Во првите три месеци од 2013-та година, Windows одделот на Microsoft направи 5,7 милијарди долари, што е кул пораст од 24 отсто во споредба со 4,7-те милијарди лани во истиот период. Знаејќи дека Windows му носи 45 отсто од профитите на Microsoft, бројките би требало да бидат доживеани како успех. Но, аналитичарите велат дека моменталната […]

Прочитај повеќе

Додека Windows Phone има проблеми со продажбата во етаблираните економии, пазарите во развој подобро одговараат на поефтините модели на Lumia 6xx од прескапите iPhone-и. Затоа и не е изненадување што во некои земји Windows телефоните се продаваат подобро од iPhone. Според Microsoft, нивната платформа е попопуларна од уредите на Apple во Аргентина, Индија, Русија, Јужна […]

Прочитај повеќе

Глобалната испорака на PC компјутери падна за 4,9 отсто во финалниот квартал на 2012, споредено со истиот период во 2011, вели Gartner. Испораката е околу 90 милиони парчиња, што е навистина голема бројка, но проблемот е што бројката се намалува постепено како што таблет компјутерите и паметните телефони стануваат се поинтересни и поинтересни. Аналитичарите на […]

Прочитај повеќе

Споредувајќи го интернет сообраќајот од мобилните уреди, пред и по новогодишните празници, мрежата за мобилни реклами Chitika доаѓа до заклучок  дека iPhone 5 и Kindle Fire HD се уредите кој најдобро се продаваа на новогодишните празници. За време на новогодишната продажба iPhone 5 го зголемил своето учество за 1,11 отсто на пазарот на паметни телефони и сега […]

Прочитај повеќе

Apple продаде рекордни 2 милиони iPhone 5 во Кина на самиот викенд кога беше пуштена продажбата. Интересно за да купат уред, кинеските корисници мораше да се регистрираат ден ден порано. Откако ќе се регистрираат заинтересираните купувачи беа контактирани во кое време да поминат да си го подигнат уредот, пишува Тhe Wall Street Journal. Интересно, не […]

Прочитај повеќе

Продадени се над 40 милиони лиценци за Windows 8, објави Тами Релер, директор за маркетинг во Microsoft, на годишната Credit Suisse – конференција. За споредба, првите двата месеци од продажбата на претходникот Windows 7 се продадоа 60 милиони лиценци. На истата прес конференција г-ѓа Релер објасни дека Windows 8 е најтестираниот оперативен систем до сега. Во […]

Прочитај повеќе

Според процените на аналитичарите од NPD Display Search, испораката на таблет компјутерите во Северна Америка во овој квартал ќе ја надмине бројката на купени преносни компјутери. Компанијата која се занимава со анализа на индустријата смета дека ефтините таблети како Nexus 7 на Google, кој во САД се продава за 199 долари и iPad Mini на […]

Прочитај повеќе

Nexus 4 и Nexus 10 дебитираат во Европа, и за почеток уредите ќе се најдат во Велика Британија, Франција, Германија и Шпанија. Уредите се толку популарни што ја „заглавуваат“ Google Play продавницата, а по се изгледа Google повторно ќе има распродадени производи. Иако во продажба беше нецел час, паметниот телефон Nexus 4 е веќе распродаден […]

Прочитај повеќе

Само три дена од објавувањето Аpple успеа да продаде три милион iPad Mini и iPаd 4 уреди, што е двојно повеќе од 1,5 милиони продадени iPad 3 во првиот викенд во март. Но, иако Apple ги спореди постарите модели со новите, сепак интересно, не сакаше да открие колку од трите милиони продадени уреди се iPad […]

Прочитај повеќе

Nexus 7, таблет компјутерот на Google, изработен од Asus, се продава во еден милион примероци секој месец. „На почетокот беше 500.000 парчиња месечно, па потоа можеби 600.000, 700.000. А последниов месец бевме блиску до еден милион.“, откри финансискиот директор на Asus, Дејвид Чанг, за Wall Street Journal. Oд ова може да се претпостави дека има […]

Прочитај повеќе

Стив Балмер во својот воведен говор на Build конференцијата на Microsoft, која е наменета за програмерите кои работат на решенија на овој софтверски гигант, објави дека до сега се продадени околу четири милиони примероци од Windows 8. Тоа се четири милиони примероци во нешто помалку од недела дена од претставувањето на новиот оперативен систем. „Секако […]

Прочитај повеќе

Apple објави официјално соопштение во која откри дека успеа само за три дена да продаде над 5 милиони iPhone 5 телефони. Дополнително над 100 милиони iPad-и и постарите телефони сега го користат најновиот iOS 6. The opening weekend sales rate for iPhone 5 is roughly the same at for the 4S normalized for number of […]

Прочитај повеќе