Изгледа неверојатно, но Reddit како една од најголемите интернет заедници досега немаше официјална мобилна апликација. Сега стартуваат апликација за iOS и за Android, но пред да се израдувате, треба да ви кажеме дека, за жал, апликацијата не е достапна за Македонија. Главна причина за новата апликација се корисниците, кои повеќе од 50 отсто доаѓаат од […]

Прочитај повеќе

Русија го забрани Reddit, а како причина за забрана искористи еден пост за одгледување на „волшебни“ печурки, во зависност од тоа на кого му верувате. Објавата за забрана на Reddit во Русија не дојде по официјален канал, туку регулаторот ја објави на својот профил на руската друштвена мрежа ВКонтакте. Очекувано корисниците од Русија не задоволни, […]

Прочитај повеќе

Без разлка на сите учесници кои досега учествувале и одговорале на прашањата на корисниците на Reddit AMA, првото појавување на Стивен Хокинг без сомневање ќе биде посебен настан. Со оглед на специфичноста на настанот и на гостинот, овојпат AMA, закажан на Reddit Science во соработка помеѓу Nokia и Wired, ќе биде решен малку поинаку. Заинтересирани […]

Прочитај повеќе

Целта не Reddit никогаш не била да биде заштитник на слободата на говорот, ниту компанијата има обврска да ги поддржи и да ги задржи сите форуми, вели Стив Хофман, директор на Reddit. „Најголемиот дел од содржината на Reddit доаѓа од прекрасни, креативни, смешни, паметни и будалести заедници. Тоа е она што го прави Reddit одличен, […]

Прочитај повеќе

Корисниците победија по неколкудневниот бунт. Reddit ја замени екс-директорката Елен Пао, а на нејзино место сета доаѓа ко-основачот на Reddit, Стив Хафман. Смената доаѓа по критиките од заедницата која на Change.org собра над 200.000 потпиза на петицијата за замена на г-ѓа. Пао. На отказот претходеше и бунт на модераторите кои затворија дел од форумите како […]

Прочитај повеќе

Reddit повторно протестира, но овојпат гневот на корисниците е насочен кој популарната платформа. Повеќе модератори затворија околу 50-тина подфоруми, односно subreddits, во знак на поддршка на модераторот Викторија Тејлор која доби неочекуван отказ. Г-ѓа. Тејлор својата популарност на Reddit ја должи на модерирање на Reddit AMA – стории кои им овозможуваат на сите корисници да […]

Прочитај повеќе

Reddit започна да ги имплементира своите нови и строги правила за однесување со затварање на пет свои форуми. Први зафатени со забрана се „Fat People Hate“ подфорумот, но и повеќе слични кои може да се вбројат под говор на омраза, јави BBC. Подфорумот r/fatpeoplehate имаше над 5.000 посетители и беше најактивниот од затворените. Најголем дел […]

Прочитај повеќе

Нема место онлан за троловите и интернет-насилницете. Reddit најави дека започнува со правила за користење кои ќе казнуваат сајбер-насилство. Корисниците кои сметаат дека се цел на сајбер-насилство можат да пратат имејл до Rеddit, по што популарниот сајт за споделување линкови ќе реагира. Промените доаѓаат по шест месеци истражување, и се поддржани од ко-основачот Алексис Оханиан, […]

Прочитај повеќе

Популарниот сајт за споделување содржина Reddit се подготвува за креирање на сопствена видео програма, а целта е создавање на што повеќе содржини за корисниците. Со креирање на видео содржини Reddit би можел да си обезбеди нов интересен начин за рекламирање, а 170 милиони посетители секој месец би обезбедиле финансии за уште повеќе потфати. „Мисијата на […]

Прочитај повеќе

League of Legends е една од најпопуларните игри која ја играат над 10 милиони гејмери, и која има награден фонд од неколку милиони долари за секој турнир. Но иако бесплатна за играње, со freemium моделот во 2014 година преку микротрансакции за купување на карактери и различен изглед заработи околу 1 милијарда долари. Бројот на игри […]

Прочитај повеќе

По рацијата на шведската полиција во декември, се чинеше дека на најконтроверзниот (и еден од најголемите) торент сајтови му дојде крајот. The Pirate Bay беше изгасен, a групата која го водеше сајтот не беше сигурна дека ќе се вратат. Наместо да очекуваат воскреснување, поддржувачите се решија да отворат свои алтернативни копии на TPB со цел […]

Прочитај повеќе

Оваа недела македонските студенти и дел од средношколците излегоа на протестен марш против најавените реформи во високото образование. Маршот се oдржа во среда, но коментарите и поддршката сè уште продолжуваат на друштвените мрежи. Студентскиот марш се пресели и на Reddit каде беше објавен пост дека „Ние, студентите, излеговме на улиците да протестираме… беше добар ден“. […]

Прочитај повеќе