Откако Евроопа и дел од активистите побараат слобода за Едвард Сноуден, поранешниот аналитичар на NSA кој објави доверливи документи за прислушување и следење на интернетот, Белата Куќа излезе со соопштение во кое вели дека нема да има помилување за г. Сноуден. Одговорот овојпат дојде по петицијата на која речиси 168.000 подржувачи му изразија поддршката на […]

Прочитај повеќе

Контроверзната италијанска компанија Hacking Team преку медијатор им го презентирала својот шпионски софтвер на македонските власти во октомври 2014 година, според наводни и украдени имејл пораки, објавени на Wikileaks. Италијанската компанија e позната во светот како креатор на софтвер кој пробива енкрипција и ја следи интернет комуникацијата, и е означена од организацијата Репортери без граници […]

Прочитај повеќе

Украдени се околу 400 GB детали од италијанската безбедносна компанија, Hacking Team, која продава софтвер за прислушување и следење на интернет комуникацијата на државите ширум светот. Компанијата продавала софтвер за следење на комуникацијата на, наводно, 50-тина клинети од 30 земји, меѓу кои Германија, Италија, Јужна Кореја, Шпанија, Русија, Колумбија, Чиле, Судан, Нигерија, Египет, Саудиска Арабија, […]

Прочитај повеќе

И покрај тоа што беа разгневени што САД ги прислушувала нивните претседатели, сепак Французите изгласаа подеднакво контрoверзен закон за шпионирање. Законот доаѓа по терористичките напади во јануари врз магазинот Charlie Hebdo, што е исто сценарио како и во САД, каде „Патриотскот акт“ кој им ги одврза рацете на NSA да прислушува беше донесен по терористичкиот […]

Прочитај повеќе

Советот на Европа побара од САД гаранција за фер судење за поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, кој достави до медиумите доверливи документи за како NSA ги следи интернет и мобилните комуникации. Барањата на комисијата се САД да овозможи г. Сноуден да се врати дома, моментално е во Русија, и да му биде овозможено да […]

Прочитај повеќе

Hotword е нов модул за Chrome и Chromium кој го претвара прелистувачот во алатка со која Google може да ги прислушува нивните корисници, тврди Boingboing. Модулот може да го вклучи микрофонот и да ги испраќа податоците до Google. Според компанијата ова не треба да се случува доколку корисникот самиот не ја вклучи функцијата, но развивачи […]

Прочитај повеќе

Wikileaks објави наводни тајни документи кои откриваат дека американската Национална агенција за безбедност (NSA) од 2006-та до 2012-та година ги следела комуникациите на тројцата француски претседатели, членови на кабинетот и министри. NSA, која е вмешана во неверојатен скандал со масовни следење на мобилни и интернет комуникации, претходно беше обвинета дека го прислушувала и приватниот мобилен […]

Прочитај повеќе

(Колумната на Новица Наков првично беше објавена на неговиот блог. Реобјавено е со негова дозвола.) Од февруари 2015 година опозицијата предводена од Зоран Заев објавува т.н. бомби коишто ја откриваат „вистината за Македонија“. Тие тврдат дека снимките содржат наводни скандали, корупција, злоупотреби од страна на водечките луѓе во Владата и владеjачките прартии. Но, исто така […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама, потпиша легислатива со која се надева ќе го спречи неовластеното прислушување и следење на интернет, пренесува BBC. Со USA Freedom Act, овластен првин од Сенатот, и потоа потпишан од г. Обама, се воведуваат поголеми контроли и ограничувања на NSA, која масивно и неовластено ја следи комуникацијата на граѓаните на САД […]

Прочитај повеќе

Основи на приватност или Surveillance 101 е целодневен настан во организација на хаклабот КИКА и Младинскиот образовен форум. Тема на настанот е споделување на информации за надзорот и правото на приватност на граѓаните. Целта е сите заинтересирани да се запознаат со законската рамка за надзор во Македонија; светските искуства со злоупотреба од страна на државата; […]

Прочитај повеќе

Google Hangouts не е најбезбедното место за доверливи разговори, компанијата потврди дека разговорите на сервисот можат да бидат прислушувани од полицијата, јави Motherboard. Проблемот е поради тоа што сообраќајот на Google Hangouts е криптиран единствено при транзит, а откако пораката ќе пристигне до корисникот за кој е наменета, Google може да пристапи до неа и […]

Прочитај повеќе

Собирањето на податоците на милиони Американци од нивните телефони како дел од програмата на Националната агенција за безбедност (NSA) е незаконско. Три врховни судии ја променија претходната пресуда која и овозможуваше на NSA да ги прислушува граѓаните. Пресудите доаѓаат по неколку месечното објавување на доверливи документи, доставени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, во […]

Прочитај повеќе