…читајте од почеток. Тука ќе го најдете првиот и вториот дел од Граѓанско новинарство и активизам на Интернет. Граѓанските новинари, блогерите, тие се насекаде. Рекс Хејмок е беше еден од луѓето кои на 18 февруари, 2004 година присуствуваше на состанокот со тогашниот претседател на САД, Џорџ Буш, на кој се зборуваше за економските проблеми во […]

Прочитај повеќе

Веќе трети ден се води битка меѓу турските демонстранти и полицијата околу истанбулскиот градски парк Гези. Според некои непотврдени извори, дури 10.000 луѓе се собрале да го заштитат „последното зелено јавно место во градот“ на чие место е предвидено да се гради трговски центар како дел од поголема реконструкција на градот во која се вклучени […]

Прочитај повеќе

Пред една година двајца истражувачи Морган Маркиз-Буар од Универзитетот на Торонто и Бил Марцзак од Унверзитетот на Калифорнија започнаа да разгледуваат сомнителни имаил пораки од активисти во Бахраин. Сега тие излегуваат со загрижувачки извештај дека постои основано сомневање дека 25 држави користат софтвер за надзор, за да ги надгледуваат или имаат способност да ги надгледуваат, […]

Прочитај повеќе

Доколку ги следевте насилните протести на две групи демонстранти против и за именувањето на Талат Џафери за министер за одбрана кои се случија во петокот, односно саботата, тогаш големи се шансите да сте ги гледале немирите преку YouTube видео. Покрај политичките препукувања, протестите беа најсериозните вести викендов, и секој медиум, традиционален или на веб, се […]

Прочитај повеќе

„Наместо група луѓе да стои на улиците и да го окупира просторот, тие можат да ги користат своите комјутери да ги забават или оневозможат корисниците да пристапан на некоја страна краток период,“, стои во петицијата поднесена до Белата Куќа која бара DDoS нападите да бидат прогласени за легаленн облик на протест. DDoS се користи за […]

Прочитај повеќе

И покрај протестите на граѓаните и медиумите кои предупредуваат на цензура, Владата на Филипини сепак го донесе контраверзниот закон за сајбер-криминал, јавува BBC. Според подржувачите, целта на законот е да ги спречи онлајн сексот, детска порнографија, кражба на идентитет и спамирање. Со оглед на некои од опфатените содржини, пред се детската порнографија, максималната казната од […]

Прочитај повеќе

Дирекцијата за заштита на личните податоци (ДЗЛП) најави дека ќе бара од Facebook да се избришат лажните профили на мрежата кои шират говор на омраза и верска нетрпеливост, и повикуваат на протести и насилство. Оваа реакција на ДЗЛП доаѓа по најавените протести на муслиманските верници против апсењето на осомничените, претставени како радикални исламисти, за петтократното […]

Прочитај повеќе

Хакерите-активисти Anonymous срушија неколку сајтови на грчката влада, банки, полицијата и политичките партии во знак на дигитална поддршка на протестите кои избувавнаа во неделата. Насилните протести, во кои беа запалени и 34 згради во Атина, се против непопуларниот закон кој беше одобрен од грчкиот парламент. Законот воведува построги мерки за штедење за да може да […]

Прочитај повеќе

Илјадници полски интернет корисници излегоа на улиците да протестираат бидејќи Полска заедно со Eвропската Унија и уште 21 земја-членки во четвртокoт го попиша трговскиот договор ACTA со кој се воведуваат индустриски стандарди ширум Европа, САД, Канада и Јужна Кореа во борба против пиратеријата и фалсификуваните производи. Но, со ACTA исто така се воведуваат и мерки […]

Прочитај повеќе

На 28-ми јануари ќе се направи глобален сајбер протест чија прва мета би била Facebook. Барем вака се вели во YouTube видеото кое е наводно од Anonymous. Всушност, поради природата на групата која е составена од разни членови ширум светот без некој истакнат водач или знаење кој се е вклучен во неа, многумина му поверуваа […]

Прочитај повеќе

Собирањето на значки не е ново хоби, но дали овој пат може да има и некои поголеми екстерни ефекти? Сега кога знаеме дека двеста и деведетесет луѓе може да се соберат на едно место во Скопје заради искористување на попусти, можеме да се запрашаме дали друштвенте мрежи како Foursquare може во нашава средина да се […]

Прочитај повеќе

Протестите против социјалната и економската нееднаквост, кои пред еден месец под името Occupy Wall Street започнаа да се одржуваат во Њу Јорк, благодарение на интернетот како молња се раширија низ целиот свет, мотивирајќи ги луѓето да го кренат својот глас против лошо водената економија, против алчноста на корпорациите и нивното влијание врз владите низ светот. […]

Прочитај повеќе