Стравот од активисти, новинари и дисиденти како оние кои ја предизвикаа револуциите од Арапската пролет во 2011 година, се една од причините за се поголемо прислушување и следење преку интернет, вели безбедносниот истражувачот Кристофер Согхојан во својот TED говор. Компаниите велат дека креираат софтвер за борба против тероризам, педофилија или криминал, но креаторите признаваат дека […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи од Американската агенција за национална безбедност, доставени од нивен поранешен аналитичар Едвард Сноуден, откриваат дека во 2008 година британскиот пандан на NSA, GSHQ шпионирала дури 1,8 милиони корисници на Yahoo од целиот свет во период од шест месеци. Проектот симболично е наречен Optic Nerve бидејќи собирал фотографии преку веб камерите во Yahoo […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи доставени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, а објавени од Intercept, откриваат дека Американската агенција за национална безбедност го следела интернет сообраќајот на сајтот на Wikileaks. NSA со помош на британските власти ги следела посетителите на контроверзниот сајт во потрага по врски помеѓу активистички групи. Агенциите користеле пристап до оптичките кабли […]

Прочитај повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, чиј приватен телефон беше прислушуван од NSA, предлага борба против масовното шпионирање со креирање на Европска мрежа. Се очекува ова да биде едена од темите на разговорите неделава на средбата со францускиот претседател Франсоа Оланд. Според очекувањата, г. Оланд, и самиот критичар на активностите на американските власти, ќе ја поздрави соработката […]

Прочитај повеќе


Едвард Сноуден, поранешниот аналитичар на NSA кој го разоткри масовното шпионирање на Американската национална агенција за безбедност, е номиниран за престижната Нобеловата награда за мир која во 2009-та година ја освои американскиот претседател Барак Обама. Г. Сноуден е номиниран од двајца норвешки пратеници кои велат дека со откривањето на тајното шпионирање на Интернетот се отвори […]

Прочитај повеќе

Angry Birds, една од најпопуларните игри за мобилни уреди им е омилена игра и на NSA и GCHQ. Американската агенција за национална безбедност, и нејзините британски колеги, редовно ја шпионирале играта во потрага по податоци од корисниците, според новите доверливи документи кои ги објави поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден. Според документите, Angry Birds, која […]

Прочитај повеќе

Независна комисија Privacy and Civil Liberties Oversight Board која ја разгледуваше работата на Националната агенција за безбедност (NSA), заклучи дека собирањето на милијарди податоци од телефоните на Американците е недозволено и мора веднаш да престане, јавува Washington Post. „Не идентификувавме ниту еден случај каде закана за безбедноста на САД е откриена од телефонските податоци, а […]

Прочитај повеќе

Американскиот претседател Барак Обама во петок ги најави реформите на Агенцијата за национална безбеднсот (NSA), која, според доверливите документи објавени од поранешниот аналитичар Едвард Сноуден, нелегално ги прислушувале и граѓаните и странските институции. Г. Обама ја најави транзицијата од сегашниве разузнавачки програми во други кои ќе ја почитуваат приватноста и граѓанските слободи. Реформите предвидуваат намалување […]

Прочитај повеќе

Агенцијата за национална безбедност (NSA) секојдневно собира милиони текстуални пораки од корисници кои не се цели на прислушување или следење, јавува Guardian, повикувајќи се на документи од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден. Овој пат документите покажуваат дека американската NSA и британската GCHQ ги споделувале овие податоци. Собирањето на SMS пораки NSA го прави со […]

Прочитај повеќе

Нема граница на можностите на Американската агенција за национална безбедност (NSA) да ги шпионира своите мети, дури ако тие користат компјутери кои не се поврзани на интернет. Според нови документи објавени од New York Times, а доставени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, NSA шпионирала 100.000 машини кои немале пристап до мрежата преку вградени […]

Прочитај повеќе

Поранешниот аналитичар на NSA и CIA, Едвард Сноуден, во 14-часовно интервју со Washington Post вели дека е задоволен од дебатата која се отвори по објавување на доверливите документи кои откриваат дека Американската национална агенција за безбедност (NSA) го прислушува Интернетот. Тие документи беа неверојатно откритие за како се злоупотребува моќта, дури и ако тоа се […]

Прочитај повеќе