iTunes 11 преку кој се поврзуваат сите iPad-и и iPhone-и кога треба да се синхронизира, купи и симне содржина. Тоа што е ново е што iTunes сега работи побрзо, што е доста возбудлива вест за корисниците на iOS платформата бидејќи iTunes од секогаш бил тромав при користењето. Уште една од поважните […]

Прочитај повеќе

Во последниот месец многу медиуми пренесуваа разни гласини дека Facebook ќе го менува дизајнот на почетната страница, односно страницата за најавување што не пречекува кога ќе отвориме Facebook.com. Многумина од вас можеби и веќе ја имат забележано страната, бидејќи Facebook како и другите веб сервиси тестираат свој дизајн со рандом корисници. Од сликите кои излегоа […]

Прочитај повеќе

Платформата за микро-блогирање Tumblr претстави нова редизајнара iOS апликација која сега е побрза, поинтерактивна и целосно native, односно е подобро интегрирана со останатите функционалности на iOS. За Тumblr мобилното присуство е важно бидејќи со добра апликација им овозможуваат на 80-те милиони блогери брзо и лесо да постираат и репостираат содржина. Според Tumblr, дневно се споделуваат […]

Прочитај повеќе

Google се реши да ја промени својата страна со резултати со „поедноставен, почист дизајн“. Сега наместо од левата страна, менито со опции за пребарување се веднаш под барот за пребарување, односно над резултатите. Причината за ова промена е бидејќи Google сака една страна која ќе функционира на бројни различни уреди, како на декстоп така и […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа размислува да го промени Timeline, и наместо две колони да ги распореди постовите во една колона на левата страна, кои сега се проширени, додека останатите табови со пријатели, фотографии, и апликации да бидат на десна. Најголемата забелешка од корисниците кои го принудува Facebook на овие промени е што корисниците треба да гледаат лево […]

Прочитај повеќе

LinkedIn продолжува со своите промени во изгледот. Имено, на настанот што го одржија водечките луѓе во компанијата, основачот Џеф Вајнер и дирекорот за продукти, Дип Нишар, ги претставија новите промени на корисничките профили. Со новиот дизајн ќе се добие на прегледност на корисничките профили, а со тоа и самото поврзување помеѓу компаниите и клиентите да […]

Прочитај повеќе

Во процесот на редизајнирање кој веќе трае некој период, најново што го објавија од LinkedIn е новиот дизајн на страниците за компании. Како и кај претходните редизајни на страниците, во фокусот се зголемените слики на објавите. Исто така, одсега страниците ќе содржат повеќе информации со што се занимавате, важните пораки и соопштенија можете да ги […]

Прочитај повеќе

Познатата поп ѕвезда и инвеститор во MySpace, Џастин Тимберлејк, претстави видео во кое го најавија редизајнираниот MySpace. Ова друштвена мрежа беше неверојатна популарна се додека не се појави Facebook. Откако започнаа да паѓа посетеноста, мрежата се фокусираше на забавна содржина привлекувајќи бендови, пејачи и други музички ентузијасти и претпоставките се дека ќе продолжи да биде […]

Прочитај повеќе

Facebook постепено го стартува новиот интерфејс на пораките, кој сега е редизајниран и наликува многу на имејл интерфејс. Новиот интерфејс е поделен на два дела, пишува Facebook, со најновите пораки на левата страта, а разговорите на десна. Додадени се и фотографии и емотикони, и има опција за пребарување на пораките според корисничкото име или клучен […]

Прочитај повеќе

Решени да ја направат поатрактивна веќе здодевната онлајн енциклопедија, креативната агенција New! претстави нов дизајн концепт за како треба да изгледа модерна Wikipediа, со ново лого и поедноставен, но пофункционален и поразбирлив кориснички интерфејс. „Замислите да ви дадат магична моќ да промените било кој сајт од целиот свет на начин како што вам ви се […]

Прочитај повеќе

Помина шестнеделниот редизајн на овој сервис и конечно го добивме новиот Digg кој, неочекувано, во целост се разликува од претходниот. Именуван како Digg v1, вчера сервисот ја објави својата iPhone апликација и мобилниот сајт, а веќе денес ни е достапен и преку веб. Секако, страницата сѐ уште не е во целост завршена, но првичната замисла […]

Прочитај повеќе