Друштвената мрежа за споделување фотографии Flickr oбјави „подобар, посветол“ редизајн. Редизајнот е дел од стратегијата на Yahoo, Flickr e нивна сопственост, да биде покул со помладите корисници. Kупувањето на Tumblr за 1,1 милијарда долари беше првиот чекор, сега следи редизајнирање на другите услуги, од кои прв е Flickr. Прво што ќе забележите на вашата почетна […]

Прочитај повеќе

Facebook стартува „подобрен“ Timeline со поистакнати трети апликации кои ги октриваат омилените книги, филмови и музика на корисниците. Целта е да се истакне содржината која 1) ќе предизвика дискусија меѓу корисниците; 2) ќе ги поврзе и ќе ја зголеми интеракцијата меѓу брендовите и фановите; 3) ќе го зголеми користењето на трети апликации за содржина и […]

Прочитај повеќе

Google+ сега има малку променети профили според фидбекот од корисниците, како што велат инжинерите на Google. Заедничко на неколкуте новости е што ја зголемуваат интерактивноста со другите корисници. Пример, сега има таб Local на кој може да се најдат разни локални рецензии локации споделени од корисникот или пријателите, некои и предложени поради популарноста. Втор подобро […]

Прочитај повеќе

Facebook претстави нов News Feed кој што изгледа прекрасно и подобро организирано за да се чуствуваат корисниците „како да има помалку Facebook“. Oвој нов дизајн е инспириран од мобилниот интерфејс, т.е. направен е да биде ист на сите различни уреди – од десктоп до паметните телефони и таблет компјутерите. Настанот на Facebook го отвори Марк […]

Прочитај повеќе

После Search Graph, Facebook повторно ни подготвува некои новости, овојпат се однесува на изгледот на News Feed-от. Или може да се каже „главната страна“ на Facebook, бидејќи тоа е местото каде што корисниците поминуваат најмногу време и таму може да се види скоро сè што прават пријателите. Новостите ќе бидат претставени на 7-ми март во […]

Прочитај повеќе

Yahoo денес ја објави новата верзија на својата почетна страница за која велат дека е дизајнирана да биде поинтуитивна и персонализирана. До оваа верзија на Yahoo некои корисници имаа пристап уште во јануари, а наскоро најавуваат дека ќе биде достапна за сите други. Се работи за поедноставување на дизајнот, а персонализацијата ќе можете да ја […]

Прочитај повеќе

Google повторно ќе го менуваат изгледот на YouTube, а се однесува за корисничките профили кои сега ќе наликуваат на тие од Google+. во новиот дизајн, YouTube профилите ќе вклучуваат cover фотографија, налик на Facebook и Google+. Покрај тоа, сега корисниците ќе може подобро да ги истакнат своите најатрактивни видеа и со тоа да го зголемат […]

Прочитај повеќе

Pinterest најави дека тестира нов дизајн со мал број на корисници за да се собере нивниот фидбек првин, а потоа да се испегла и објави. Иако друштвената мрежа има свој уникатен и препознатлив дизајн кој сосема одговара за купиштата слики и кул работи кои се споделуваат со еден „пин“, сепак новите промени се наменети да […]

Прочитај повеќе

Редизајнираниот MySpace сега е достапен за jавноста. Во ко-сопственост на поп-ѕвездата Џастин Тимберлејк, еднаш популарната друштвена мрежа која беше буквално згазена од Facebook, сега ќе се обиде повторно да стане влијателна мрежа, но овојпат со поголем фокус на забавната содржина, отколку на конекциите меѓу луѓето. Веднаш откако ќе се логирате (а тоа може да го […]

Прочитај повеќе

Facebook корисниците од Нов Зеланд први го добија редизајнираниот Timeline профил за кој пишавме пред скоро два месеца. Овој редизајн ќе ги помести сите постови во една лева колона, додека од десната страна ќе бидат апликациите и другите табови. Во моментов Facebook не сака да коментира за промените кои се достапни само во Нов Зеланд, […]

Прочитај повеќе

Google на почетокот од овој месец го редизајнираа YouTube, а со новиот дизајн, корисниците на поголеми екрани имаат голем празен простор од десната страна. Зошто целиот нов дизајн е порамнет на левата страна, знаат само од компанијата, но ние сме тука да ви понудиме едно решение. Доколку не сакате фокусот да ви биде на левата […]

Прочитај повеќе

Популарната имејл платформа Yahoo Mail конечно го доби долгопотребниот редизајн. Подобрувањата доаѓаат по барање на корисниците, но и заради потребите да се обезбеди добар сервис за веб и разни мобилни платформи како Windows 8, iOS и Android. „Ни кажавте гласно и јасно дека сакате поедноставен имејл сервис. Сакате да се логирате и брзо да ја […]

Прочитај повеќе