Вообичаено, и повторно и оваа година AliBaba урива рекорда за продажбата на „Денот на самците“. Продавницата објави дека продажбата надминала 38 милијарди долари, пренесе Business Insider. Се чини дека ова е граница на инфраструктурата и тоа веројатно најдобро се забележува по следните неколку податоци: Компаниите секторот е-трговија кој продаваат на овој пазар работеле цела вечер […]

Прочитај повеќе

Последниве неколку месеци Steam и Discord почнаа да се имитираат еден со друг. Си крадеа бројни функции до таа мера што повеќето се шегуваа дека ништо чудно и Discord да започне да продава видео игри. Шегата стана реалност. Набргу по исфрлањето на одделот со игри, кој болно наликува на тој кај Steam, Discord изјави дека […]

Прочитај повеќе

Најголемата платформа за стримање на видеоигри во живо, Twitch наскоро ќе воведе промена. Додадената функционалност ќе ја направи платформата уште поатрактивна за стримерите. Twitch наскоро ќе започне да продава видеоигри, а како мало продолжение на оваа функционалност ќе им овозможи на каналите да продаваат игри. За секоја продадена игра, стримерите партнери ќе добиваат 5% од продажбата. […]

Прочитај повеќе

Дали поради недостатокот на вистински „flagship“, Android-телефон; дали поради ужасниот старт на Galaxy Note 7 или бидејќи станува збор за одличен телефон; Google не може да постигне со испораките на Pixel уредите. Изгледа дека порачките на првите телефони од компанијата ги надминаа и најоптимистичките надежи на Google. Компаниjaта доцни со дел од испораките, а проблемот […]

Прочитај повеќе

Disney е во разговори со банките за финансискиот потенцијал од купувањето на Twitter. Веста ја потврдија извори на TechCrunch. Интресоt на Disney е логичен, компанијата има содржина, а Twitter е можна платформа за споделување на оваа содржина. Disney е сопственик на спортскиот канал ESPN, а Twitter и сега ги пренесува NFL натпреварите во четврток. Дополнително […]

Прочитај повеќе

Вестите и шпекулациите за продажба на Twitter не се нови, а одвреме-навреме се појавува ново име во листата на заинтересирани компании. Google и Salesforce се најзаинтресирани за купување на микро-блогот. Двете компании, наскоро би можеле да достават и официјални понуди, јави CNBC. Бордот на директори на Twitter е заинтресиран за продажба и веројатно би прифатил некоја […]

Прочитај повеќе

Не така одамна Yahoo беше првата врата кон интернет за десетици милиони корисници. Неколку генерации го користеа Yahoo Messenger да разговараат и да запознаат нови пријатели, но сега и последните потсетници на некогашниот гигант заминуваат. Компанијата за 4,8 милијарди долари ќе стане дел од Verizon, јави Recode. Зделката треба да се финализира денес пред да […]

Прочитај повеќе

Нема повеќе страни за продажба на оружје на најголемата социјалната мрежа и Instagram. Не станува збор за нова функционалност, туку за додавање на оружјето на листата на забранета стока за тргување, пренесува New York Times. Иако звучи чудно, но до сега можевте да продавате оружје преку Facebook. Забраната нема да се однесува на лиценцираните продавници, […]

Прочитај повеќе

Без разлика дали е добар или лош, го сакате или мразите, Apple Watch започна со својата доминација на пазарот за паметни часовници. Дури 75 отсто од продадените паметни часовници се Apple Watch, вели истражувањето на Strategy Analytics, пренесено од PR newswire. Добра вест за останатите производители е што корисниците стануваат позаинтересирани за паметните часовници, па […]

Прочитај повеќе

Часовникот на Apple се продава полошо од очекувањата, па компанијата ја намали својата прогноза за продадени 11 милиони часовници на 10,5 милиони. Половина милиони часовници и не е проголема бројка, но намалувањето во 2015 година, значи и намалување и во следната година, па аналитичарите предвидуваат понатамошен пад на прогнозираните продожби што кажува дека Apple Watch […]

Прочитај повеќе

Над 16 милиони луѓе се регистрирале за последниот хит на Activision-Blizzard, Destiny, а од продажбата заработиле над 500 милиони долари, јави компанијата во известувањето за акционерите. Ова ја прави Destiny најдобро продавана нова игра во историјата, посебно што е достапна само за конзолите. „Од почетокот бевме убедени дека нашата инвестиција во Destiny ќе се исплати. […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi е на третото место во производство на паметни телефони, без притоа речиси воопшто да ја напушти Азија. Компанијата во изминатиот квартал е одговорна за 5,3 отсто од продадените 327 милиони паметни телефони. Ова е прв пат Xiaomi да се најде помеѓу првите пет производители до сега. Во период од […]

Прочитај повеќе