Најголемата предност на Print Conductor e тоа што ви дозволува да печатите најразлични фајлови од еднаш. Имено, можете автоматски да печатите документи кои се во најразлични формати, без да имате потреба да го отворате секој документ посебно. Едноставно фатете и повлечете ги сите документи кои сакате да бидат испечатени во прозорецот од програмот и, од […]

Прочитај повеќе

Нов 3Д принтер, претставен на TED конференцијата во Ванкувер, користисветлина и кислород за да ги креира копиите. Принтерот кој е креиран во Калифорнија, Carbon3D, може да креира делови за автомобили, медицински уреди па дури и чевли, јави BBC. Принтерот е инспириран од филмот Terminator 2, во кој терминаторот се појавува од стопениот метал. Технологијата овозможува […]

Прочитај повеќе

Nervous System го креираат првиот фустан изработен со 4Д-печатење. Станува збор за извонредно решение кое благодарение на сложени пресметки овозможува печатење на фустан кој е „здиплен“ во текот на печатењето. Благодарение на деловите кои влегуваат еден во друг, отпечатокот ја менува својата форма и се склопува во фустан. Фустанот е наравен со Kinematic 4Д- принтер, […]

Прочитај повеќе

Solidoodle креира 3Д принтери кои се наменет пред се за домашна употреба и ентузијасти на кои не им е потребен квалитетот на поскапите 3Д принтери. Сепак, новиот производ Solidoodle Press е наменет и за професионалци и за почетници, пишува The Verge. Solidoodle Press доаѓа во затворена варијанта која помалку наликува на рерна. Уредот доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Стартапот New Matter во партнерство со Frog сака да го популаризира 3Д-печатењето не само со евтин принтер, туку и со нов пристап кон моделите. За почеток MOD-t чини само 250 долари, со што е поевтин од најголем број од останатите принтери. Принтерот е достапен на Indiegogo каде е започната кампања за собирање на финансии, а […]

Прочитај повеќе

Microsoft Office за iPad ја дочека првата надоградба со која корисниците ќе добијат можност за принтање од апликацијата, иако сосем валиден аргумент е дека ова требаше да биде присутно уште со издавањето. Барањето за печатење директно од апликациите дојде уште со самото поставување на Microsoft Office во App Store, кога и самите корисници го квалификуваа […]

Прочитај повеќе

Знаејќи го потенцијалот на 3Д принтањето од принтање на храна до принтање на куќи и медицински уреди, не е воопшто изненадување што The Micro собра четири пати повеќе средства по само еден ден од стартувањето. Наместо 50.000 долари, The Micro на Kickstarter веќе собра над 200.000 долари за да биде „првиот комерцијален 3Д принтер“. Средствата […]

Прочитај повеќе

Иако технологијата за 3Д принтањето е на својот почеток, сепак наговата примена ги надминува и најлудите очекувања. Најнов проект на Универзитетот на Јужна Калифорнија е огромен 3Д принтер со кој ќе може да се принтаат куќи за само 24 часови. Contour Crafting е всушност автоматизирање на процесот, кој овојпат наместо луѓе ќе го извршува робот. […]

Прочитај повеќе

Иван Сенч од Нов Зеланд најверојатно ќе биде првиот човек кој ќе вози возило кое е изработено со 3Д принтер. Г. Сенч прави реплика на Aston Martin DB4 која ќе ја изработи самостојно во својата гаража во Оукленд. Тој започна да го изработува автомобилот во декември, а досега се завршени 72 отсто од каросеријата. Г. […]

Прочитај повеќе

Google го надгради сервисот за принтање преку облакот да биде достапен и на Windows. Сервисот на Google е корисен доколку сакате да испринтате нешто, а при рака ви е единствено вашиот Android паметен телефон, таблет компјутер или сличен уред. Целта на Google е да го направи принтањето подостапно, поинтуитивни и покорисно. Покрај ова Google Print […]

Прочитај повеќе

3Doodler е првото 3Д пенкало кое ќе овозможува да изработуваме 3Д модели и e рачна верзија на 3Д принтерите. Пенкалото ќе може да се користи за цртање на подлога, но ABS пластиката се зацврстува доволно брзо за да може да се црта во воздух. Команијата зад 3Doodler е WobbleWorks, е основана од Максвел Боуг и Питер […]

Прочитај повеќе

За некои е сè уште несфатлив концептот како може да се направи зграда со 3Д принтер, додека за други, како архитектонското студио Foster+Partner и Европската вселенска агенција (ESA), тој проект не е доволно амбициозен. Тие заедно објавија планови за 3Д испринтани куќи на Месечината. Објектите ќе бидат испринтани директно на месечината со огромен 3Д принтер. […]

Прочитај повеќе