Фронтменот на Radiohead, Том Јорк, им донесе одличен новогодишен подарок на своите фанови. Новиот соло сингл You Wouldn’t Like Me When I’m Angry сега е бесплатен за преземање или за стрим, иако за неа можете да платите колку што сакате. Овој модел на продавање на музика е типичен за г. Јорк и Radiohead, но истовремено […]

Прочитај повеќе

Radiohead, Arctic Monkeys, Adele и уште многу други музичари кои својата музика ја издаваат преку помали независни издавачи наскоро би можеле да исчезнат од YouTube. Видео сервисот се закани преку Роберт Кинцл, кој за Financial Times, потврди дека видеата од „независните“ можат да бидат блокирани за само неколку дена, доколку не се потпише нов договор […]

Прочитај повеќе

Том Јорк јавно ги критикуваше новите сервиси кои стримаат музика преку веб, пред се Spotify, бидејќи, како што вели фронтменот на бендот Radiohead, тие се „лоши за новите музичари“. Протестот на Том Јорк и продуцентот на Radiohead, Најџел Годрич, започна со остранување на соло албумoт The Eraser и албумот на Atoms for Peace од најпопуларниот […]

Прочитај повеќе

 
Radiohead продолжува со својот храбар бизнис план. Бендот го објави најновиот сингл „These are my twisted words” на својот веб сајт. Песната е бесплатна за симнување, но ако сакате да придонесете кон работата на бендот тогаш можете да платите колку што мислите дека треба.

Прочитај повеќе