Tesla Model 3 е еден од најдобрите електрични возила. За жал производството е бавно, а во последното тримесечје од 2018 година, Tesla испорачале „само“ 97 000 возила. Оваа бројка е за 2 000 возила помала од предвидувањата на Wall Street. За поголемите компании ова е „никаква“ бројка, но за Tesla ова е рекорд. Компанијата никогаш […]

Прочитај повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека е од исклучително важност за Европа да развие сопствено производство на батерии, пренесе Reuters. Ова ќе обезбеди безбедна иднина за автомобилската индустрија во Европа. Со оглед на тоа дека дел од најголемите производители на автомобили се во Германија, заложбата на канцеларката најверојатно не е изненадување. Сепак снабдувањето со батерии […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте размислиле како се произведуваат чиповите? Како над 7 милијарди транзистори се печатат на толку мало парче полупроводник? Видеото на Global Foundries ни овозможува набрзина да го разгледаме процесот на креирање на чипови. Од дизајн на чипови, до прочистување на полупроводниците, и печатењето на процесорите, па сѐ до проверката со електронски микроскопи.

Прочитај повеќе

Кина е велесила во многу области, некои добри, некои не толку. Се чини дека отсекогаш го имале приматот кога е во прашање фалсификувањето на производи. Тоа не се менува ниту денес. Фабриките во Шензен, Кина за рекордно време можат да се пренаменат за изработка на Kickstarter производ, но и за фалсификување на истите, јави Quartz. Куп компании […]

Прочитај повеќе

Една од изјавите на Доналд Трамп со која се обидува да го привлече вниманието на гласачите, е дека доколку биде избран за претседател на САД ќе го врати производството на iPhone во земјата. Неговата намера е најдобрата американска компанија да произведува американски производ од американски работници. Но, настрана од неговата дволичност за која може да […]

Прочитај повеќе

Samsung најавува тим чие единствено задложение ќе биде производство на екрани за уредите на Apple. Тимот ќе биде составен од 200 вработени, со што Samsung се надеваа дека ќе ја зајакне соработката со Apple, јави Bloomberg. Екраните од Samsung веќе доаѓаат на уредите на Apple пред се за MacBook и iPad. Соработката може да му […]

Прочитај повеќе

Земјоделството може да биде далеку попродуктивно ако се искористат купот податоци кои помагаат во производството, вели Agrivi, хрватски стартап за кој отсега е достапен и за македонските земјоделци. Аgrivi е платформа која нуди аналитики за да ја зголеми продуктивноста и заработувачката од одгледувањето на 60 продукти. Покрај поставување на аларми во случај на промена на […]

Прочитај повеќе

Koга Apple го престави Mac Pro, дизајнот на десктоп компјутерот не остави без зборови. Секако дека очекувавме компјутерот, достапен од декември за 3.000 долари, да биде моќно чудовиште, но бевме изненадени од креативено склопените компоненти во цилиндрично куќиште. Проблемот со таа креативност, вели Apple, е што морале да најдат поразличен процес на производство на алуминиумскиот […]

Прочитај повеќе

Nokia N9 не успеа да стане сериозен конкурент меѓу паметните телефони, но тоа не е заради лошиот хардвер, телефонот работи нa 1 GHz процесор со 1 GB RAM и има 8 мегапиксели камера, туку поради MeeGo платформата на Nokia и Intel која едноставно не можеше никако да конкурира на Android и на iOS оперативните системи. […]

Прочитај повеќе

Новиот iPhone 5 ќе биде потенок и полесен со 8-мегапиксели камера, велат луѓе за Wall Street Journal кои се запознаени со нарачките на делови на Apple. Apple не ги составува и прави своите производи, туку соработува со различни компании, пред се компании од Тајван и Кина. Според тие извори, Apple планира да направи 25 милиони […]

Прочитај повеќе

Следната петта генерација iPhone паметни телефони ќе се појави во септември, според три извори од Азија поврзани со доставата на деловите. Производството на новиот iPhone, кои ќе имаат побрз процесор, започнува во јули и август, се вели во извештајот на Reuters.

Прочитај повеќе