По се изгледа последиците од безбедносниот пропуст на Linux и Mac X OS ќе бидат поголеми од Hearthbleed со кој е споредуван. Дел од експертите веќе денес тврдат дека Shellshock, како што се нарекува ново-откриената ранливост, ќе има посериозен ефект врз безбедноста на 500 милиони компјутери. National Vulnerability Database го оцени со ниво на опасност […]

Прочитај повеќе

Apple вели дека неодамна забележале најголем до сега напад врз Macintosh компјутерите на нивните вработени. Компјутерите биле инфицирани со малициозен код специјално наменет за Mac откако нивните вработени го посетиле форумот за софтверски алатки за iPhone, iphonedevsdk.com. Истиот метод кој злоупотребува ранливости во Јava плагинот за прелистувачи беше користен и за неодамнешни напади врз Facebook, […]

Прочитај повеќе

Нова ранливост во iOs 6.1 дозволува лесно да се заобиколи безбедноста на iPhone, односно екранот за отклучување, и да се пристапи до контактите, гласовните пораки и фотографии кои се складирани на телефонот. Бизарната ранливост, која се појавува на сите iPhone-и со iOS 61, е откриена од Jailbreaknation.com чие видео со објаснување за хакот ќе најдете […]

Прочитај повеќе

Новиот Internet Explorer можеби е подобар од претходниците, но како по правило речиси сите доаѓаат со безбедносни пропуст. За жал и Internet Explorer 10 не е исклучок од правилото, но овој пат пропустот е подзаборавен од претходните верзии. Microsoft разгледува безбедносен пропуст кој се повторува од IE 6, први го забелeжал Spider.io, а сериозно ја […]

Прочитај повеќе

Пропуст во Microsoft Skype дозволува да се украде профил само со корисничка имејл адреса. Ова откритие беше постирано на руски форум пред два месеци, а потврдено од The Next Web кои не сакаа детално да го објаснат просецот на пробивање на провил бидејќи бил премногу лесен. Skype во меѓувреме ја изгаси страната за ресетирање на […]

Прочитај повеќе

Вашето Skype корисничко име може едноставно да ја открија и вашата локална и глобална IP адреса преку скрипта закачена на Github, открива Skype-open-source. Скриптата е толку едноставна што треба само да дододадете корисничко име на контакт и ќе ја добиeте IP адресата на тој корисник. Скриптата започнува со праќање на барање за контакт, но не […]

Прочитај повеќе

Apple објави закрпи за Java со која се поправа пропустот поради кој околу 600.000 компјутери се најдоа инфицирани од Flasback Trojan, препознатлив по тоа што го напаѓа Mac OС X оперативниот систем. Првите информации за оваа ботнет мрежа дојдоа од руската безбедносна компанија Dr. Web, чии аналитичари открија дека околу 274 компјутери од стотината илјади […]

Прочитај повеќе

Google Chrome конечно „падна“ по две години пркосење на хакерите на натпреварувањето Pwnium на безбедносната конференција CanSecWest. Пропустите во прелистувачот беа откриени од рускиот студент Сергеј Глазунов кој освои 60.000 долари награда од Google за наоѓање на грешката. Оваа награда е дел од понудениот фонд од еден милион долари кој Google го нуди за сите […]

Прочитај повеќе

На овогодинешното издание на DefCon се појави десет годишно девојче кое откри нов начин за инфилтрирање малициозни програми во паметните телефони. Девојчето, кое се има претставено под името CyFi, ја има откриено дупката играјќи игра слична на FarmVille. Бидејќи овие игри бараат од играчот да чека за да може да продолжи, CyFi не можејќи да […]

Прочитај повеќе

<Надополнето:> Sony за многу брзо време го среди пропустот што се случуваше при промена на лозинките, каде кракерите ги користеа претходно украдените имјелови и датуми на раѓање да ги украдат и новите лозинка. Сајтот сега е вратен онлајн.

Прочитај повеќе

Со видео обраќање, претседателот на Sony Computers, Казу Хираи го најави ре-стартување на гејмерската онлајн платформа PlayStation Network која беше изгасена веќе 3 недели поради хакнати профили и укредени лични податоци заедно со телефоски броеви и кредитни картички на 77 милиони корисници.

Прочитај повеќе

Google тргна над 50 злонамерни апликации од Android пазарот, но проблемот остана бидејќи тие апликации беа симнати над 260.000 пати.

Прочитај повеќе