Microsoft изработи и претстави прототип на тоа што изгледа дека ќе биде холодек верзија 0.5. Доколку прототоипот влезе во масовно производство без сомневање ќе го направи домашното кино далеку позабавно. Кога прв пат го видовме патентот на Microsoft кој ќе го револуционира домашниот центар за забава, изгледаше дека сепак реализацијата ќе биде оставена за иднина. Microsoft […]

Прочитај повеќе

Иако се приближува гејмерскиот саем E3, се уште нема  никакви податоци  за најновата „конзола“, oдносно функционален прототип на Wii U на Nintendo.  Необјасниви, непрецизни и контракдикторни се податоците за карактеристиките на преносната конзола, а досега и цената на конзолата е изведена единствено од шпекулации и анализи на неколку гејминг портали. Според анализата на> Forget the box, материјалите потребни да […]

Прочитај повеќе

Прототипот се вика Illumishare и се работи за систем што може да споделува физички и дигитални објекти преку интернет, кои се присутни врз одредена површина. Illumishare користи Kinect сензори кои се поставени веднаш над површината која се споделува и таа ги снима сите објекти кои се поставуваат во тој регион, за скоро инстантно да ги […]

Прочитај повеќе

На YouTube се појави видео од прототипот на Sea Ray, првиот Nokia телефон кој ќе работи на Windows Phone 7 мобилниот систем. Видеото постирано од Wpcentral се чини е снимена во фабрика од Кина каде се произведуваат и спојуваат телефоните. Од тоа што може да се види од кратките 1.29 минути, Sea Ray изгледа очекувано […]

Прочитај повеќе

Уредот, кој е презентиран на American Physical Society состанок, има 6cm x 6cm дизмензии и користи квантни состојби за да извршува калкулации. Ова е еден од најкомплексните напори досега за да се стигне до квантен компјутер.

Прочитај повеќе

Tobii и Lenovo го открија прототипот на првиот лаптоп компјутер кој може да се контролира со очите на овогодинешниот CeBIT.

Прочитај повеќе

Microsotf Research и групата Applied Sciences на Microsoft ги презентраа претходно тајните прототипи и неверојатни концепти на овогодишниов TechForum.

Прочитај повеќе

Microsoft стартуваше HMTL5 лабораторија каде развивачите и дизајнерите ќе можат да ги тестираат своите веб сајтови направени според новите веб стандарди, да видат дали функционираат на новиот Internet Explorer 9 прелистувач.

Прочитај повеќе

Случајно, некои Facebook корисници добија пристап до нови прототип опции и сервиси на друштвената мрежа. По четириесетина минути од објавување на новите опции Facebook го изгаси сајтот, ја врати првобитната верзиjа и се извини за изгасеното време. Но, четириесетина минути се доволно време за да се кликне „print screen” и да се дознае за новите фан страни, интерфејсот за фотографии и за опцијата „Мемории“ за прегледување на севкупните активности на корисникот од приклучување на мрежата.

Прочитај повеќе

Engadget објави слики од прототип од PlayStation Phone кој е хибрид меѓу телефон и гејминг уред. PlayStation Phone работи на Android Gingerbread оперативен систем и ќе има пристап до Sony пазар на игри од каде можат да се симнат игри дизајнирани за платформата..

Прочитај повеќе

Open Web App екосистемот, се уште прототип, на Mozilla треба да биде место каде корисниците ќе можат да прегледуваат апликации, заедно со нова табла вметната во прелистувачот каде може да се инсталираат апликации, и место каде програмерите ќе можат да најдат различни алатки за развивање на апликации.

Прочитај повеќе

Финската компанија ја повика руската полиција да помогне да конфискуваат „неавторизиран Nokia имот“ од блогерот Елдар Муртазин кој за рускиот Mobile-Review.com објави рецензија на N8 прототипот.

Прочитај повеќе