Најпопуларната нова друштвена мрежа ClubHouse наскоро ќе добие конкуренција. Facebook и Reddit претставија свои верзии на аудио друштвени мрежи кои ќе бидат сериозна конкуренција. Главните причини кои може да донесе проблеми за ClubHouse се заедниците кои веќе постојат на Reddit и на Facebook. Проблем за ClubHouse е и падот на нови корисници на платформата. Секако […]

Прочитај повеќе

Го пишувам ова како татко кој сака да може да и одговори на својата црнa ќерка кога ќе го праша: „Што направи ти?“, вели основачот на Reddit во видео пост во кој ја објаснува својата оставка. Алексис Оханиан го повика бордот на неговото место да постави афроамериканец. Пред 15 години го коосновав Reddit за да […]

Прочитај повеќе

Користите macOS, но не ви се премногу допаѓа начинот на кој прелистувате? Yack би можело да ги размрда работите и да ви понуди значително поголемо уживање во секојдневните активности. Се работи за визуелно-исполнителна десктоп апликација за macOS со која можете да ги прелистувате онлајн заедниците како Reddit, YouTube, Hacker News од само еден интерфејс. Според […]

Прочитај повеќе

Како постојани гости низ социјалните мрежи, често се случува да наидете на некое интересно видео. Нивното преземање не се охрабрува од самите социјални сајтови и, обично, она што треба е да побарате помош од некоја трета алатка. SocialSnapper ви дозволува да преземате видео материјали од Reddit, Twitch, YouTube, Twitter и Instagram. Откако ќе го отворите […]

Прочитај повеќе

Reddit објави дека од 14 до 18 јуни биле жртва на упад на напаѓачи. Напаѓачите имале непречен пристап до некои од системите на платформата. Она што е интересно е дека напаѓачот успеал да ја заобиколи двојната автентикација преку SMS. Добра вест е дека сепак најчувствителните системи на Reddit останаа надвор од дофат на напаѓачот. Засега […]

Прочитај повеќе

Би можеле да се изненадите од тоа како изгледале одредени веб страни пред десет години. Би можеле и да се изненадите од тоа зошто би некој пишувал за тоа како изгледале одредени страни пред десет години. Во денешно време, можете да се изненадите од многу работи. Подобро, да не размислувате премногу на таа тема. Ten […]

Прочитај повеќе

Се чини дека кул наслов е сè што е потребно за успех на било која платформа. По најголем дел од друштвените мрежи, сега има потврда дека и на Reddit се случува истото, односо вестите добиваат гласови без воопшто да бидат прочитани. Анализата на Универзитетот Нотр Дам покажува дека во 73% од случаите, постовите на Reddit […]

Прочитај повеќе

Reddit започнува со овозможување на додавање на видео содржина. Платформата објави дека наскоро ќе овозможи прикачување на видео содржина. За сега сервисот е во бета фаза и е достапен во околу 200 сабредити. Reddit ова го најави кон крајот на мај, заедно со најавата за оригинална содржина. Целта на промената е да се додаде нова […]

Прочитај повеќе

Онлајн протест со кој ќе се зачува интернет неутралноста е новиот план на неколку популарни сервиси и платформи. Дел од поддржувачите се најпопуларните и најважните имиња на Интернет, забележи Washington Post. „Федералната комисија за комуникација сака да ја уништи интернет неутралноста и да им овозможи на големите провајдери да контролираат што гледаме и правиме онлајн. Ако […]

Прочитај повеќе

На 1 април, како дел од социјален експеримент, Reddit на своите корисници како шега им овозможи на празно платно (Place), да остават еден пиксел во некоја од 16 бои. Секој пиксел се поставува рачно, а следниот корисникот треба да почека 5 до 10 минути. Експериментот траеше 72 часа, сега е достапен за разгледување, но не и […]

Прочитај повеќе

Кога ќе добиете забрана на Reddit треба да ви е јасно дека сте претерале. Reddit го затвори „Alt-Right“ подфорумот, иако страната е прилично толерантна. Причината за забраната засега е непозната. Два подфоруми „r/altright“ и „r/alternativetight“ се затворени, а заедно со нив забранет им е пристап и на двајца модератори на форумите, пишува Verge. Причината за забраната […]

Прочитај повеќе

Еден од најпопуларните онлајн универзитети Coursera најави дека на крајот на јуни ќе повлече дел од постарите, но сепак популарни курсеви. Ова секако се лоши вести за сите кои ги одложуваат курсевите надевајќи се дека ќе бидат тука засекогаш. Дел од курсевите се отворени што значи дека може и да ги преземете. „Бидете убедени, дури […]

Прочитај повеќе