За прв пат во Скопје се организира првиот официјален Product Hunt Meetup, со фокус на тема Infusing Innovation. Настанот ќе се одржи на 30.05 (четврток) во Public Room со почеток од 17:00 часот. На настанот ќе имате можност да ги слушнете говорите на: Каролин Спенсер – Програмски Mенаџер во Amazon.com Калина Зографска – Продукт менаџер Митко Цабевски – Консултант за […]

Прочитај повеќе

Македонскиот дизајнер Александар Тасевски – Mighty Alex, денес лансираше агрегатор на кориснички аватари – UI Faces. Агрегаторот би требало да го забрза процесот на дизајн на кориснички интерфејс со додавање на аватари. Сите слики се тагирани според возраст, пол, емоција и боја на коса преку Microsoft’s Face API, што овозможува полесно филтрирање и селектирање на аватарите. Аватарите може да ги […]

Прочитај повеќе

По повод Денот на жената Product Hunt направи листа и одвои неколку одлични апликации и продукти развиени од жени. Целата листа може да ја видите на следниот линк, а ние ви издвоивме неколку. Venture Chat Girls Collective е платформа преку која жени претприемачи, инвеститори и сл. комуницираат и споделуваат искуства и совети. Dream Big. Hustle Hard. е […]

Прочитај повеќе

Криптовалутите, а пред сѐ blockchain, се дел од највозбудливите технологии последниве неколку години. Но, дали знаете што се криптовалути и што е blockchain? Ако не знаете точно што се криптовалути и технологијата зад нив не грижете се, не сте осамени. Неодамна на една тема на ProductHunt се отвори прашањето за најдобар материјал за запознавање со […]

Прочитај повеќе

MyGreatRecipes е апликација која се стреми да ја подобри вашата продуктивност во кујната преку својата база од над 100.000 рецепти надополнети со фотографии и концизни упатства. Апликацијата овозможува ефикасно пребарување на рецепти по состојки и оброци, организирани во колекции и категории. “Нашиот клиент има повеќе од 30 години искуство во објавување на печатени колекции со […]

Прочитај повеќе

Иако не секогаш се корисни, а некојпат се случува да бидат можност за сајбер напади, дел од екстензиите за прелистувачите се забавни, а некои и помагаат со продуктивноста. Product Hunt претстави листа на 7 најкорисни екстенизии за Chrome. OneTab Оваа екстензија ги претвора активните отворени табови/веб-страници во Chrome во листа. Екстензијата овозможува поголема прегледност во […]

Прочитај повеќе

Ова е период во годината кога сите полека се будиме од зимски сон е вистинскиот период за „враќање во форма“. Product Hunt презентираа листа на 10 најдобри нови фитнес апликации и производи, кои можат да ни помогнат во намерите. Листата генерално е наменета за луѓето кои сакаат да ја подобрат својата форма преку трчање и […]

Прочитај повеќе

Прогласувањето на Letz за Бот на годината на Product Hunt придонесе да подзаборавиме на останатите категории. Сепак, и во преостанатите категории имаше супер интересни платформи, производи и апликации. Се чини ниту еден не е поинтересен од Plug N’ Plant „инкубаторот“ за канабис Leaf. Leaf е најверојатно е еден од најчудните и истовремено најинтересните производи кои сме […]

Прочитај повеќе

„Честитки до малиот тим на Letz од Македонија за освојување на првата Golden Kitty статуетка во категоријата Бот на годината. Ова беше жестока трка до самиот крај помеѓу Letz, Nerdify Bot и ботот на Duolingo. Почесно спомнување и на Statsbot, Google Analytics ботот за Slack“, вака Product Hunt на својот блог на Medium го претстави […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на тимот на Letz, првиот македонски стартап кој доби 100.000 евра инвестиција од SC Ventures) Product Hunt е платформа која за прв пат беше пласирана и претставена на целиот свет во ноември, 2013 година. Оттогаш, па сѐ до денес, лансирањето на Product Hunt претставува сериозен и неизбежен чекор. Се запрашувате зошто? Платформата Product […]

Прочитај повеќе

Letz.do, македонскиот стартап кој доби 100.000 евра од SC Ventures денеска на познатата платформа за откривање стартапи и нови идеи, ProductHunt, официјално ja објави својата апликација. Letz, стартуван од Нино Карас и Мартин Анчевски, кои се исто така основачи и на CodeWell, е апликација која се стреми да ја подобри вашата продуктивност во извршување на секојдневните […]

Прочитај повеќе

OK, Google е команда што го стартува говорниот асистент Google Now на Аndroid и iOS, но ако не знаете како да му се обратите правилно на асистентот, ќе добиете конфузни одговори и гневни ќе се впуштите во караница со робот. Но, веб девелоперот Кристијан Ристовски направи интересно решение што ќе им помогне на сите развивачи […]

Прочитај повеќе