Adobe Premiere Elements е алатка која се одликува со одлични можности за автоматско создавање слајдшоу во фото и видео форма. Но, таквото нешто доаѓа со цена. Иако нѝ се допаѓа Sensei енџинот кој, темелен на вештачка интелигенција, допринесува до импресивен и софистициран краен резултат, Windows верзијата на алатката сепак не работи со HEVC и HEIF […]

Прочитај повеќе

Apple е виновен за затворање на двете најголеми индустрии во Финска, обвини премиерот Александер Стаб во интервју за CNBC. „Можеби е парадокс, но може да кажеме дека iPhone ја уби Nokia, а iPad ја уби финската индустрија за хартија“, вели г. Стаб. Nokia долго време беше препознатлив бренд од Финска и еден од лидерите кога […]

Прочитај повеќе

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се појави пред граѓаните на Измир како три-метарски холограм. Премиерот, кој се наоѓа под истрага за корупција, не успеа да стигне на време за закажаниот настан, па ја пренесе пораката стоејќи пред камера и зелено платно, што беше подоцна проектирано како холограм во плава боја пред граѓаните. Иако холограмите не […]

Прочитај повеќе

Хакерите најчесто прават негативни работи, вели македонскиот премиер Никола Груевски во 5-часовната емисија на Миленко Неделковски, во која меѓу политичките теми за кои се дискутираше беше и „како Македонија ќе инвестира во хакерите“.. Премиерот беше брз да одговори дека „хакерството е нелегална професија“. Но, новинарката Мирка Велиновска инсистираше дека „најкретивната и најсмелата македонска хакерска заедница“ […]

Прочитај повеќе

Поради вулканска ерупција во Исланд, поголем дел од авионските летови од Њу Јорк до Европа беа одложени оставајќи го норвешкиот премиер Јенс Стелтенберг заглавен на аеродром. Но… тоа не го спречи норвешкиот премиер да ја води политиката преку својoт iPad. „Премиерот, кој беше во САД на нуклеарниот самит на Обама, ја води норвешката влада од […]

Прочитај повеќе