Samsung го претстави првиот 10nm 8GB LPDDR5 DRAM чип. Чипот е поштедлив од досегашните и е развиен за вештачка интелигенција и 5G мрежите. Чипот е 1,5 пати побрз од LPDDR4X со брзина на трансфер на податоци до 51 GB/s. Според зборовите на Samsung ова е големината од 14 full-HD филмови. Оваа серија на RAM меморија ќе доаѓа […]

Прочитај повеќе

Проблемите со компјутерот може да се од софтверска или хардверска природа и изворот за одреден таков проблем често започнува со процеси на елиминација. Во ситуации кога вашиот компјутер замрзнува или се исклучува сам-од-себе, би можеле да помислите дека проблемот е во вашата RAM меморија. За да ја тестирате таквата хипотеза, би можеле да побарате помош […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на RAM меморија, DDR5, ќе биде два пати побрза и два пати погуста. Организацијата која ја прави стандардизацијата JEDEC вети дека во 2018 година ќе го објават стандардот за DDR 5. Новата меморија ќе биде побрза и поштедлива од претходните генерации. JEDEC вели дека следната генерација ќе биде и со подобра искористеност на […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостинска рецензија објавена на форумот на It.mk од Кирил Ачкоски. За дискусија, слики и прашања, повелете на форумот.) Ако сте одлучиле да купите компјутер со нова платформа каква што е Z170; иако не е толку нова како X99; сигурно сте се запрашале каков DDR4 RAM да изберете. Па така и јас си го […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот производител на меморија и гејминг хардвер, G.Skill, ја презентираше Ripjaws V серијата на DDR 4 RAM со работна фреквенција од 3.000MHz. Новиот RAM е без конкуренција во моментов. Меморијата доаѓа во сет од 8 стика од 16 GB RAM или 128GB, што најверојатно е премногу за најголем дел од корисниците. Дополнително без сомневање и […]

Прочитај повеќе

Мicron Technology го купи својот јапонски конкурент Elpida Memory за 2,5 милијарди долари, со што американскиот производител на DRAM меморија стана вториот најголем во светот зад Samsung, пишува Reuters. Сега ќе има три големи играчи, Samsung, Micron и SK Hynix кои ќе држат 90 отсто од 30 милијарди вредниот пазар на DRAM меморија. Моменталниот проблем […]

Прочитај повеќе

Psyside објави резултати од тестирање за сигурност на 16 популарни антивирус софтвери. Според резултатите, превземени од Wildessecurity, се покажува Norton во моментов е најдобриот анти-вирус.

Прочитај повеќе

Иако можеби насловот звучи драматично, или дури и катаклизмично, сепак не може да се каже дека не е реален и e претеран. За да видиме зошто, ќе направиме една ретроспектива на минатото, преглед на сегашноста и анализа на иднината според параметрите кои сега ни се достапни и трендовите кои денес се поставуваат.

Прочитај повеќе

Чешки безбедносни експерти открија ботнет мрежа и ја крстија како „Чак Норис“. Оваа ботнет мрежа – мрежа од инфицирани со вирус компјутери – се шири така што со помош на малициозен софтвер пробива рутери и DLS модеми. Малициозниот софтвер ги пробива рутерите така што им ги погаѓа едноставните лозинки, како на пример: admin, 123456, password…

Прочитај повеќе