Поради грешка во технологијата за препознавање на ликови полицијата во Детроит го уапси 26 годишниот афроамериканец Мајкл Оливер. Г. Оливер е уапсен во јули 2019 откако софтверот за препознавање на ликови погрешно го идентификуваше. Полицијата го уапси под обвинување дека посегнал и одземал телефон од човек од возилото, а потоа го оштетил уредот. Освен технологијата, […]

Прочитај повеќе

Додека, лекарите, епидемиолозите и останати медицински и одговорни лица се надеваат дека сите ќе носат маски, Националната агенција за безбедност на САД стравува дека маските ќе го оневозможат препознавањето на ликови. „Нашата проценка е дека насилните екстремисти и другите криминалци кои и во минатото сакаа да го избегнат препознавањето на ликови ќе ги искористат мерките […]

Прочитај повеќе

Препознавањето на ликови може да го чини Facebook 35 милијарди долари. Судот одлучи дека нема да дозволи нова жалба која би можела да ја спречи групната тужба. Facebook се надеваше дека ќе успее да ги запре споровите за неовластено користење на биометриски податоци пред Апелациониот суд во Сан Франциско. Судот одлучи дека иако обвинетите не […]

Прочитај повеќе

Метрото во кинескиот град Гуангжу наскоро ќе добие системи за препознавање на ликовите. Тестовите се започнати во четири метро станици во градот. За почеток препознавањето на ликови ќе се користи на еден „безбедносен канал“ на станиците, вели South China Morning Post. Ова би требало да ја забрза проверката, но корисниците се бесни поради нарушување на […]

Прочитај повеќе

Играњето на игри кои не се соодветни за годините секако не е нов, а најверојатно не е ниту најголем проблем. Сепак развивачот на играта Honour of Kings се обидува да пронајде решение со иновативни методи. Развивачите на играта започнуваат со тестови кои ќе овозможат одредување на возраста преку препознавање на ликот. За почеток тестовите се ограничени […]

Прочитај повеќе

Не е честа ситуација технички компании да бараат регулација на технологијата. Сепак токму ова е случај со Microsoft кој од конгресот на САД побара што е можно побрзо да се донесе закон со кој ќе се регулира користењето на технологијата за препознавање на ликови. Дополнително, компанијата побара и поодговорно однесување од компаниите кои поседуваат ваква […]

Прочитај повеќе

Векторска реалност Тоа дека компјутерите се способни да идентификуваат лица не е никаква новост. Компјутерите се исклучително способни за таквото нешто во подобриот дел од последната деценија, но во последно време, вештачката интелигенција станува значително подобра во идентификација на објекти во фотографии и видеа. Ваквото нешто им дава поттик на бројни владини агенции и бизниси […]

Прочитај повеќе

Препознавањето на ликови е една од технологиите за чија злоупотреба во последно време се зборува многу. Можноста за следење на сите граѓани без налог секако е застрашувачка. Дел од организациите за заштита на приватноста со право предупредуваат на можни злоупотреби. Ако мислите дека ова е некоја далечна иднина, размислете повторно. Неодамна благодарение токму на оваа […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Facebook ќе продолжат да бидат цел на таргетирани реклами и под новиот закон во Европа. Дури и со (General Data Protection Regulation) GDPR рекламите ќе бидат презентирани, иако има една клучна разлика при собирањето на дозволи за што се собира. Со новиот закон ниту една дозвола не смее да биде преселектирана кога ќе […]

Прочитај повеќе

Фудбалските стадиони ретко кога воведуваат новитети. Fifa и Uefa долго размислуваат за гол технологија, технологија за офсајд и слично, но досега нема промени. Финалето на Лигата на шампионите сепак ќе има нова технологија, иако не на теренот. Полицијата ќе користи препознавање на ликови на фановите кои доаѓаат на стадионот. Властите и полицијата во Кардиф, каде […]

Прочитај повеќе

HyperFace е проект чија актуелност допрва ќе расте во иднина. Станува збор за иницијатива која ќе помогне да се заштитат граѓаните од следење преку препознавање на ликови. HyperFace е развиен за потребите на NeuroSpeculative AfroFeminism проектот на Санденс фестивалот. Идејата е нешто поелегантна од очилата со огледалца и очилата со диоди. Наместо ова Адам Харви од […]

Прочитај повеќе

Базата на податоци на Федералното истражно биро на САД има над 117 милиони лица за потребите на автоматско препознавање на ликови. Ова значи дека агенцијата има податоци за половина од полнолетните граѓани на САД, а најголем дел од нив претходно не се поврзани со криминал. Најмалку четвртина од локалните и федералните полициски станици имаат пристап до […]

Прочитај повеќе