Добра вест за девелоперите на апликации за iOS, Apple конечно ќе им овозможи да одговорат на рецензиите и коментарите кои ги оставаат корисниците. Промената доаѓа со iOS 10.3, оваа верзија засега е во бета, но се очекува да биде достапна за еден или два месеци, јави TechCrunch. Ова на девелоперите на Android кои ги споделуваат своите апликации преку […]

Прочитај повеќе

Twitter ќе се обиде да го промени односот кој го има со развивачите, вели основачот и сега нов директор на Twitter, Џек Дорси, на Flight конференцијата. Компанијата премногу, пречесто и одненадеж ги менува правилата за развој, па развивачите кои сакаат да работат на платформата често се фрустрираат и ја напуштаат. Сепак г. Дорси ќе стави […]

Прочитај повеќе

Apple Watch без сомневање ќе биде важен дел за Apple и za добар дел од девелоперите кои веќе започнаа со портирање на своите апликации за паметниот часовник на Apple. Но што се случува со најголемите заработувачи на AppStore – видеоигрите? На прв поглед не постои начин кој часовникот би можел да биде задоволителен уред на […]

Прочитај повеќе

Над 6.000 мобилни корисници од 115 различни земји учествуваа во најголемото досега истражување за развивање на апликации за паметни телефони. Според истражувањето, развивачите на iOS апликации месечно од една апликација заработуваат 5.200 долари; Android развивачите заработуваат 4.700 долари, а сѐ повеќе програмери се интересираат за развивање на апликации за Windows Phone. Најголем број од испитаниците […]

Прочитај повеќе

Развивачите треба почесто и повеќе да комуницираат со корисниците на нивните Android апликлации, препорачува Google. Гигантот сега ќе овозможи развивачите да одговараат на коментарите на Google Play, со цел да овозможи директна комуникација помеѓу „потрошувачите и производителите“, а со тоа на Google Play ќе се најдат и поквалитетни апликации. Опцијата беше најавена од јуни 2012 […]

Прочитај повеќе

Знаејќи дека iOS нуди подобро искуство за развивачите, не е нималку изненадувачки фактот дека на Android му фалат квалитетни апликации како кај iOS, иако има и добри алтернативи за истите. Но, со оглед на тоа дека пазарот е презаситен од Android уреди, развивачите мора да размислуваат и за овој оперативен систем кој нималку не смеат […]

Прочитај повеќе

Android оперативниот систем работи на 3 од 4 мобилни телефони продадени во третиот квартал од 2012 година, но развивачите на мобилни апликации сè уште заработуваат повеќе од Apple App Store, отколку преку Google Play, пишува Tech Thoughts. Една од главните причини што не се заработува толку од Android е тоа што околу 50 посто од […]

Прочитај повеќе

Twitter воведе нови услови за користење за надворешни развивачи кои ги ограничуваат во креирањето на нови клиент апликации и предизвикаа бран на несогласувања во развивачките кругови. Причината за новите високи стандарди за креирањето на апликациите, како и можноста Twitter да ја одбијат секоја апликација која не им се допаѓа, како што наведуваат од Twitter е стандардизацијата на искуството при користењето на Twitter, кое сакаат да е исто за постојано растечкиот број на корисници.

Прочитај повеќе

Ако сакате да пробате некое ново Google АPI сега тоа можете да го направите без да инвестирате премногу време во тоа. Google API explorer веќе содржи 7 API кои можете да ги пробате, а Google најавуваат дека бројот значително ќе се зголеми во наредните недели.

Прочитај повеќе

Microsoft ќе објави алатки за развој на софтвер за Xbox Kinect, што ќе им даде на развивачите пристап до технологијата за да експериментираат со неа, пишува BBC.

Прочитај повеќе

Возбудливо и интересно. Вака Томче Делев го објаснува развивањето на Android апликации. Негови апликации се Везилка, игра со зборови и Share Later, апликација која чека телефонот да се поврзе на Wi-Fi за да сподели податоци со цел да ги намали интернет трошоците. Двете симнати меѓу 1.000 и 5.000 пати, додека сега тазе објавената едукативна игра за препознавање знамиња на земји, FlagSpotting е симната меѓу 100-500 пати. Томче е и еден од основачите на Teknuvalo.mk, .мк сервис за прашања и одговори за се што е програмерско.

Прочитај повеќе

Не се работи за Adobe Flash против HTML5 туку има војна меѓу производителите на уреди, и креаторите на апликции, кој ќе успее да донесе најкорисни апликации на најдобра платформа и како да го задржи водството, вели директорот на Adobe, Шантану Нараен на Web 2.0 Summit.

Прочитај повеќе