Ако нешто ја раздрма гејмерската индустрија годинава, тоа е Fortnite и продавницата на студиото кое стои зад играта. Она што го напишавме за можниот пад на Steam, како и монументалното издигнување на Epic Games Store се чини дека сѐ уште држи вода. Но, Epic Games Store само што започнува и ветува бројни и освежителни новитети кои, […]

Прочитај повеќе

Подемот на џинот Порано, работите се чинеа крајно едноставни. Купувавте игра на CD, ја инсталиравте и ја игравте. Кога сакавте и како сакавте. Со напредокот на технологијата и желбата за иновација и поголем профит за компаниите, ситуацијата почна да се менува. Valve, компанијата зад феноменалните серијали како Half-Life и Counter Strike, отвори продавница и клиент […]

Прочитај повеќе

Без касиерки или чекање за плаќање, новата Amazon Go продавница ќе ги пречека првите купувачи. Amazon нема вистински продавници. Компанијата има магацини од кои купувачите купуваат онлајн, но десега немаше продавница. Amazon Go отвора во Сиетл и е преполна со технологија. Long lines as #AmazonGo opens now. The hi-tech grocery store in #Seattle opens to […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Немања Николиќ, ко-основач на српската компанија AllSecure. Текстот е реобјавен како соработка помеѓу IT.mk и NovaEnergija.net, секако, со дозвола од г. Николиќ) Во 2014-та година преку милион граѓани на Србија платија за некоја стока или услуга преку интернет, што претставува зголемување на претходната година од околу 30 отсто. Очекувањата за […]

Прочитај повеќе

Alibaba започнува соработка со израелскиот стартап Visualead, кој работи на поатрактивни QR кодови. Со новите QR кодови кинеската продавница Alibaba сака да стави крај на продажбата на неоригиналните и фалсификувани производи. Преку QR кодовите корисниците ќе можат да проверат дали се работи за оригинален производ, додека брендовите ќе можат да ги персонализираат кодовите. Компанијата започнува […]

Прочитај повеќе

Google ја отвори својата прва физичка продавница во Лондон. Продавницата ќе биде место каде купувачите ќе можат да најдат најразлични Android телефони, таблет компјутери, Chromebook и Android паметни телевизори. Освен за продажба продавницата ќе се користи и за презентации на сервиси, апликации и слично, пишува Telegraph. „Неверојатно е колку сме возбудени за лансирање на ова […]

Прочитај повеќе

Apple неодамна ја отвори својата најнова продавница лоцирана во Токио, која е во препознатливиот елегантен стил на сите Apple центри. Продавницата во Токио е сместена на Омотесандо улицата, каде се и другите луксузни брендови. На отварањето присуствуваше Ангела Ахрендс, поранешна директорка на Burberry, која неодамна беше најмена од Аппле да ги надгледува продажбата и продавниците. […]

Прочитај повеќе

SmartThings, компанија чии главен продукт е „Интернет на нештата“, отвора продавница, но не за да продавала апликации, туку „прекинувачи“ со чија помош ќе може да ги изгасите сијалиците, да го вклучите кафематот или да ги заклучите и одклучите вратите. Покрај уреди произведени од SmartThings во продавницата ќе се продаваат и уреди од други производители кои […]

Прочитај повеќе

BusinessInsider јавува дека Apple се во преговори да ја купат друштвената мрежа Fancy. Apple се надева дека дел од 400 милиони корисници на iStore ќе ја користат и нивната можна нова аквизиција. Детали околу сумата која ја понудиле од Apple и можна дата на завршување на преговорите не се објавени. Fancy се споредува со Pinterest, […]

Прочитај повеќе

RЗ Infomedia, компанијата која стои зад бизнис адресарот Златна Книга, стартува уште еден сервис со кој сака да ги поврзе потенцијалните купувачи со фирмите. MarketKonekt е објаснет како онлајн маркет преку кој фирмите можат да ги излистаат понудите, а корисниците ќе можат за кратко време да добијат информации за продуктите, услугите и фирмата која ги […]

Прочитај повеќе

Во наредниве неколку дена, Android Маrket на телефонит и таблет компјутерите ќе биде надограден во Google Play. Ова е нова продавница на која може да најдете аплкации, книги и мултимедијална содржина како филмови и музика. Google Play ќе ги соедини во едно до сега познатите Android Market, Google Music, Google Books и Google Video. Промената […]

Прочитај повеќе

MyGadge е нова специјализирана продавница за гаџети и компјутерска опрема која е официјален партнер за Македонија на Prestigio и Canyon. Производите што ќе ги продава се од гаџети или „ит играчки“, до компјутерска галантерија како глувчиња, слушалки, звучници, и таблет компјутери. Тоа што може да биде ново е што MyGadge најави дека ќе дозволи тестирање […]

Прочитај повеќе