„Продукт на Tesla ќе биде презентиран на 17. октомври (неочекуван за многумина), следен од Tesla/SolarCity настан на 28. октомври.“, најави Елон Маск. Изненадувањето е првиот настан кој не е очекуван, а дополнително ниту мистериозната објава на г. Маск не помага со податоци. Најголема е веројатноста дека компанијата ќе презентира 2.0 верзија на авто-пилотот, но можност […]

Прочитај повеќе

За следната недела Apple најави настан на кој најверојатно ќе ја претстави следната верзија на iPhone. Најавата за настанот е од минатиот месец, но со поканите до медиумите сега е и официјална. Без сомневање телефоните нема да бидат единствени на оваа презентација, а освен уреди, Apple презентира и нови верзии на оперативните системи. Со оглед […]

Прочитај повеќе

(„Стартап алатки“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Изработката на профи презентација во која содржината одлично ќе се вклопи со одбраниот дизајн бара време и креативни […]

Прочитај повеќе

На сите четири AllWeb конференции за дигитален маркетинг видовме и чувме фантастични говорници, можеби и по некој лош панел со македонски агенции. Но, еден говорник може да се одвои од сите други. Се работи за презентацијата на Пол Пападимитроу кој четириесетина минути држеше динамичен говор за иновативноста и како треба да бидеме свесни дека технологијата […]

Прочитај повеќе

(„Стартап алатки“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Имате бизнис идеја и време е да ја претставите пред другите. Но, не знаете како? Prezi е дефинитивно […]

Прочитај повеќе

Swoosh Presentation Control е апликација за Android која го поедноставува управувањето со презентациите и е одлично решение за сите кои често користат презентациите во својата работа. Апликацијата овозможува со едноставна гестикулација, поминување со раката над телефонот да се управува со презентацијата, односно да отидат слајд напред или да се вратат на претходниот слајд. Сетирањето на […]

Прочитај повеќе

Aко очекувате само Владата да направи нешто за вашиoт стратап, тогаш откажете се веднаш, одговори министерот за странски инвестиции Веле Самак на громогласен аплауз на четвртиот Startup Grind Skopje. Салата во American College беше полна со млади луѓе кои се лути што, ете, властите не им го олеснуваат претприемачкиот живот, но г. Самак ја кажа […]

Прочитај повеќе

Ли Вебер ја отвори својата презентација на AllWeb 2014 со вежби за јога. Публиката се изнасмеа, но скоро сите до еден ги правеа вежбите. Креирање позитивната атмосфера е вежна за г-ѓа. Вебер која е основач на еден од најголемите светски блогови за зависности, Addiction Blog. Зависностите од дрога и алкохол се комплицирана тема за на […]

Прочитај повеќе

Google објави презентација за Google Glass од неодамнешната SXSW конференција во Oстин, Тексас, во која програмерот Тимоти Џордан го објаснува Mirror API-то кое ќе се користи за креирање сервиси за наочарите со проширена реалност. Тој вели дека ја прави оваа презентација бидејќи има луѓе кои „можат да инспирираат интересна дискустија и иновација за оваа API”. […]

Прочитај повеќе

Бизнис мрежата најави дека го купува Slideshare, сајтот за споделување презентации, за 119 милиони долари (45 отсто во кеш, и останатото во акции). SlideShare е сервис, стартуван во 2006 година, преку кој може да ги закачите вашите презентации или видеа на Веб и да имате пристап до нив од било каде, како и да ги […]

Прочитај повеќе

Prezi, унгарски сервис за креирање несекојдневни и кул презентации, објави дека ја надмина бројката од 10 милиони корисници, и претстави алатка за импортирање на PowerPoint презентации. Сега, со новата опција за импортирање на PowerPoint презентациите, ќе може да ги извлечете слајдовите и да креирате кул и интересна Prezi презентација кои ќе ве истакнат меѓу другите […]

Прочитај повеќе

Веста која ја опседнува ИТ индустријата е како и зошто Facebook потроши 1 милијарда долари да го купи Instagram, апликација стартуван пред две години. Откако стана официјална вест не чувме многу коментари и објаснувања од основачите Кевин Систром и Мајк Кригер. Се до сега. Ко-основачот Кригер се појави на настан организиран од сервисот за наоѓање […]

Прочитај повеќе