Украдени се околу 400 GB детали од италијанската безбедносна компанија, Hacking Team, која продава софтвер за прислушување и следење на интернет комуникацијата на државите ширум светот. Компанијата продавала софтвер за следење на комуникацијата на, наводно, 50-тина клинети од 30 земји, меѓу кои Германија, Италија, Јужна Кореја, Шпанија, Русија, Колумбија, Чиле, Судан, Нигерија, Египет, Саудиска Арабија, […]

Прочитај повеќе

Aмериканската CIA со години се обидува да го пробие Apple, објави Intercept, повикувајќи се на доверливите документи кои ги достави поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден. Според овие документи, CIA на тајни средби кои се одржуваат секоја година ја разгледувала можноста за пробивање на заштитата на iPad и iPhone. Името на оваа операција е „Jamboree“, […]

Прочитај повеќе

Експертите ангажирани од Dropbox открија дека еден од вработените во команијата имал компромитиран профил. Како последица на ова голем број на корисници почнале да добиваат спам-пошта на адресите поврзани со Dropbox профилот. „Хакерите користеa профил и лозинка на вработен во команијата, во неговото онлајн скаладиште имаa пристап до проектна документација со имејл адреси од корисници […]

Прочитај повеќе

Повеќе од милион корисници на AndroidForums можe да имаат проблеми поради неодамнешното пробивање на веб страната. Хакерите стигнале до кориснички имиња, имејл адреси, енкриптирани лозинки, IP адреси, но и други помалку важни информации врзани со форумот. За среќа недостатокот кој го овозможил пробивањето на форумот е познат и сега веќе отстранет. Кодот на страната и базата […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Kosova Network Security не успеа да ни го пробие сајтот, велат од македонското Министерство за внатрешни работи. Сајтот на МВР вчера околу 18 часот во краток период од еден час беше недостапен. „Некаде по 18 часот непозната групација изврши напад на сајтот на МВР. Станува збор за напад, а не хакирање, бидејќи наши […]

Прочитај повеќе

За само една недела две македонски компании дозволија лични податоци на корисниците да бидат достапни на веб, околу 8.000 документи беа достапни само преку Google без потреба од хакнување, додака во другиот случај хакер извлече околу 500-1.000 кориснички имиња, лозинки и телефонски броеви. Зошто не ги објавуваме компаниите, односно зошто сакаме да ги заштитиме корисниците ќе ви биде појасно подолу.

Прочитај повеќе

Кампањата со spear phishing и злонамерен софтвер, која ги таргетирала американските службеници, кинески активисти и службеници од азиски земји кои користат Gmail, потекнува од Џинан, град во Кина. Но, Кина негира дека е вмешана во пробивањето на Gmail сметките, додека ниту Google nе ја обвинува Кина бидејќи е лесно да се замаглат трагите на Интернет.

Прочитај повеќе

Контроверзната хакерска група Аnonymous во соопштението го отфрли обвинувањето од страна на Sony дека членови на Anonymous се вмешани во пробивањето на Playstation Network од каде се украде огромно количество лични информации за 77 милиони гејмери заедно со нивните кредитни картички.

Прочитај повеќе

Беше пробиена фан страната на основачот на Facebook, Марк Закерберг. Тие што ја пробиле страната оставија порака:

Прочитај повеќе

Google ќе им плати на хакерите доколку откријата ранливости на различни веб сервиси. Наградите ќе се движат од 500 до 3.133 долари зависно од ранливоста кои можат да бидат на Google.com, YouTube.com, Blogger.com или Orkut.com.

Прочитај повеќе

Додатокот за Firefox – Firesheep овозможува да пробиете лесно нечиј профил на друштвените мрежи и други ранливи сајтови преку WiFi мрежата крадејќи им ги „колачињата“.

Прочитај повеќе

При истражувањето на кинеските хакерски напади врз Google се откри дека хакерите целале кон Gaia сервисот за лозинки на гигантот кој ги контролира сите кориснички пристапи до сите сервиси на Google вклучувајќи го имејл и бизнис сервисите.

Прочитај повеќе