Како една од најдобрите сервиси за споделување видео материјали, YouTube е задолжителна дестинација за многумина корисници. Од неодамна, и македонците можат да се претплатат на YouTube Premium и да уживаат во впивање мултимедијални содржини со повпечатливо искуство. Во оваа прилика, навлегуваме подлабоко во претплатничкиот модел и се трудиме да заклучиме дали цената ги оправдува бенефициите. […]

Прочитај повеќе

Гласините за претплатнички гејминг на игрите на Ubisoft произлезе дека се вистинити. Од септември, гејмерите имаат можност, за месечна претплата од 900 денари, да ги играат скоро сите игри на Ubisoft. Стотици игри во нивната ултимативна форма (со сезонски пропусници и сите додатоци) ќе се натпреваруваат за вашето внимание. Ubisoft ја објавија листата од игрите […]

Прочитај повеќе

Се чини дека моделот со претплата зазема сè поголем замав и пушта флексибилни корени и во гејмерската индустрија. Иако сѐ уште не е официјално потврдено, издавачите Ubisoft би можеле набргу да понудат Ubisoft пропусница. Сликата која сосема случајно се најде на нивниот сајт беше молневито брзо повлечена. Меѓутоа, страната на која се најде, односно одделот […]

Прочитај повеќе

Во последно време е исклучително исплатливо да сте Twitch претплатник, дури и да не сте фан на овој сервис за стримување. Имено за скромната претплата од три евра во првите шест месеци (шест евра подоцна), можете да гледате најразлични стрим содржини без реклами, да поддржите еден Twitch стример еднаш месечно, како и да гледате најразлични […]

Прочитај повеќе

EA Games со Origin е далеку по бројот на игри од Steam. Сепак иако генерално ова е недостаток, EA успеа да пронајде начин да профитира. Компанијата најави нов сервис Origin Access Premier со кој сите игри, дури и најновите ќе им бидат достапни на претплатниците. Секако претплатата не е секогаш најдобриот избор, можеби некои игри нема […]

Прочитај повеќе

Google направи сериозни промени во видео платформата YouTube. Најавуваната музичка платформа YouTube Music наскоро ќе биде е активна, а YouTube Red оди во „пензија“, јави Recode. Веста официјално ја потврди YouTube на својот блог. Сервисот ќе започне да функционира на 22 мај. Достапноста на услугата започнува во САД, Австралија, Нов Зеланд, Мексико, и Јужна Кореја. […]

Прочитај повеќе

Блог платформата Medium започна со претплата од 5 долари. Претплатата можеби во иднина и ќе им донесе нешто на корисниците, но засега тоа единствено е поддршка на авторите на платформата. „Ве каниме да бидете дел од платформата како претплатник и да ни помогнете да ја задржиме платформата која испорачува различна содржина без реклами. Платформата ја обезбедува […]

Прочитај повеќе

Иако сме во исчекување на WWDC 2016 на Apple следната недела, сепак се чини дека веќе ја имаме главната вест нешто порано. Компанијата ќе направи редизајн на AppStore, а најверојатно најголемата вест е промената на заработката од апликациите. Редизајнот ги откри потпретседателот за глобален маркетинг на Apple, Фил Шилер, во интервју за Verge. Аpple ќе стартува […]

Прочитај повеќе

Една од најголемите чет апликации WhatsApp сега е потполно бесплатна. Сервисот кој има околу 900 милиони активни корисници, се откажа од претплатата која ја наплаќаше по бесплатната прва година. Причина за укинувањето е да се обезбеди можност на сите корисници да го користат сервисот, но се чини и дека во WhatsApp имаат идеја за нов […]

Прочитај повеќе

Нема веќе да има договори на две години кога ќе купите нов телефон во САД. Sprint е последниот голем провајдер кој се откажа од долгите договори, што за корисниците значи дека при купувањето на телефоните ќе ја платат полната цена, но понатаму нема да имаат скриени доплати во сметките. За жал, цената на паметните телефони, […]

Прочитај повеќе

YouTube се обидува да изнајде начин за ре-емитување на серии и филмови. Директори од YouTube и Alphabet (поранешен Google) се сретнаа со челници на повеќе холивудски студија, а тема на разговор била лиценцирање на нови содржини, јави Wall Street Journal. Преговорите се обид на YouTube да му конкурира на Netflix и неговото video-on-demand кое станува […]

Прочитај повеќе

YouTube Red е новиот сервис со кој популарниот сервис ќе монетизира од популарноста од YouTube ѕвездите и музичките видеа. Месечната претплата од 10 долари е достапна само во САД, потоа ширум светот, и преку неа се нуди „премиум пристап“ до ексклузивна содржина. YouTube sвездите како PewDiePie, Fine Brothers и други ќе креираат видеа само за […]

Прочитај повеќе