Ако чекате за да ја купите следната генерација на процесори од Intel ќе почекате уште малку. Компанијата најавува дека до втората половина на 2019 година нема да има 10nm процесори. Секако ова не значи дека нема да има нови 14 nm процесори, но ако не ги чекате овие ќе почекате до новогодишните празници следната година. […]

Прочитај повеќе

Intel најави дека најмоќните Intel i9 процесори наскоро ќе бидат достапни и на лаптоп. Сепак ова можеби само го забави падот на акциите на компанијата откако Apple најави дека до 2020 годинa ќе користи сопствен процесор во компјутерите. Faster. More powerful. No compromises EVER. The 8th Gen #Intel #Corei9 processor is now laptop ready! https://t.co/rKNdnt02tF […]

Прочитај повеќе

Сериозен безбедносен пропуст во дизајнот на процесорите на Intel е опасност за сите процесори од последните 10 години. Дали некој го искористил безбедносниот пропуст, досега е непознато. Засега нема нови податоци, но веќе е започнато со креирање на безбедносни закрпи, јави BBC. Она што е веќе објавено е дека пропустот овозможува пристап до заштитениот дел […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на процесори од Intel, Coffee Lake, ќе бидат достапни оваа година. Лоша вест е дека ако сакате нов процесор ќе мора да купите и нова плоча. Веста за Tom’s Hardware ја потврди производителот на плочи и партнер на Intel, ASRock. Според најавата од Intel процесорите ќе бидат достапни пред крајот на годината. Заинтересираните […]

Прочитај повеќе

Intel ги претстави новите Skylake-SP, Xeon процесори. Компанијата се надева дека перформансите се доволни за корисниците да заборават на новата Epyc платформа на AMD. Имињата на процесорите во серијата се имиња на метали. Достапни се: Bronze, Silver, Gold и Platinum. Xeon SP (SP e за скалабилна платформа), доаѓа со максимални 28 јадра и 56 тредови […]

Прочитај повеќе

Чекањето е при крај. Новиот процесор од AMD Ryzen ќе биде достапен во продажба од 2 март. Ова е дата од која процесорот ќе биде достапен во продавниците, а не дата од кога ќе почне да се испорачува. Компанијата за прв пат ја спомна и официјалната цена и први бенчмарк тестови за Ryzen. Повеќе независни бенчмарк […]

Прочитај повеќе

Иако изгледа импресивно оверклокуван кога се лади со течен азот, новата серија на Intel Core процесори не ги импресионира медиумите. Првиот поглед на Kaby Lake дури ги натера ArsTechnica да се запрашаат: „Дали десктоп процесорите се мртви?“. Главната причина за лошиот прием е недоволната разлика во процесирачка моќ со Skylake. За сопствениците на Haswell и […]

Прочитај повеќе

Почетокот на годината е резервиран за еден од најголемите саеми за техника и електроника. CES (Consumer Electronics Show) кој се одржува секоја година во Лас Вегас, Невада во САД. Настанот во просек е посетен од над 150.000 луѓе и изложувачи и оваа следната година нема да биде исклучок и веднаш по новогодишните празници ќе имаме […]

Прочитај повеќе

Намалeната продажба на компјутери го принуди Intel да престане да размислува за себе како производител на процесори, и да започне да размислува за повеќе различни области. Директорот на компанијата. Брајан Крзанич, го објави новиот манифест во која зацрта пет точки кои ја демонстрираат иднината на компанијата. Иако Intel веќе неколку години наназад работи на новите […]

Прочитај повеќе

Intel објави дека шестата генерација на Core vPro е достапна за корисниците. Skylake vPrо серијата доаѓа со подобри перформанси и поголема безбедност, што е најважното нешто што го истакнува Intel. Новите лаптопи ќе доаѓаат со 2,5 пати подобри перформанси, 30 пати подобри графички перформанси и трипати подолго траење на батеријата, а компјутерот се „буди“ четирипати […]

Прочитај повеќе

Samsung ќе го произведува процесорот Qualcomm Snapdragon 820, заедно со својот Exynos 8 Octa процесор, јави компанијата на својот блог. Станува збор за втора генерација на 14 нанометарски мобилни процесори кој ќе се користи во речиси сите ексклузивни Android телефони. Најавите се дека Snapdragon 820 ќе биде достапен во првата половина на 2016 година. Започнувањето […]

Прочитај повеќе

Intel и официјално е новиот сопственик на Altera. Аквизицијата на конкурентот го чини најголемиот производител на чипови рекордни 16.7 милијарди долари. Altera е производител на програмабилни логички уреди и променливи комплекси дигитални електрични кола. Компанијaта ја има можеби најветувачката технологија кога се во прашање FPGA процесори (Field programmable gate arrays). Xeon процесорите на Intel кои […]

Прочитај повеќе