(Доколку сакате да се вклучите во дискусијата, да прашате или споделите искуство, ве покануваме да се приклучите на форумот на IT.com.mk) Неодамна Nvidia го претстави GeForce GTX 1080 – првиот GPU базиран на Pascal архитектура, која има двојно поголем капацитет за виртуелната реалност (VR), во споредба со GeForce GTX TITAN X. Pascal покажува значително зголемување […]

Прочитај повеќе

Неодамна Nvidia ги претстави GTX 1080 и 1070 графички картички наменети за гејминг, кои со перформансите ќе ги заменат не само Titan X, туку се подобри од две GTX 980 графички картички поврзани во SLI. Ова се првите графички картички со 16nm Pascal архитектура, што треба да ги возбуди сите хардвер и гејминг ентузијасти.   […]

Прочитај повеќе

Oculus Rift конечно пристигна, а најголемите светски медиуми имаа можност да го разгледаат уредот од прва рака. Според првите рецензии, уредот е фантастичен, иако недостаток е одлагањето на контролерот кој ќе биде достапен подоцна годинава, но и дел од игрите кои се лошо портирирани и предизвикуваат морска болест. „Би можела да останам во виртуелната реалност […]

Прочитај повеќе

На човековото тело му се потребни 8.000 чекори секој ден, иако јас во вообичаените денови поминувам едвај 500. Ова е поразителнитот заклучок од моето тестирање на паметната алка на Xiaomi Band 1S. Преносните уреди се хит во светот. Само за една година пазарот ги дуплираше нарачките на уредите од Fitbit, Xiaomi како паметниот часовни на […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостинска рецензија објавена на форумот на It.mk од Кирил Ачкоски. За дискусија, слики и прашања, повелете на форумот.) Ако сте одлучиле да купите компјутер со нова платформа каква што е Z170; иако не е толку нова како X99; сигурно сте се запрашале каков DDR4 RAM да изберете. Па така и јас си го […]

Прочитај повеќе

Иако кинескиот стартап Xiaomi сè уште не го освои светскиот пазар, нивните телефони стануваат сè попопуларни во Македонија. Причината за ова е што телефоните на Xiaomi иако се таканаречени entry level телефони, сепак се изработени добро. Меѓу најновите модели е Redmi 3 кој е изработен од алуминиум, доаѓа со 5-инчен дисплеј, и навистина огромна бaтерија […]

Прочитај повеќе

Synology е тајванска корпорација која специјализира во производство на NAS (Network Attached Storage) уреди, а од пред три месеци, компанијата го проширува своето портфолио и во доменот на рутери со безжичниот рутер Synology RT1900ac, кој моментално Synology го презентира на CES 2016. Благодарение на компанијата ЈВСнет која е генерален застапник на Synology имавме можност две-три недели да го тестираме овој нов уред. Во […]

Прочитај повеќе

Првите модуларни телефони се веќе достапни, а можеби мало изненадување е што најинтересните не доаѓаат од Project Ara на Google, туку од Fairphone, холандски стартап. Fairphone 2 веќе ќе се испорачува од декември, по цена од 525 евра. Иако се чини превисока цена за непознат бренд, тоа што го прави телефонот интересен е можноста за […]

Прочитај повеќе

Откако минатата верзија на кинескиот OnePlus беше прогласена за еден од најдобрите телефони, сите со нетрпение чекаа да го видат и вториот телефон. Тој пристигна и веќе доби позитивни оценки од првите рецезенти на OnePlus 2. Се чини дека повторно станува збор за одличен и евтин телефон кој може да им конкурира на Samsung, Apple, […]

Прочитај повеќе

Откако Apple Watch се распродаде во првите неколку минути, пристигнаа и првите рецензии за уредот. Најголемиот дел на прегледите го прогласуваат Watch за најдобриот часовник досега, иако добар дел рецензии ги претставуваат недостатоците на овој несекојдневен часовник. Сепак, 957.000 продадени часовници само во САД во првите минути, можеби се доволни за Apple Watch да биде […]

Прочитај повеќе

(Гостинската рецензија е првично објавена на форумот на It.com.mk од Olikomerc. За дискусија, други детали, повеќе слики и прашања, повелете на форумот.) _____________________________________________________________________________________________ Во оваа мала рецензија на кратко ќе се потрудам да го претставам и да ве запознаам со Coolpad 7298D, 5,5 инчен паметен телефон. Како прво нешто што вреди да се спомене за […]

Прочитај повеќе

(Гостинската рецензија е првично објавена на форумот на It.com.mk од Olikomerc. За дискусија, други детали, повеќе слики и прашања, повелете на форумот.) _____________________________________________________________________________________________ Овојпат за рецензија имаме модел од еден нов бренд Dооgее. Се работи за нова компанија на кинескиот пазар, која е меѓу главните играчи кога станува збор за производство и продажба на паметни телефони. […]

Прочитај повеќе