SuperData исфрли уште еден извештај за април 2020 година каде е повеќе од јасно дека трошењето на и во видео игри е значително зголемено поради карантините и дистанцирањето наметнато од коронавирусот. Во април 2020 година, се потрошиле 10.5 милијарди долари, сума која го сруши рекордот од март. Имено, гејмерите потрошиле 17% повеќе пари на игри во […]

Прочитај повеќе

Twitter објави дека за прв пат во своето постоење забележа заработка во некој квартал. „Четвртото тримесечје беше силен финиш на годината“, вели Џек Дорси. Профитот во последните три месеци на 2017 година е 91 милион долари. I’m so proud of the @Twitter team. We did what we said we were going to do. Our focus […]

Прочитај повеќе

Apple постави нов рекорд за заработка во тримесечие со профит од 18,04 милијарди долари, поминувајќи го Gazprom кој досега го држеше рекордот. Компанијата од продажба на телефони заработи 74,6 милијарди долари што е зголемување од 30 отсто во однос на истиот период минатата година, пренесува Quartz. Најголем дел од заработката 69 отсто, доаѓа од продажбата […]

Прочитај повеќе

Facebook ги објави податоците за заработка во второто тримесечие на 2014. Податоците покажуваат дека сеуште најголемиот дел од приходите доаѓаат од мобилната платформа, овој пат со значителен пораст во однос на претходната година. Дури 62 отсто од заработката од реклами сега доаѓа од мобилната платформа, пред една година овој удел изнесуваше 41 отсто. Бројот на […]

Прочитај повеќе

Сите три компании се софтверски гиганти кои заеднички на своите рамења го држат технолошкиот свет, но една од нив успева да профитира далеку повеќе од другите две. Ова разлика не е направена бидејќи Microsoft се тражи себе си со нов Windows 8 со двоен интерфејс, ниту пак што Google се мачи со фрагментираниот Android, туку […]

Прочитај повеќе

Дали интересот за паметните телефони го достигна својот врв или можеби уредите имаат уште неистрошен потенцијал? Бројките од продажбите на Samsung и HTC покажуваат дека производителите имаат проблем да ги остварат и онака скромните цели. Samsung, кој од пред една година го презеде тронот како најголем производител на мобилни телефони, не успеа да ги исполни […]

Прочитај повеќе

Android оперативниот систем работи на 3 од 4 мобилни телефони продадени во третиот квартал од 2012 година, но развивачите на мобилни апликации сè уште заработуваат повеќе од Apple App Store, отколку преку Google Play, пишува Tech Thoughts. Една од главните причини што не се заработува толку од Android е тоа што околу 50 посто од […]

Прочитај повеќе

Apple има околу 102 милијарди долари во кеш. Ова е доволно да ги купат Twitter, Nokia, RIM, Netflix, Adobe, T-Mobile и да им остане нешто ситно. Apple ви последниве 12 месеци направи приходи од 142 милијарди долари, исто колку што е бруто домашниот производ на Нов Зеланд. Овој неверојатен приход доаѓа од 0,47 отсто што […]

Прочитај повеќе

Facebook конечно стана фирма која јавно може да се тргува со ознака „FB“. Целта на компанијата е да соберат 5 милијарди долари. Ако успее да ги собере овие пари кои му се потребни за понатамошни инвестиции и развој, тоа ќе ја стави друштвената мрежа меѓу најголемите јавни надавања во историјата. Според експертите, вредноста на седум […]

Прочитај повеќе

Начинот на кој се конзумираат видео игрите полека се менува. Мислам дека помина периодот кога доминираа конзолите како PlayStation, Xbox, и Nintendo, и време е да им отстапат место на паметните телефони. Сите сопственици на паметен телефон, без разлика дали е Android или iPhone, имаат минимум една видео игра која редовно ја играат. Развојот на […]

Прочитај повеќе

Дали ќе им пукне балонот на друштвените мрежи?, односно дали ќе бидат преценети на огромни суми пари кои нема да можат да ги оправдаат бидејќи нивните реални приходи се десетпати помали од таа сума, дали се купуваат корисници наместо приходи?, прашува Gplus во својот инфографик.

Прочитај повеќе

Добрата игра за гејмерите е како добро напишана книга или привлечен филм. Не привлекуваат со приказната, карактерите, новите идеи, но најмногу не вовлекува во сосема нов и друг свет. Една од моите омилени игри Heroes of Might and Magic e направена од двајца ентузијасти, имаше никаков едноставен звук, графиката за денешни услови е ужасна, но имаше солидна митолошка подлога и добро обработен фантастичен свет.

Прочитај повеќе