Google Play наскоро ќе започне повеќе да наликува на App Store на Apple, но не во изгледот, туку во механиката на како се објавуваат апликации. Google најави дека издавање на апликаци ќе подлежи на внатрешна контрола од тим на Google пред нивно објавување на продавницата. Ова е промена на праксата на Google, бидеќи до сега […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе ги спои Windows Phone Store и Windows Store во една продавница за апликации со наредните верзии на оперативните системи. Verge, кои први ја објавија веста, вели дека главниот за оперативните системи, Тери Миерсон, ја потврдил одлуката, но без многу детали за како ќе функционира продавницата со апликации за паметните телефони и десктоп компјутерите. […]

Прочитај повеќе

Новиот Google Play за веб сега изгледа како да сте го отвориле од мобилен телефон. Google ја редизајнираше веб продавницата да им даде единствен изглед на двете верзии, но и да го поедностави користењето и наоѓањето на нови апликации. Покрај повеќе информации кои ја објаснуваат апликацијата, на веб ќе најдете и поголеми слики за апликацијата. […]

Прочитај повеќе

Продавницата на Apple е преполна со апликации кои не се интересни за корисниците и не се симнуваат. Аналитичарите на Adeven им го дадоа името „зомби“ на ваквите апликации, пренесува BBC. Во моментов има околу 900.000 апликации на App Store, од кои Adeven вели дека 579.001 се „зомбија“, односно апликации кои не се појавуваат на листите […]

Прочитај повеќе

Продавницата за апликации на Microsoft, Windows Store, стигна до бројката од 100.000 апликации за само осум месеци. Ова ја прави Windows Store најбрзо растечка продавница, откако стигна до оваа бројка половина година побрзо од Apple App Store и Google Play. Thanks for a great \build! Just passed 100k apps in the Windows Store. — Windows […]

Прочитај повеќе

Google и Apple доаѓаат во Србија, најави српскиот премиер Ивица Дачиќ. Изјавата доаѓа по посетата на г. Дачиќ на Силициумската Долина, а со нивното доаѓање ќе се подобри целокупниот имиџ на Србија. Станува збор за популарните продавници за апликации App Store и Google Play преку кои сопствениците на iOS и Android преземаат апликации за својот […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатиот месец се појави гласина дека од Google спремаат нов дизајн на Google Play маркетот. Додека во текот на вчерашниот ден Е. Ривера, вработен во YouTube, на својот Google+ профил објави фотографија од Google Play 4.0. Фотографиите беа брзо отстранети, но сепак некои корисници успеја да ги зачуват. Новиот изглед е доста […]

Прочитај повеќе

Во моментот на Windows Phone Marketplace се наоѓаат 130.000 апликации, особено истакнувајќи го големиот раст за два месеци, со оглед на тоа дека при крајот на минатата година бројката на апликации изнесуваше околу 75.000. Oвие статистики ги објави директорот на Nokia, Стиве Елоп, на World Mobile Congress на кој беа претставени и два нови Windows […]

Прочитај повеќе

Research in motion го претстави новиот, редизајниран BlackBerry World кој сега ќе има мобилни апликации, музика, филмови и популарни телевизиски серии кои можат да се изнајмат на новиот BlackBerry 10 кој ќе биде претставен за неколку дена, на 30-ти јануари. RIM вели дека мултимедијалната продавница ќе ги има сите популарни серии, филмови и песни веднаш […]

Прочитај повеќе

Најмалиот и најефтиниот компјутер на светот доби своја продавница Pi Store преку која програмерите ќе можат да си продаваат свои апликации, игри, алатки и туторијали креирани за Raspberry Pi. Првично беше замислено да се продадат само 10.000 уреди, но во моментов Raspberry Pi се користи од неверојатни 750.000 ентузијасти кои сакаат да го популаризираат компјутерот. […]

Прочитај повеќе

Windows Store сега има над 20.000 апликации за Windows 8. Јубилејната 20.000 апликација е објавена во вторник, а 17.958 од сите апликации се бесплатни. Ова е совпаѓа со плановите на Microsoft кој најави брзо зголемување на апликациите до крајот на годината. Today’s totals: 20,610 apps worldwide in the Windows Store (broke 20,000 on Tuesday, I […]

Прочитај повеќе

Google објави дека во Google Play маркетот веќе се достапни за преземање повеќе од 700.000 апликации и според нивните пресметки се изедначиле со App Store, а истите ги потврдија од Bloomberg. Иако, ова е само мал дел од пазарот, вистинската битка помеѓу Google и Apple се бие на полето на паметните телефони и компјутерски таблети. […]

Прочитај повеќе