Redditmade е нов сервис на Reddit кој овозможува прибирање на средства за проекти преку „crowdfunding“, односно преку публиката. Сервисот наликува на KickStarter или Indiegogo што не треба да не изненади со оглед на тоа дека има иста намена. Должината на периодот во кој некој проект треба да ги собере средствата е 30 дена, а оставен […]

Прочитај повеќе

Reddit успеа да собере нови 50 милиони долари инвестиции од Сем Алтман, Sequoia Capital и Andreessen Horowitz. Покрај ова дел од популарните инвеститори во Reddit се и основачот на PayPal, Питер Тил, актерот Џаред Лето и раперот Snoop Dog. Но, тоа што е најинтересно во оваа вест е дека се најавува дека 10 отсто од […]

Прочитај повеќе

Mozilla, Pornhub, Kickstarter, Twitter, Netflix, Reddit, Foursquare и куп други интернет гиганти се решија да се борат против забавувањето на Интернетот. Наречен како Internet Slowdown Day, овој настан беше протест за поддршка на интернет неутралноста, и за право на секој сајт да има ист третман од провајдерите без да мора да плаќа за побрза конекција. […]

Прочитај повеќе

Британскиот национален телевизиски сервис BBC започна поинтензивно да ги користи новите медиуми за да се приближи до публиката, која сега повеќето време го поминува онлајн. Откако стартуваа Instagram профил преку кој споделуваат кратки сумирани вести во видео форма, наменети за брзо прегледување, сега телевизискиот канал тестира и подфорум на популарниот Reddit. Subreddit е своевидно одолжување […]

Прочитај повеќе

„Разговарам со моите ученици од петто одделениe за безбедноста на интернет и колку брзо една фотографија може да дојде до многу луѓе. Ако го читате ова притиснете Ми се допаѓа! Благодарам!“, е пораката која една учителка ја сподели на Facebook се цел да им покаже на своите ученици колку брзо се шират податоците на Интернет. […]

Прочитај повеќе

Дека преостанатите членови на Monty Python се подготвуваат за обединување е една од најдобрите вести која љубителите на легендите можеа да ја слушнат оваа недела. Само неколку часа откако се рашири веста, преостанатите членови на Monty Python се појавија на Reddit Ask Me Anything да ја потврдат веста – „Monty Python се повторно заедно.“. Целото […]

Прочитај повеќе

Колку и да го сакаме интернетот, сепак голем дел од работите кои се споделуваат треба да бидат земани со резерва, дури и ако тие „факти“ се прифатени од огромна заедница која се обидува да им даде кредибилитет со бројни фотографии. Конкретно зборуваме за заедницата на популарниот сајт за вести Reddit која се обиде преку фотографии […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Reddit и активист за интернет слобода, Алексис Оханиан, започна борба против CISPA (Cyber Intelligence Sharing and protection Act) кој доаѓа на место на законите PIPA и SOPА, претходно одбиени од американскиот Конгрес бидејќи го суспендираа правото на приватност на Интернет. Во видеото подолу, г. Оханиан се обидува да ги добие Лери Пејџ од […]

Прочитај повеќе

Популарниот Reddit имаше уште еден успешен ден на Интернет. Овојпат успеа да го викне основачот на Microsoft, Бил Гејтс, да има „прашање и одговори“ со заедницата, позната по своите иронични коментари. Затоа и не беше чудно што eдно од прашањата беше и малку зајадливи како „Дали навистина, ама мислам навистина користиш Bing?”. Но, г. Гејтс […]

Прочитај повеќе

Доколку сте фан на Reddit сигурно дневно сте затрупани со куп разни вести меѓу кои едвај го наоѓате тоа што вас ве интересира. За да се реши проблемот со огромниот број на информации, постојат различни Reddit клиенти за десктоп и мобилните платформи, но не е сè само во функционалноста, потребно е да е добро и […]

Прочитај повеќе

Здраво јас сум претседателот Обама, прашајте ме што сакате. Вака претседателот на САД им се обрати на корисниците на Reddit, популарниот сајт за кориснички агрегирани вести, линкови и куп други теми. Г. Обама е доста познат по користењето на друштвените мрежи и разни веб сервиси за да стапи во контакт со своите граѓани (посебно ако […]

Прочитај повеќе

Сигурно сите го знаете бет-сигналот што го повикува Бетмен кога градот е во опасност. Сега група интернет ентузијасти реши да ја прифати симболиката – решени да речат доста и да застанат во одбрана на Интернетот, тие креираа свој сигнал со лице на мачка со кој ќе ја повикуваат интернет заедницата да им се приклучи кога ќе […]

Прочитај повеќе