Универзалниот приход е едно од решенијата за релативно актуелен проблем. Секако станува збор за сѐ пософистицираната автоматизација, вештачка интелигенција и роботи. Поради ова луѓето може да се посветат на други работи кои ги прават не само посреќни, туку и покорисни и попродуктивни. Сепак засега универзалниот приход e тема околу која мислењата често се поделени. Видеото […]

Прочитај повеќе

Мобилната апликација за фаќање на белешки Evernote има поголеми приходи по корисник на Windows Phone платформата, иако поголемите приходи доаѓаат од Android бидејќи сепак платформата на Google има далеку поголем број корисници. Волјата на корисниците да потрошат пари на апликација се главниот двигател за програмерите да креираат апликации за одредена платформа. Во тој поглед, според […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот производител на паметни телефони, HTC, го пријави најнискиот квартален приход во последните десет години. HTC вели дека намалениот приход од 151 милиони долари, што е за 70 отсто помалку од претходната година, се должи на посериозната конкуренција и лошата глобална економија, но и додава дека овие резултати не се критички бидејќи во наредниот период […]

Прочитај повеќе

Според SharesPost, компанија за истражување на онлајн пазарот, Twitter во 2016 година би можел да има приход од 1,2 милијарди долари, иако бизнис моделот е експериментален и сè уште е во почетна фаза. На Twitter му требаше долго време пред да открие бизнис модел кој би донел финансиска добивка. Моменталниот тој бизнс модел сè уште […]

Прочитај повеќе

Twitter спрема промени кои ќе донесат „промовирани твитови“ директно во корисничкиот стрим, открива. Овие промени за огромно незадоволство на твитерџиите ќе се случат во следниве два месеци.

Прочитај повеќе

Дали ќе им пукне балонот на друштвените мрежи?, односно дали ќе бидат преценети на огромни суми пари кои нема да можат да ги оправдаат бидејќи нивните реални приходи се десетпати помали од таа сума, дали се купуваат корисници наместо приходи?, прашува Gplus во својот инфографик.

Прочитај повеќе

Зборувајќи за конкуренцијата во пазарот на таблет компјутерите, Тим Кук, COO на Apple кој ќе ја води компанијата додека Стив Џобс e на боледување, објасни дека конкуренцијата може да се подели во две кошни: Windows-базираните таблет компјутери кои се „тешки, скапи, со слаба батерија“ и Android таблет компјутерите кои се само поголеми паметни телефони, што, според него, е „бизарен“ модел.

Прочитај повеќе

Аpple ги искористи празниците и се уште несоодветната конкуренција за да генерира рекорден 26.7 милијарди долари приход во првото фискално тромесечје, заклучно со 25 декември, од кои 6 милијарди се профит, генерирани од продажбите на Mac, iPhone и iPad. Ова е 78% зголемен приход споредено со ланската година.

Прочитај повеќе

Call of Duty: Black Ops е во друштво на филмот Tитаник, Аватар и албумот Трилер на Мајкл Џексон, кои се ретките забавни дела чии приходи од продажбата надминаа 1 милијарда долари.

Прочитај повеќе

Благодарение на iPad-от и iPhone 4, и покрај инцидентот со антената, популарноста на Apple-овите уреди расте, а компанијата забележува рекордни профити.

Прочитај повеќе