Hacker Rank е сервис кој се обидува да ја пронајде вистинската работа за секој развивач. Организацијата сега споделува дел од податоците кои ги има во својата база со надеж дека ќе им помогнат во иднина. Еве дел од интересните податоци од истражувањето во кое учествувале 39.441 девелопери. Најголем дел од развивачите почнуваат да кодираат како помлади. […]

Прочитај повеќе

Безбедносен девелопер налутен од спам пораките кои ги добил од измамници креираше скрипта која ги повикува 28 пати во секунда. Проблемите со телефонските измамници во САД се големи, па властите во САД ги предупредија граѓаните за робо-пораките. Измамата ги напаѓа повозрасните граѓани, кои често не се сомневаат во повиците од даночнатра служба (IRS). Измамата е […]

Прочитај повеќе

Дејвид Робинсон на Stack Overflow сподели чуден податок. Програмерите кои користат Space за вовлекување на кодот, заработуваат повеќе од оние кои користат Таb. Ако ова е изненадување за вас и не ви се верува, не сте осамени, најголем дел од коментарите го отфрлаат овој податок. Анализата е направена врз основа на анкета на 28.657 корисници. Резултатите се повторуваат […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама ги подели одликувањата за истакнати уметници, спортисти и научници. Помеѓу добитниците на наградата оваа година се најдоа Маргарет Хамилтон и Грејс Хупер. Маргарет Хамилтон е програмерка која го напиша софтверот за вселенската програма Аполо и му помогна на човештвото да слета на месечината. Г-ѓа Хамилтон ова го направи додека беше чудно […]

Прочитај повеќе

“За 16 недели ќе научиш како да создаваш веб страни и апликации. Вештините со кои ќе се здобиеш ќе ти овозможат да се вработиш како почетник во најдобрите ИТ компании во Македонија или да развиеш сопствен бизнис.” е ветувањето дадено од страна на Brainster и GSIX за нивната 16 неделна академија за програмери која ќе […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Емир Слезовиќ, ко-организатор на Funky CoWorking Friday, настан кој ја промовира coworking културата во Македонија. Постот е првично објавен на Medium, и реобјавен со негова дозвола) Трајче е дел од заедницата на Funky Coworking Friday. Работи 6 години како програмер, со искуство во неколку македонски и странски фирми. Во 2010 […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Емир Слезовиќ, ко-организатор на Funky CoWorking Friday, настан кој ја промовира coworking културата во Македонија. Постот е првично објавен на Medium, и реобјавен со негова дозвола) Љубопитни по концептот на патување и работење низ различни простори во светот, имавме можност да поразговараме со Елена Колевска која е водечки програмер за […]

Прочитај повеќе

Ако не ви се исполнил детскиот сон да бидете пилот, тогаш треба да се потрудите да научите некој програмски јазик бидејќи овие две професии се најплатените во Македонија. Според последниот извештај од Државниот завод за статистика, просечната плата на пилотите е околу 68.000 денари, додека програмерите земаат просечна нето плата од 50.000 денари. Следат банкарите […]

Прочитај повеќе

Зошто би размислувал да се вратам во Македонија?, вели Бобан Јованоски, македонски софтверски инженер кој во моментов живее во Германија и работи во еден од најголемите сервиси за рецензии во светот. Започна во Seavus, се обиде да направи свој стартап кој го прекина бидејќи не можеа да го финансираат сами, научија од грешките, го отворија […]

Прочитај повеќе

Без разлика колку сте кул, никогаш нема да бидете кул како програмерот кој си ги автоматизираше своите работни обврски. Од скриптите на непознатиот програмер, која ја сподели Нихад Абасов, може да се види дека тој ги автоматизирал сите обврски кои би можеле да му одземат повеќе од 90 секунди – од одговор на имејл на […]

Прочитај повеќе

Stackoverflow ги претстави резултатите од нивната анкета во која откри интересни податоци за состојбата на девелопери ширум светот. Од 32 милиони корисници кои се регистрирани на Stack Overflow 26.000 овозможија увид во податоците, од кои 27 се од Македонија. Според анализата најмногу програмери на 1.000 жители имаат: Луксембург – 39,8 отсто, Исланд – 35, Шведска […]

Прочитај повеќе

Креаторот на Linux, Линус Торвалдс, неодамна го претстави просторот во кој што работи и објасни дел од неговиот креативен процес. Покрај новото биро и лентата за трчање, чија комбинација во шега ја нарекува Zombie shuffling desk, во работната соба сè уште е присутно и старото работно биро со куп стари проекти на него. Тука се […]

Прочитај повеќе