Во надеж дека ќе ги спречат или барем дека ќе ги намалат протестите откако војската ја презема власта во државата, властите наредија Мјанмар да се исклучи од Интернет. Покриеноста на државата сега е едвај 16 отсто од она што е во нормални услови, пренесе Guardian. Претходно беа исклучени и друштвените мрежи, Facebook, Twitter и Instagram. […]

Прочитај повеќе

Властите во Иран се обидуваат со блокирање на пристапот до друштвените мрежи да ги прекинат протестите. Десетици илјади протестираат во целата држава. Протестите се најголеми во последните 10 години, а траат речиси недела. Досега има најмалку 20 жртви, јавува Washington Post. Уапсени се и над 450 демонстранти, а оваа бројка најверојатно ќе порасне денес. Засега […]

Прочитај повеќе

Директорите и основачите на речиси сите големи компании од Силициумската Долина го изразија својот револт против контраверзната одредба за имиграција на новиот претседател Трамп. Најголем дел од основачите и директорите јавно го објавија својот став преку соопштенија, а некои како Сергеј Брин од Alphabet својата поддршка ја покажаа и на протестите. Одлуката на претседателот Трамп […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) користи флота на летала за следење на протестите во Балтимор. Според Gizmodo, FBI користи авиони со години, но новите модификации овозможуваат следење и на недолжни граѓани. „Во неодманешните протести FBI испрати летала како поддршка на полицијата во Балтимор за фотографирање од воздух и детектирање на можен криминач. Не сме тука […]

Прочитај повеќе

Гиф од протестите за Мартин Нешковски, кои вчера на 5-ти мај од мирни протести пред зградата на Владата на РМ ескалираа во насилни протести со тепачки по Партизанска, стана хит на Интернет. Гифот е објавен на Imgur, популарен сајт за споделување на забавна содржина, и за само 12 часа има над милион прегледи. Истиот гиф […]

Прочитај повеќе

<Надополнето> Андреј Т. во коментарите остави добра забелешка дека пораката од YouTube е само автоматско предупредување дека имало поплака за видеото и дека треба да се разгледа. Ако видеото остане на сервисот, тогаш ќе биде прегледано од тимот на YouTube кои најверојатно нема да најдат ништо спорно. </надополнување> НоваТВ се пожали дека YouTube, по поплака од Македонија, […]

Прочитај повеќе

100.000-те граѓани кои излегоа на протести во Унгарија, победија! Предлогот за носење закон за даночење на Интернетот е повлечен. Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, кој се најде под остри критики дека е диктатор, го повлече контраверзниот закон најавувајќи дека (барем сега) нема да наплаќа за користење на Интернет. „Ние не сме комунисти, не владееме против […]

Прочитај повеќе

Над 100.000 луѓе се собраа на улиците на Будимпешта во одбрана на правото на слободен Интернет. Овие граѓани протестираа на улиците со кренати паметни телефони во своите раце, а на видеото може да видиме дел од протестите кога 100.000 луѓе преминуваат преку Ержесбет мостот на Дунав, во центарот на градот. „Не само што мора да […]

Прочитај повеќе

Илјадници граѓани на Унгарија ги кренаа своите мобилни телефони во знак на протест на предлогот на унгарската влада да воведуве данок за Интернет. Најголемите протести се одржаа во главниот град Будимпешта, но и во Печ, Мишколц и Веспрем каде можеше да се слушнат повици „Демократија, демократија“, „Виктор губи се“ и „Цензура цензура“, јави BBC. Предлогот […]

Прочитај повеќе

Околу 12.000 такси возачи се собраа на улиците на Лондон да протестираат во одбрана на својата работа против нови такси-сервиси предводени од Uber. Протестите ги предизвика начинот на наплата кој го нудат овие нови сервиси. Во Лондон единствено лиценцираните такси возила можат да користат таксиметар за наплата, но апликацијата на Uber ја пресметува цената на […]

Прочитај повеќе

Морничави снимки и вести доаѓаат од центарот на главниот град на Украина, Киев, каде веќе неколку недели се води улична војна помеѓу про-европските демонстранти и про-руските власти. „Јас умирам“ е твит кој ќе ви ја замрзне крвта и кој најдобро го опишува ужасот во оваа поранешна советска република. Я вмираю — Olesya Zhukovskaya (@OlesyaZhukovska) February […]

Прочитај повеќе

„Драги претплатници, вие сте регистрирани учесници на масовни протести“. Оваа SMS порака беше испратена од украинските власти до мобилните корисници кои се наоѓаа во близина на насилните протести во Украина, на кои денес беа пријавени и првите две жртви по обидот на полицијата да ги растури камповите на демонстрантите. Немирите се резултат на строгите закони […]

Прочитај повеќе